PŘEHLEDNĚ: Česko ruší PCR testy zdarma. Do kterých zemí si je musíte zaplatit?

S koncem pandemické pohotovosti končí Čechům i možnost absolvovat jeden PCR test měsíčně hrazený z veřejného zdravotního pojištění. To zkomplikuje život zejména neočkovaným, pokud se budou chtít vypravit do některé z oblíbených turistických destinací v Evropě. Na řadě míst se totiž bez negativního testu neobejdou.

Přestože se ruší některá omezující opatření, s koncem pandemické pohotovosti Češi přicházejí i o jeden zásadní benefit. Jak potvrdil pro CNN Prima NEWS mluvčí ministra zdravotnictví Ondřej Jakob, občané nebudou moci absolvovat měsíčně jeden PCR test hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny budou proplácet už jen testy s žádankou od lékaře.

Tato změna dopadne nejvíce na neočkované občany, pokud budou chtít vycestovat do zahraničí. Řada oblíbených turistických destinací totiž stále požaduje prokázání se buď očkováním, proděláním nemoci, či právě negativním testem.

Maximální cena PCR testu je sice státem stanovená na 814 korun bez DPH, většinou si však lidé připlatí. Laboratoře si účtují dále například 200 korun za odběr, dalších 200 korun například za další služby, jako je oznámení SMS zprávou či e-mailem. Pokud člověk na PCR test spěchá, může si mnohdy připlatit dalších například 500 korun za expresní vyřízení a zpracování testu.

Kde potřebuji negativní test

Většina evropských států se v poslední době otevírá všem turistům a ruší veškeré covidové restrikce (více zde). Přesto stále existuje řada zemí, mezi než patří také oblíbené turistické destinace, kde se člověk bez očkování, prodělání nemoci nebo právě negativního testu neobejde.

  • Francie –⁠ Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Neočkovaní cestující ze států EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR (platný maximálně 72 hodin) nebo antigenní test (platný maximálně 48 hodin). Platí i pro tranzitující osoby.
  • Kypr – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Neočkované osoby musí před letem předložit PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test ne starší než 24 hodin.
  • Malta – Středomořský stát ještě donedávna vyžadoval ukončené očkování či prodělání nemoci, v posledních týdnech však došlo k výraznému zmírnění a lidem postačí pouze negativní test. Testované osoby za účelem vstupu na Maltu předkládají negativní test (PCR test ne starší než 72 hodin od odběru nebo antigenní test ne starší 24 hodin).
  • Německo – Vyžaduje negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Testování musí být provedeno nejvýše 48 hodin před příjezdem, případně může přepravce přijmout doklad o negativním PCR testu ne starším než 48 hodin před začátkem přepravy.
  • Portugalsko – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Negativní výsledek RT-PCR (72 hodin) nebo ANG (24 hodin) testu je vyžadován při vstupu do Portugalska.
  • Rakousko – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Testované osoby za účelem vstupu do Rakouska předkládají negativní test (PCR test ne starší než 72 hodin od odběru nebo antigenní test ne starší 24 hodin od odběru).
  • Španělsko – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Testované osoby za účelem vstupu do Španělska předkládají negativní test (PCR test ne starší než 72 hodin od odběru nebo antigenní test ne starší 24 hodin od odběru).
  • Turecko – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Je vyžadován test PCR (provedený maximálně 72 hodin před příletem do Turecké republiky) nebo antigenní test (provedený maximálně 48 hodin před příletem do Turecké republiky)

Pravidla v dané zemi je však potřeba sledovat do posledního dne před odjezdem. Vzhledem k vývoji epidemické situace se podmínky pro vstup do jednotlivých zemí mohou postupně vyvíjet. Dochází také ke změnám při vstupu do služeb či na hromadné akce.

Tagy:
cestování nemoc Francie Evropa Turecko očkování Vlastimil Válek Česko Poslanecká sněmovna ČR PCR Test turistická destinace rychlý antigenní test

Hlavní zprávy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt
Soudy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:34

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

23:58

Donbas bude opět ukrajinský, má jasno Zelenskyj

23:22

Prezident Putin ujistil rakouského kancléře Nehammera, že je připraven aktivně jednat s Ukrajinou o výměně vězňů

22:56

Za Trumpa by k válce nedošlo. Razil teorii mír skrze sílu, říká jeho poradce

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Role Draculy se mnou hodně zamávala. Od zblbnutí mě zachránili kamarádi, přiznává Hůlka

Daniel Hůlka začínal jako operní zpěvák. Role v českém muzikálu Dracula mu ovšem změnila život. Ze dne na den se z něj stala muzikálová hvězda a jak sám přiznává, byly časy, kdy mu sláva stoupla do hlavy. Toto období prý ale netrvalo dlouho. Vrátit se zpátky na zem mu totiž pomohli jeho kamarádi. Hůlka se o tom rozpovídal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Novinky kolem brutálního útoku v texaské škole. Policie vyčkávala i přes prosby o pomoc

Vedení texaské policie v pátek po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné rozhodnutí a příliš dlouho otáleli se zásahem proti střelci na základní škole ve městě Uvalde, který v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Téměř 20 policistů stálo více než tři čtvrtě hodiny před dveřmi učebny, v níž se střelec zamknul, a čekali na příchod zásahové jednotky pohraniční stráže. Až poté policisté vnikli dovnitř a pachatele zastřelili. Velitel zásahu se podle šéfa texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Stevena McCrawa domníval, že děti v učebně nejsou v ohrožení.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vynalézavý senior vyřešil zdražování energie. Odmontoval elektroměr a jede „na sebe“

Svérázným způsobem vyřešil zdražování energií důchodce z malé vesnice na Tachovsku. Jako velký kutil vymyslel způsob, jak se obejít bez dodávek elektrické energie od distributorů. Bývalý truhlář musí vyjít s 11 tisíc vysokým důchodem a když mu přišlo navýšení záloh na elektřinu o 50 procent, rozhodl se k razantnímu kroku. V únoru si nechal odmontovat elektroměr.