CNN Prima News ceremonie

ceremonie

Výpis příspěvků ke štítku „ceremonie“

Slavnostní slib, první projev a podpis. Jak proběhne inaugurace prezidenta Petra Pavla?

Aktualizováno

Už ve čtvrtek 9. března se Petr Pavel stane oficiálně prezidentem republiky. Nově zvolená hlava státu musí nejdřív projít celou řadou oficialit. Prezidentem se stane definitivně inaugurací, tedy slavnostním ceremoniálem, který se tradičně koná ve Vladislavském sále Pražského hradu. Kdy přesně k inauguraci dojde, co je její součástí, jak zní prezidentský slib a jaký je program? Přinášíme vám přehled zajímavostí.

Zeman předá 7. března vyznamenání za poslední dva roky. Dostanou ho Bohdalová i Kellner

Prezident Miloš Zeman v pondělí předá ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat v loňském i předloňském roce. Ceremoniál předání státních vyznamenání se uskuteční 7. března u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Obvyklé předávání 28. října neproběhla jednou kvůli pandemii, podruhé z důvodu hospitalizace hlavy státu.

Zeman si oslavu 28. října prosadil. V sále bude ale jen on, dva vojáci a vyznamenaní

Aktualizováno

Prezident Miloš Zemna souhlasil s tím, že by se slavnostní ceremonie 28. října konala bez přítomnosti veřejnosti a politiků. Po setkání s prezidentem v Lánech to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Na předávání by tak dorazili pouze vyznamenaní. Za hlavou státu se vydal premiér s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), aby mu oslavy rozmluvili.

Od útoků na newyorská dvojčata uplynulo 19 let. Trump i Biden uctili památku obětí

Aktualizováno

Americký viceprezident Mike Pence a prezidentský kandidát demokratů Joe Biden si v New Yorku, na místě, kde stávala dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra (WTC), připomněli oběti teroristických útoků z 11. září 2001. Do někdejší dominanty New Yorku narazili před 19 lety teroristé s unesenými dopravními letadly, zahynuly tisíce lidí. Prezident Donald Trump mezitím památku obětí uctil v Pensylvánii, kde se zřítilo další unesené letadlo.