CNN Prima News Jiří Beran

Jiří Beran

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Beran“

Kubek: Noste respirátory. Jde o to nejmenší, co můžete jako projev ohleduplnosti udělat

Epidemie koronaviru v Česku dále slábne a vláda Petra Fialy (ODS) pomalu směřuje k dalšímu rozvolňování. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je ale namístě, aby lidé nadále nosili alespoň respirátory. „Jsou to nejmenší, co můžeme jako projev ohleduplnosti udělat,“ řekl CNN Prima NEWS. S jeho přístupem ale nesouhlasí epidemiolog Jiří Beran – ten naopak uvedl, že se mělo rozvolnit mnohem dříve.

Policisté a hasiči kvůli vakcíně neskončí. Práci potřebují, má jasno imunolog Hořejší

Policisté, hasiči či zdravotníci, kteří kvůli svému odmítavému postoji k povinnému očkování vyhrožují odchodem, nakonec zůstanou. Práci totiž potřebují a jejich výhrůžky jsou tak plané. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl imunolog Václav Hořejší. S tím nesouhlasí signatář petice od Iniciativy 21 a právník Jindřich Rajchl (Trikolora).

Povinné očkování hasičů a lékařů? To je jako kopnutí do kolene, zlobí se Beran

Podle epidemiologa Jiří Berana je vyhláška o povinném očkování proti covidu pro některé profese kopnutím do kolene. Řekl to na tiskové konferenci Iniciativy 21 proti povinné vakcinaci, jejíž petici podepsaly tisíce hasičů, policistů nebo vojáků. Představitelé iniciativy vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se s nimi co nejdříve sešel. Času podle nich moc nezbývá.

Selhání medicíny a morálky. Zrušte povinné očkování, vyzývá Válka iniciativa lékařů

Přes dvacet lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků vyzvalo v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby co nejdříve zrušil vyhlášku o povinném očkování proti covidu u některých profesí a lidí nad 60 let. Vyhláška je podle nich „bezprecedentním selháním medicíny, práva a morálky“. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, podle nich platí jen pro rizikové skupiny.

Válek v boji s covidem sází na odpovědnost občanů. Naivní přístup, reaguje expert

Nový ministr – nové přístupy. Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek podle svých dřívějších slov nechce nařizovat přísná opatření. Ve středu nicméně některá potvrdil. Například že lidé bez očkování nebo prodělané nemoci dál nesmějí do restaurací. Na druhou stranu chce, aby lidé byli zodpovědní, a apeluje, abychom nepořádali v soukromí bujaré akce a nesetkávali se ve velkém počtu.

Počet pacientů roste pomaleji, do lockdownu ale stejně vlítneme, soudí Flegr

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče podle veřejných statistik roste o něco pomaleji, možná je to známka něčeho příznivého, soudí evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Stále to ale znamená, že v nemocnicích přibývají vážně nemocní lidé s covidem, země tak nejspíše stejně skončí v lockdownu, dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Epidemiolog Jiří Beran nevěří, že by opatření prezentovaná budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS) dokázala zastavit současnou vlnu.

Zastaralé vakcíny? Firmy už vyvíjejí nové. Experti se děsí mutace, která obejde imunitu

Data jsou jednoznačná, účinnost aktuálně používaných vakcín proti koronaviru vůči novým mutacím postupně klesá. Farmaceutické společnosti už ale vyvíjí nové očkovací látky. Odborníci předpovídají, že pokud se opravdu objeví vakcína odolná například vůči zákeřnější mutaci delta, bude potřeba dát minimálně části populace čtvrtou dávku očkování. Firmy vyrábějící vakcíny se ale zároveň připravují i na zatím neexistující „únikovou variantu“, před kterou varují i experti.

Očkujeme zastaralou vakcínou. Delta změnila pravidla, shodli se Flegr a Beran

Podle epidemiologa Jiřího Berana a evolučního biologa Jaroslava Flegra je problém, že vakcíny proti covidu, kterými se lidé stále očkují, nereagují na nové mutace viru. Shodli se na tom v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Vakcínu účinnou vůči nakažlivější variantě delta už testuje například zatím nepříliš známá americká farmaceutická společnost Gritstone.