reklama

Zeman se už za prezidentský úřad neschová, uvedl Šarapatka. Může ho zažalovat přímo

Prezident tvrdil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.
Zdroj: AP

Obvodní soud pro Prahu 1 připustil, aby bývalý poradce Zdeněk Šarapatka žaloval přímo prezidenta Miloše Zemana, a ne ministerstvo financí, na které žalobu původně podal. Usnesení soudu ve středu zveřejnil Šarapatka na Twitteru.

reklama

Šarapatka stát žaloval kvůli Zemanovu tvrzení, že ho vyhodil pro neschopnost. Soudy mu původně vyhověly, rozsudky však zrušil Ústavní soud, podle kterého za výrok nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Proti rozhodnutí se strany mohou odvolat.

„Soud svolil, abychom za lež místo České republiky žalovali občana Zemana. (...) Zeman se už nemůže schovávat za prezidentský úřad,“ uvedl na Twitteru Šarapatka. Z usnesení, jež zveřejnil, vyplývá, že výstup původně žalovaného ministerstva a vstup Zemana do řízení navrhl žalobce, žalovaná strana se vstupem nového účastníka souhlasí.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka odešel z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

K tématu

Šarapatka nejdříve zažaloval ministerstvo financí, podle tehdejšího výkladu totiž prezidenta nešlo přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo.

Podle Ústavního soudu však Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce a prezident za něj odpovědný je. Ústavní soud se nezabýval pravdivostí výroku, ale jen tím, zda souvisel s prezidentskou funkcí.

Podle webu Seznam Zprávy se také Šarapatkův právní zástupce Artur Ostrý pokoušel s Hradem dohodnout na mimosoudním řešení sporu. Zeman ale podle právníka tuto možnost nevyužil, což webu potvrdil i prezidentův advokát Marek Nespala.

Prezident tvrdil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.
Prezident tvrdil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.
Zdroj: AP
Tagy: Miloš Zeman soud žaloba poradce Ministerstvo financí Zdeněk Šarapatka Obvodní soud pro Prahu 1
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama