reklama

Česko má čtvrtého ministra zdravotnictví během pandemie. Blatného nahradí Arenberger

Novým ministrem zdravotnictví za hnutí ANO bude Petr Arenberger. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdil tiskový odbor Úřadu vlády. Arenbergera by měl dopoledne jmenovat na Hradě prezident Miloš Zeman. Odpoledne ho do úřadu uvede premiér Andrej Babiš (ANO). Arenberger nahradí v čele resortu Jana Blatného (za ANO), který byl ministrem od 29. října.

reklama

Novým ministrem zdravotnictví, během jednoho roku už čtvrtým, by se měl stát Petr Arenberger, který od loňského října 2019 vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger se už dříve nechal slyšet, že by nabídku ministerského postu přijal.

„Být ministrem zdravotnictví je vždy sebevražedná mise. Ale kdyby bylo potřeba, abych pomohl jako ministr zdravotnictví či poradce, jsem připraven. A pokud by někdo rozhodl, že jsem vhodný, tak bych o tom i uvažoval,“ řekl CNN Prima NEWS koncem března Arenberger.

Dvaašedesátiletý lékař se specializuje na dermatologii a venerologii. Absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Na přelomu 80. a 90. let pracoval na univerzitě v Mnichově, později absolvoval studijní pobyt na Stanfordově univerzitě v Palo Alto. V roce 2001 byl jmenován profesorem v oboru dermatovenerologie.

Od téhož roku je přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK. V březnu 2017 se rozhodl kandidovat do Rady Českého rozhlasu, avšak samotná volba v červnu 2017 nebyla dokončena. Do Rady byl zvolen Poslaneckou sněmovnou až v květnu 2018. Je ženatý s Monikou Arenbergerovou, finalistkou Miss Československo 1989, a mají spolu dvě dcery.

Po Adamu Vojtěchovi, Romanu Prymulovi a Janu Blatném se jedná již o čtvrtého ministra zdravotnictví od začátku pandemie.

Blatný: Snad se mu podaří spojit společnost

Jan Blatný své odvolání oznámil na středečním brífinku. „Věřím, že se mému nástupci podaří udržet klesající trend nakažených a doufám, že jsme se naučili s virem žít, on totiž nezmizí. Žádám občany, aby nové vedení ministerstva respektovali,“ apeloval odcházející Blatný.

Během 160 dnů, kdy byl ve funkci, věřil, že spojí českou společnost. „Tam ale vidím ještě rezervy, snad se to podaří tomu, kdo přijde po mně,“ řekl Blatný, který přesné důvody svého odvolání nesdělil, ale stojí si za tím, že ve funkci výrazně nepochybil. „Po konci nouzového stavu 11. dubna bude potřeba rozvolňovat pomalu,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama