reklama

Ceny povinného ručení v únoru mírně vzrostly, liší se ale podle krajů

Průměrná cena pojistky odpovědnosti z provozu vozidla se liší kraj od kraje. Průměrná cena povinného ručení letos v únoru činila 6 682 korun, což byl proti lednu nárůst o 62 Kč. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

reklama

Únorový mírný nárůst je daný zvýšením ročního pojistného u odpovědnosti z provozu vozidel v hlavním městě, ke kterému přistoupilo několik pojišťoven. I přes drobný nárůst zůstává únorová hodnota nadále pod úrovní dlouhodobé průměrné hodnoty indexu, která činí 6 919 Kč.

Praha je zlatá loď

POVIndex uvádí průměr cen za celou ČR, v jednotlivých regionech se liší. V Praze se ceny povinného ručení pohybují v průměru o 9,6 procenta výše, naopak řidiči ve městech o velikosti Benešova za něj zaplatí průměrně o 11,9 procenta méně.

Průměr ročního pojistného pro vozidla v Praze se podle indexu v únoru ustálil na 7 392 Kč, zatímco ve stejném období minulého roku to bylo 7 646 Kč. U malého města je meziroční rozdíl cen mnohem menší, jak ukazuje porovnání aktuální hodnoty 5 972 Kč s loňskou cenou, která činila 5 911 Kč.

„Rozdíl v cenách je dán konkrétními daty o nehodovosti, takže i dvě města podobné velikosti mohou být v různých krajích naceněná jinak. Ve velkých městech je riziko vzniku nehody samozřejmě o poznání vyšší“, uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Mladí i staří v nemilosti

Cenu povinného ručení ovlivňuje i věk a místo bydliště řidiče a jeho řidičské zkušenosti. Nejrizikovějšími skupinami jsou řidiči do 21 let a senioři starší 75 let. Sazbu povinného ručení dále ovlivňují parametry vozidla, frekvence placení, informace o nájezdu kilometrů, frekvenci a rozsahu přestupků.

Podle České kanceláře pojistitelů, která vychází z průměrných cen na trhu všech členských pojišťoven a započítává i bonusové slevy, se POVIndex od Broker Consulting pohybuje až o více než 50 procent nad reálnou průměrnou cenou pojištění na trhu. Hodnota pojistného za jeden vybraný model vozidla nemůže být vypovídající tak, jako je kompletní informace o průměrné ceně se zahrnutím všech aspektů včetně vlivu bonusu či malusu, dodala kancelář.

V Česku loni přibylo 169 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem má takzvané povinné ručení 8,575 milionu vozidel. Poskytuje jej 12 pojišťoven. Loni v únoru činila průměrná hodnota povinného ručení podle indexu 6 779 Kč, přičemž ještě na konci roku 2019 byla na hodnotě 7 655 Kč.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vzniká hra z období husitských tažení. Dělá na ní jediný Čech, spustil crowdfunding

Husitské tažení do Slezska se špetkou magie. Tak by se dala popsat chystaná počítačová hra 1428: Shadow over Silesia, která sleduje skutečné historické události na českém území. Na titulu dělá jediný Čech – vývojář Petr Kubíček. Redakci CNN Prima NEWS sdělil, že původně na hře pracoval ve volném čase a financoval ji z vlastních úspor, nyní ale odstartoval crowdfundingovou kampaň na Hithitu, aby vývoj českého titulu z husitského prostředí dotáhl do zdárného konce. Hře nebude chybět ani český dabing.

Vyšetřování koryčanské tragédie pokračuje. Policie žádá veřejnost o záznamy výbuchu

Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Dům explodoval ve středu 15. září. Neštěstí si vyžádalo život dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé včetně jejich dvou kolegů utrpěli zranění. Záznam, který má k dispozici redakce CNN Prima NEWS, můžete vidět v úvodním videu článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

reklama