reklama

Ceny povinného ručení v únoru mírně vzrostly, liší se ale podle krajů

Průměrná cena pojistky odpovědnosti z provozu vozidla se liší kraj od kraje. Průměrná cena povinného ručení letos v únoru činila 6 682 korun, což byl proti lednu nárůst o 62 Kč. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

reklama

Únorový mírný nárůst je daný zvýšením ročního pojistného u odpovědnosti z provozu vozidel v hlavním městě, ke kterému přistoupilo několik pojišťoven. I přes drobný nárůst zůstává únorová hodnota nadále pod úrovní dlouhodobé průměrné hodnoty indexu, která činí 6 919 Kč.

K tématu

Praha je zlatá loď

POVIndex uvádí průměr cen za celou ČR, v jednotlivých regionech se liší. V Praze se ceny povinného ručení pohybují v průměru o 9,6 procenta výše, naopak řidiči ve městech o velikosti Benešova za něj zaplatí průměrně o 11,9 procenta méně.

Průměr ročního pojistného pro vozidla v Praze se podle indexu v únoru ustálil na 7 392 Kč, zatímco ve stejném období minulého roku to bylo 7 646 Kč. U malého města je meziroční rozdíl cen mnohem menší, jak ukazuje porovnání aktuální hodnoty 5 972 Kč s loňskou cenou, která činila 5 911 Kč.

„Rozdíl v cenách je dán konkrétními daty o nehodovosti, takže i dvě města podobné velikosti mohou být v různých krajích naceněná jinak. Ve velkých městech je riziko vzniku nehody samozřejmě o poznání vyšší“, uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Škoda Octavia s motorem 1.6 TDI 85 kW je typickým autem českých rodin. V únoru se v průměru pojišťovala za 6 682 Kč.
Škoda Octavia s motorem 1.6 TDI 85 kW je typickým autem českých rodin. V únoru se v průměru pojišťovala za 6 682 Kč.
Zdroj: Škoda Auto

Mladí i staří v nemilosti

Cenu povinného ručení ovlivňuje i věk a místo bydliště řidiče a jeho řidičské zkušenosti. Nejrizikovějšími skupinami jsou řidiči do 21 let a senioři starší 75 let. Sazbu povinného ručení dále ovlivňují parametry vozidla, frekvence placení, informace o nájezdu kilometrů, frekvenci a rozsahu přestupků.

Podle České kanceláře pojistitelů, která vychází z průměrných cen na trhu všech členských pojišťoven a započítává i bonusové slevy, se POVIndex od Broker Consulting pohybuje až o více než 50 procent nad reálnou průměrnou cenou pojištění na trhu. Hodnota pojistného za jeden vybraný model vozidla nemůže být vypovídající tak, jako je kompletní informace o průměrné ceně se zahrnutím všech aspektů včetně vlivu bonusu či malusu, dodala kancelář.

V Česku loni přibylo 169 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem má takzvané povinné ručení 8,575 milionu vozidel. Poskytuje jej 12 pojišťoven. Loni v únoru činila průměrná hodnota povinného ručení podle indexu 6 779 Kč, přičemž ještě na konci roku 2019 byla na hodnotě 7 655 Kč.

Dopravní nehoda
Dopravní nehoda
Zdroj: CNN Prima NEWS

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Pokud by fotbalová Slavia přešla přes Arsenal v Evropské lize, mohla vyrovnat své maximum v pohárech. Jenže Gunners sen Pražanů ve čtvrtek zadupali hluboko do země šestiminutovou smrští v prvním poločase. A tak nejlepší výsledek stále drží tým, který v roce 1996 vedl trenér František Cipro. „Spousta lidí to už ani nepamatuje, jiní nebyli na světě,“ říká skromně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči
Případ Kúdely děsí Höschla. Obvinění bez objektivních důkazů jsou 50. léta, varuje
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Šampion US Open Thiem mění plány: Na olympiádě chce hrát čtyřhru s deblovým veteránem
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Další články
reklama
reklama