reklama

Česko má čtvrtého ministra zdravotnictví během pandemie. Blatného nahradí Arenberger

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Novým ministrem zdravotnictví za hnutí ANO bude Petr Arenberger. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdil tiskový odbor Úřadu vlády. Arenbergera by měl dopoledne jmenovat na Hradě prezident Miloš Zeman. Odpoledne ho do úřadu uvede premiér Andrej Babiš (ANO). Arenberger nahradí v čele resortu Jana Blatného (za ANO), který byl ministrem od 29. října.

reklama

Novým ministrem zdravotnictví, během jednoho roku už čtvrtým, by se měl stát Petr Arenberger, který od loňského října 2019 vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger se už dříve nechal slyšet, že by nabídku ministerského postu přijal.

K tématu

„Být ministrem zdravotnictví je vždy sebevražedná mise. Ale kdyby bylo potřeba, abych pomohl jako ministr zdravotnictví či poradce, jsem připraven. A pokud by někdo rozhodl, že jsem vhodný, tak bych o tom i uvažoval,“ řekl CNN Prima NEWS koncem března Arenberger.

Dvaašedesátiletý lékař se specializuje na dermatologii a venerologii. Absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Na přelomu 80. a 90. let pracoval na univerzitě v Mnichově, později absolvoval studijní pobyt na Stanfordově univerzitě v Palo Alto. V roce 2001 byl jmenován profesorem v oboru dermatovenerologie.

Od téhož roku je přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK. V březnu 2017 se rozhodl kandidovat do Rady Českého rozhlasu, avšak samotná volba v červnu 2017 nebyla dokončena. Do Rady byl zvolen Poslaneckou sněmovnou až v květnu 2018. Je ženatý s Monikou Arenbergerovou, finalistkou Miss Československo 1989, a mají spolu dvě dcery.

Po Adamu Vojtěchovi, Romanu Prymulovi a Janu Blatném se jedná již o čtvrtého ministra zdravotnictví od začátku pandemie.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Blatný: Snad se mu podaří spojit společnost

Jan Blatný své odvolání oznámil na středečním brífinku. „Věřím, že se mému nástupci podaří udržet klesající trend nakažených a doufám, že jsme se naučili s virem žít, on totiž nezmizí. Žádám občany, aby nové vedení ministerstva respektovali,“ apeloval odcházející Blatný.

Během 160 dnů, kdy byl ve funkci, věřil, že spojí českou společnost. „Tam ale vidím ještě rezervy, snad se to podaří tomu, kdo přijde po mně,“ řekl Blatný, který přesné důvody svého odvolání nesdělil, ale stojí si za tím, že ve funkci výrazně nepochybil. „Po konci nouzového stavu 11. dubna bude potřeba rozvolňovat pomalu,“ dodal.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Téměř sedm let čekali lidé z Vlachovic-Vrbětic, až vyšetřovatelé najdou viníka výbuchů v muničních skladech za obcí. „Teď už ho konečně máme, tak ať platí. Rusáci mi dluží nejméně milion, a to jen za ztracené dotace na naše pole,“ rozčiluje se farmářka Renata Pekařová. Podnikatel v lesnictví Dalibor Olšák zase v areálu muničních skladů koupil 117 hektarů lesa, škody jdou do desítek milionů. „Rád bych, aby stát s Ruskem nějaké odškodnění vyjednal, ale půjde to těžko. Tohle je příliš velká hra s globálními rozměry,“ přemítá.

Koronavirus

Covid na ústupu: Za neděli byl nejnižší přírůstek nakažených od poloviny září

Covid na ústupu: Za neděli byl nejnižší přírůstek nakažených od poloviny září

V neděli přibylo v Česku 823 případů covidu, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28 532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k pondělnímu ránu oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí kontrolní úřad
Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Česko-ruská krize: Utrpět může české strojírenství a vývoz potravin, tvrdí experti
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím
O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama