Česko sužují další silné bouřky: Objevily se i supercely. Meteorologové varují před lijáky
Českem v pátek prostupuje další vlna bouřek. Aktuálně se vyskytují především v Plzeňském kraji. V okolí Brd meteorologové zaznamenali i několik supercel. Jedna z nich se vytvořila také poblíž Horažďovic. Bouřky s sebou přinášejí zejména intenzivní srážky, upozornil v pátek kolem 17. hodiny na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Na Plzeňsku experti zaznamenali takzvané low-topped supercely, což znamená, že je bouřka nižší, ale přesto vykazuje známky rotace. „Bouřky zatím neprovází výrazné nebezpečné jevy, ale přináší i tak docela dost intenzivní srážky,“ uvedl ČHMÚ v příspěvku.
ČTĚTE TAKÉ: Náhlé zrušení Hip Hop Kempu rozlítilo fanoušky. Je to podraz, zuří a chtějí vrátit peníze
Postupně by se mělo rozpršet na většině území Čech, lokálně mohou být srážky velmi vydatné. „Bude se jednat o kombinaci intenzivního deště a vnořených bouřek, které budou lokálně navyšovat celkové úhrny, podobně jako aktuálně v Bavorsku,“ upřesnili meteorologové.
⚡❗Aktuálně ke srážkám a bouřkám.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 21, 2026
➡Bouřky se aktuálně vyskytují hlavně v Plzeňském kraji. V okolí Brd jsme zaznamenali i několik tzv. low topped supercel, aktuálně je jedna i v blízkosti Horažďovic. V terénu jsou kolegové z @Amatérská meteorologická společnost, se kterými jsme… pic.twitter.com/acun0jS1xR
Modely předpokládají nejvíce srážek v pásu od středních Čech po Krkonoše a Jizerské hory. Déšť bude zesilovat zejména v podvečerních a večerních hodinách v souvislosti s prohlubující se tlakovou níží nad jihozápadem Čech.
Právě v Krkonoších a Jizerkách může spadnout kolem 80 milimetrů, lokálně až 100 milimetrů srážek. Jinde by mohlo napršet alespoň 20 milimetrů. „Morava a Slezsko budou mít srážek méně, nebudou plošné, ale spíše lokální v přeháňkách, případně bouřkách,“ dodal ČHMÚ.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Přijde i závažnější sucho, varuje klimatolog. Problém nevyřešíme, jen mírníme následky