reklama

Česko se chce podílet na vývoji univerzální vakcíny. Na všechny mutace viru, řekl Beran

Česká republika trpí tím, že nemá dostatek očkovacích látek, takže nemůže intenzivně proočkovávat rizikovou populaci, především seniory nad 65 let. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Jiří Beran. Uvedl také, že by se Česko mělo zapojit do vývoje univerzální vakcíny.

reklama

„V tuto chvíli všichni jednají o tom, aby se připravil koncept univerzální vakcíny, která by do budoucna pokrývala všechny mutace viru,“ řekl Beran, co mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) na aktuální návštěvě v Izraeli řeší.

Rozdíl mezi vakcinací v Izraeli a v ČR je podle Berana nedostatek očkovacích látek u nás. „Takže Česko nemůže intenzivně proočkovávat rizikovou populaci, což jsou osoby starší 65 let. V tom je zásadní rozdíl mezi námi a Izraelem. V tuhle chvíli je v Izareli proočkováno jednou dávkou 60 % populace. Bez toho očkování rizikové skupiny to prostě nejde,“ uvedl.

„Přes 90 % všech dodaných vakcín je vyočkováno. Očkovací centra mohou ukazovat jen prázdné lednice, kde nejsou žádné očkovací látky. Za tři týdny začnou docházet větší zásoby očkovacích dávek. Kapacita může být navýšena až na 100 tisíc a více, kdy se zapojí velkokapacitní očkovací centra,“ sdělil Beran. Rizikové skupiny by v Česku měly mít na starosti především praktičtí lékaři, zbytek populace pak právě velkokapacitní centra.

Podle něj je Česko na systém očkování již velmi dobře připraveno. „V tuto chvíli už týden běží program, kdy se očkovací látky dodávají do ordinací praktických lékařů. Česko dělá maximum, aby proočkovalo rizikové skupiny, ale bez vakcín to nepůjde,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň ubezpečil, že by vakcína měla zajistit mnohaletou imunitu. „Lidé, kteří byli očkování dvěma dávkami vakcíny, jsou určitě chráněni na delší dobu než na jeden rok,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama