Blíží se konec pojistné smlouvy na váš automobil? Předpis pojistného vás nejspíše nepříjemně překvapí. Na další rok si připlatíte přinejmenším pár stovek. Pokud ale máte k povinnému ručení sjednané i havarijní pojištění, bude to stát až tisíce korun navíc. Existuje ale možnost, jak si vyjednat lepší cenu, a zdražení se tak vyhnout. Stačí být asertivní a pohrozit odchodem ke konkurenci.
Jakub z Jihlavy šel na začátku prosince vybrat poštovní schránku. Objevil v ní dopis od pojišťovny Kooperativa, v němž se skrývalo nepříjemné překvapení. Předpis pojistného pro jeho automobil na další rok. Částka? 17 828 korun za povinné ručení i havarijní pojištění dohromady. „Minulý rok jsem platil 14 723,“ popsal Jakub CNN Prima NEWS. Pojistné mu tak z roku na rok zdražilo o více než dvacet procent.
S podobným příběhem se redakci CNN Prima NEWS svěřila Zdeňka z Teplic. Té mezi svátky přišel dopis z pojišťovny Uniqa se stejným sdělením. Zatímco před rokem za povinné ručení a havarijní pojištění pro svůj vůz zaplatila necelých 10,5 tisíce, letos už to bylo bezmála o desetinu (teda přibližně o tisícovku) více. „Když to srovnám s pojistným před dvěma lety, je to skoro o sedmnáct procent více,“ řekla CNN Prima NEWS.
Nepomohou ani bonusy
V obou případech se jedná o řidiče, u nichž nedošlo k žádné pojistné události jak u zákonného, tak havarijního pojištění. „Je sice fajn, že mi započítávají maximální bonus za bezeškodní průběh, ale když výrazně zdraží základ, z něhož se finální částka počítá, tak jsem na tom stejně nakonec hůř. Nemluvě o tom, že hodnota vozu rok od roku klesá,“ dodala Zdeňka.
Pojišťovny zvýšení sazeb už nějakou dobu avizovaly a zdůvodňovaly to pokračující „vysokou inflací u majetkových i zdravotních škod“. Vysvětlení obdržela od Uniqy také Zdeňka. „Napsali mi, že v posledních třech letech výrazně rostou ceny náhradních dílů i práce autoservisů. Prý také s houstnoucí dopravou stoupá počet havárií a zvyšuje se odškodnění za újmu na zdraví při dopravních nehodách,“ řekla redakci CNN Prima NEWS.
Většina pojišťovacích domů sazby takzvaně segmentuje, a to podle věku řidiče, místa jeho bydliště, stáří vozu, objemu a výkonu motoru nebo podle počtu ujetých kilometrů. V budoucnu má přijít na řadu i například frekvence a rozsah dopravních přestupků nebo vybavenost vozidla asistenčními systémy.
Hledejte lepší nabídku
A jakou máte šanci, že se dramatickému zdražení vyhnete? Pojišťovna by vás měla o navýšení svých sazeb s dostatečným předstihem zpravit. Ze zákona máte možnost kdykoli pojistnou smlouvu vypovědět, musíte to ale stihnout nejpozději šest týdnů před jejím koncem, tedy výročím. Zdeňka má ještě nejméně dva týdny čas, protože její pojištění vzniklo 24. února.
Zkuste se však nejprve ozvat své dosavadní pojišťovně a vyjednat s ní lepší cenu. U havarijního pojištění by to neměl být problém, protože jak vozidlo stárne, klesá jeho hodnota a tím pádem byste se měli dostat i na lepší pojistné. To se povedlo i Jakubovi. „Po jednání a optimalizaci jsem se dostal na 12 740 korun, když jsem aktualizoval tržní hodnotu auta,“ řekl CNN Prima NEWS.
Pokud se však se svým stávajícím pojistitelem nedohodnete, smlouvu vypovězte a rovnou hledejte lepší nabídku. Na internetu existuje hned několik srovnávačů, z nichž se dá rozumná varianta vybrat. Dávejte ale vždy pozor především u povinného ručení, jaký limit pojistného plnění si sjednáte. Nemá smysl za každou cenu ušetřit pár stovek, když se plnění může lišit i o desítky milionů. Vyplatí se také připojištění čelního skla, případně dalších specifických událostí jako je například srážka se svěří. U starších vozidel zvažte, zda se vám vůbec vyplatí havarijní pojištění.