reklama

České domácnosti šetří, nekupují drogerii či elektroniku, ale hlavně potraviny

Čeští zákazníci nakupují v období pandemie koronaviru stále více on-line, především čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu a maso. Naopak obchody s drogerií hlásí poklesy prodejů. Stejně tomu je i u elektroniky a zboží, které lidé nyní nutně nepotřebují.

reklama

Restaurace se kvůli restrikcím vlády zaměřily na rozvážkový prodej a zákazníci si na službu velmi rychle zvykli. „On-line nakupují i ti, kteří si jídlo domů nikdy neobjednávali,“ říká ekonom Lukáš Kovanda, který si myslí, že spousta strávníků se již do kamenných restaurací nevrátí. „Řada lidí si zvykne. V důsledku koronakrize může zavřít až 2 200 hospod a restaurací,“ varuje Kovanda.

Poptávka je nyní především po čerstvých potravinách. „Lidé nakupují více surovin, ze kterých si hned uvaří. Jde o zeleninu, maso, ale i ovoce,“ vypočítává Kovanda. Může za to i fakt, že rodiče vaří více i svým ratolestem. Češi naopak nyní nevykupují trvanlivé potraviny tak, jako tomu bylo na začátku pandemie koronaviru v březnu letošního roku.

Kovanda: Lidé se bojí výpadků příjmů

Poklesy prodejů hlásí drogerie. Důvodem podle Kovandy může být i to, že lidé chodí méně do společnosti. „Většina kontaktů se odehrává ve virtuálním světě skrze sociální sítě, kdy nezáleží na tom, jak je člověk dobře oholený nebo navoněný, tudíž poptávka po tomto zboží klesá,“ míní Kovanda. Dodává ale, že jde o přechodnou situaci a jakmile se Češi vrátí do běžného života, tento trend vymizí. Co se podle něj ale nezmění, je nakupování on-line. „Přechod z on-line světa zpátky se už nevrátí na tu úroveň, jaká byla před koronavirem,“ tvrdí Kovanda.

„Tuzemské domácnosti začaly šetřit a jsou nyní ochotné kupovat mnohem méně zboží, které nutně nepotřebují,“ míní Kovanda. Rodiny prý nyní pečlivě vybírají, do čeho investují, co si pořídí. Lidé se totiž bojí výpadku financí, ať už v podnikání nebo v zaměstnání. „Nemyslím si, že by si v současné době někdo kupoval již po půl roce nový mobilní telefon nebo novou ledničku,“ myslí si Kovanda. Lidé podle něj budou koupi odkládat až se situace uklidní a budou cítit jistotu výdělku.

Tagy:

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šlachta k volbám: Když to dopadne špatně, opijeme se. A když dobře, opijeme se málo

„Pokud podzimní volby pro hnutí Přísaha dopadnou špatně, tak se opijeme. A když dobře, tak se opijeme, ale jen málo,“ řekl s nadsázkou předseda hnutí a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Původně byly jeho ambice menší, směřoval spíše na senátorské křeslo nebo starostu, nakonec ale založení hnutí nelituje, dodal ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama