Česko zasáhly silné bouřky. Meteorologové před nimi varují i v neděli

V sobotu odpoledne a večer zasáhly Česko silné bouřky. Nejhorší situace byla ve Zlínském kraji, kde hasičské jednotky zasahovaly u více než dvou desítek případů. Český hydrometeorologický ústav varuje před výskytem silných bouřek a povodní i v neděli. Platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

Hasiči během sobotní bouře vyjížděli k 500 případům po celé republice. Nejvíce výjezdů měli ve Zlínském kraji, na Jižní Moravě, v Pardubickém kraji nebo ve Středních Čechách. Na Zlínsku byla nejvíce postižena oblast kolem obce Valašské Klobouky.

Profesionální i dobrovolní hasiči tam likvidovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu ze sklepů. „Přijali jsme více jak dvacet událostí z této oblasti. Naplaveniny ucpávaly propusti a bahno s vodou teklo po silnicích a na pozemky místních občanů. Rozvodnily se i potoky, které ohrožovaly kolem stojící domy,“ uvedla mluvčí Lucie Javoříková pro CNN Prima NEWS.

V Pardubickém kraji bouřky zaplavily několik domů, v obci Borovnice na Žďársku se zase hladina řeky Svratky dostala na třetí stupeň, který představuje stav ohrožení.

Meteorologové varují před silnými bouřkami i v neděli

Český hydrometeorologický ústav varuje před silnými bouřkami a povodňovými jevy i v neděli. „Zpočátku se budou vyskytovat přeháňky a bouřky jen místy zejména v jihozápadní polovině, postupně se mohou na většině území vyskytovat i velmi silné bouřky,“ uvádí ČHMÚ. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělních šesti hodin ráno v Karlovarském, Jihočeském a Plzeňském kraji, od deseti hodin ráno potom pro celé Česko.

ČHMÚ varuje také před vzestupy hladin řek nebo aquaplanningem. Doporučuje se uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, plavby lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů, jak uvádí ČHMÚ na svých oficiálních stránkách.

Na podrobnější předpověď počasí se podívejte ve videu níže.

Tagy: