reklama

Starosta: Když chceme na poštu, musíme si vzít dovolenou. Změnu s obcemi nikdo neřešil

Od čtvrtka bude téměř 1 200 poboček České pošty zavírat dříve. V místech, kterých se to dotkne, jsou lidé často proti. Nestihnou si po práci vyzvednout balíky nebo doporučené dopisy. Česká pošta změny zdůvodňuje přípravou na další možný nárůst nákazy, s jednotlivými obcemi ale změnu nekonzultovala.

reklama

Podle starosty Kamenice Pavla Čermáka (SNK KAM 21) přišla od České pošty pouze informační zpráva. „Ve Středočeském kraji spoustu lidí dojíždí za prací do Prahy, zpět se pak vrací po práci a snaží se vyhnout dopravním špičkám. Zkrácená doba České pošty pro ně znamená vzít si dovolenou,“ popsal situaci Čermák.

Změnu s obcí přitom nikdo nekonzultoval. „To je ten největší problém. Nedošlo k žádné komunikaci ani výměně názorů,“ řekl starosta. Mrzí ho především to, že je změna zřízená generálně pro celou Českou republiku a nereflektuje situaci jednotlivých obcí. „Pošta je přece služba a měla by sloužit lidem a ne si to zjednodušovat,“ dodal.

Česká pošta se prý návrhům starostů nebrání. „Pokud se někde objeví jednotlivé případy, kde ta otvírací doba nebude vyhovovat ani obci ani České poště, tak je zřejmě namístě jednání se starostou,“ ujistil Matyáš Vitík, mluvčí České pošty.

V to doufá i starosta z Březolup na Uherskohradišťsku. Tři dny v týdnu bude místo v 16 hodin pobočka zavírat už v 15 hodin, což se mnoha místním nelíbí. Nestihnou si pro poštu zajít včas z práce. „Navrhli jsme otevření od 8:30 a tím pádem prodloužit otevírací dobu do 15:30,“ uvedl starosta Březolup Petr Kukla (Nezávislí z Březolup I.).

Preventivní opatření

Podobný režim směn fungoval i na jaře na začátku koronakrize. Místo dosavadních dvou směn, které se na mnoha pobočkách potkávaly, zavádí pošta jen jednu. Bude tak moci podle svých slov lépe využít přepážkové pracovníky. „Přecházíme na jednosměnný provoz. Pokud by kolektiv musel být v karanténě, tak aby nebyla ochromena celá pošta, aby se nemusela zavřít,“ zdůvodnil Vitík.

Pošta se inspirovala situací na jaře, kdy všechny pobočky musely zkrátit otevírací dobu do 16 hodin, aby se celá síť personálně udržela v­ chodu. Zavedla na přepážkách jen jednu směnu místo dosavadních dvou a zbyly jí tak náhradní kapacity pro případ, že pracovníci některé pobočky museli do karantény.

Otvírací doba se od 1. října změní na více než na 1 250 pobočkách. U jiných se změnila už v září. Ve všech středně velkých městech bude otvírací doba stejná. V městech do dvou a půl tisíce obyvatel zůstávají otevírací doby menších pošt různé. Platí ale, že v pondělí a středu bude otevřeno později a v úterý, čtvrtek a pátek otevřou pobočky dříve a dříve také zavřou. Přesný seznam všech poboček, kde se mění otevírací doba, najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

  Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  reklama