reklama

Smutná česká bilance: Silnice máme horší než v Africe, navíc kupa byrokracie

Výstavba silnic a dálnic je v tuzemsku zdlouhavá, Čechům zkrátka nejde. A všímá si toho i svět. V globálním žebříčku zemí, kde se hodnotí údržba stávajících a výstavba nových silnic, se Česko neustále propadá a nyní zaujímá až 76. místo po boku afrických zemí, o jejichž existenci možná mnozí nikdy neslyšeli. Ministerstvo dopravy a silničáři slibují obrat k lepšímu. Sami řidiči jsou ale spíše skeptičtí.

reklama

Ve východoafrickém Burundi spojuje města Bužumbura a Bugurama hlavní silnice RN1. Jedná se o součást chabé silniční sítě, která je na 75. příčce na světě. A hned za Burundi jsme na 76. místě my – Česko. V žebříčku jsme se za 15 let propadli o 26 míst, a to hlavně kvůli zoufale pomalé výstavbě dálnic.

Žebříčku dominuje Singapur, Nizozemsko a Švýcarsko, stále stoupá Polsko a nad námi jsou i Slováci a Maďaři. „Zajištění ani ne těch plánů jako všech povolení, vyjádření a stanovisek je v Česku tak neuvěřitelně byrokratické, že jsme si ten propad zasloužili,“ míní mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

České fígle a kličky

Podle lidí oslovených redakcí CNN Prima NEWS každá vláda slibuje, že se infrastruktura zlepší, změny však nepřicházejí. Mnozí už ve zlepšení ani nedoufají.

I přes očividnou skepsi řidičů silničáři ale srovnání s Burundi relativizují. „Česká republika má něco přes 55 tisíc silnic, komunikací pozemní infrastruktury. Tohle všechno udržet v dokonalém stavu je velmi obtížné. Jinak řečeno, máme to těžší než Burundi? Myslím si, že pravděpodobně ano,“ doplnil Rýdl.

Pravda, malinké Burundi má jen 12 tisíc kilometrů silnic a z nich jen 1 200 asfaltových. Ale zajímavé je srovnání se sousedními zeměmi.

Zatímco Česko za deset let postavilo jen 142 kilometrů dálnic, Poláci šestkrát a Maďaři čtyřikrát tolik. Úplně nejvíce dálnic se v Česku otevřelo 1. ledna 2016, celých 438 kilometrů. Tento novoroční zázrak ministra dopravy Dana Ťoka ale spočíval pouze v tom, že se rychlostní silnice, jako ta na Mladou Boleslav, přejmenovaly na dálnice.

Další český fígl, jak bezbolestně rozšiřovat dálniční síť, je vidět na hlavním tahu z Prahy na Příbram. Ačkoli silnice vypadá jako dálnice, dálnicí není, protože jsou zde například autobusové zastávky. Ty ale do několika let zmizí a ze silnice první třídy se rázem dálnice stane.

Vláda v poslední době upravila silniční legislativu a slibuje dálniční divy. Například 40 kilometrů dálnice D11 z Jaroměře do Polska se třemi tunely a 39 mosty chce postavit do pěti let. Pokud se tak stane, Burundi v žebříčku jistě předstihneme.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama