Český Amazon láká zaměstnance: Šest týdnů otcovské dovolené i navýšení mateřské

Jen během letošního února přibyly na českém pracovním trhu dva tisíce nových míst. Těch je aktuálně více než zaměstnanců, a tak se některé firmy potýkají s jejich nedostatkem. Jak náročné je v současnosti pracovníky sehnat a co jim firmy nabízí, aby je zaujaly? O tom v pořadu Interview PLUS mluvila manažerka společnosti Amazon, Zuzana Zajacová.

Firma Amazon patří k výrazným zaměstnavatelům po celém světě i v Česku. Poptávka po pracovní síle roste, a tak společnost musí hledat způsoby, jak být pro pracovníky atraktivní. Jedním z nich je například flexibilní pracovní doba nebo velmi žádaný home office.

Rovnováha mezi prací a soukromím

Dalším trendem, s nímž se oddělení HR napříč pracovním trhem musí vyrovnat, je mnohem větší vyváženost pracovního a osobního života. Trávit v práci více času, než je nezbytně nutné, odmítá především mladá generace. Což manažerka společnosti Amazon, Zuzana Zajacová, v pořadu Interview PLUS potvrzuje.

„Mnoho z nás si uvědomilo, že osobní život by měl být na prvním místě a práce by ho měla doplňovat. A je to i základním požadavkem kandidátů, se kterými se střetáváme. Nevyžadují jen rychlý kariérní postup, ale také benefity, které jim pomáhají s osobním životem a hledáním toho balancu.“

Potenciální zaměstnance samozřejmě zajímají i možnosti, jakou je třeba práce na částečný úvazek. To se týká především žen s dětmi. „V naší společnosti jsou to převážně maminky, které se vracejí z rodičovských dovolených na víkendové směny. Ty našim zaměstnancům nabízíme. V této chvíli máme 18 % našich zaměstnanců právě na zkrácených úvazcích,“ prozrazuje Zuzana Zajacová s tím, že totéž se týká i studujících pracovníků. Vzápětí ale dodává, že i v případě plných pracovních úvazků se snaží zaměstnancům vycházet maximálně vstříc, a to třeba čtyřdenním pracovním týdnem. „Máme čtyři pracovní dny po 10 hodinách v první polovině týdne, vždy od neděle do středy, a v druhé půlce týdne od čtvrtka do soboty volno, aby si zaměstnanci mohli více užít s rodinou a se svými blízkými.“

Zdraví a vzdělávání

Mezi další žádané benefity patří vzdělávání, které zaměstnancům pomáhá v kariérním postupu. „My se ho snažíme poskytovat interní formou a díky tomu zaměstnance připravujeme na nějaké vyšší potenciální pozice či povýšení. Další možností je také podpora při studiu ve vybraných oborech, kdy společnost hradí zaměstnancům 95 % nákladů na studium. A to bez podmínky, že po jeho skončení zůstanou zaměstnaní právě v Amazonu,“ dodává Zuzana Zajacová.

Podpora matek a rodin

Společnost Amazon se snaží nabízet benefity i ženám na mateřské dovolené. A to třeba dorovnáváním platů.

„Doplácíme 14 týdnů státního příspěvku peněžité pomoci do 100 % mzdy zaměstnanců, abychom jim pomohli na začátku jejich nové cesty,“ říká Zuzana Zajacová.

A zmiňuje také benefit k otcovské dovolené. „Jako stát poskytuje dva týdny otcovské dovolené, tak my ještě nabízíme dalších šest týdnů, aby mohli být v tomto období doma. Je to jeden z těch nejvíc využívaných benefitů. Jen za minulý rok jej využilo víc než 40 nových otců,“ vypočítává manažerka.

Ženy v Amazonu

Zásadním tématem je ve společnosti Amazon také vyrovnání počtu mužských a ženských zaměstnanců. A to se daří. „V našem českém logistickém centru je více než 40 % žen. Zastávají různé funkce, ať už manažerské nebo specifické, administrativní, finanční a podobně,“ vyjmenovává uplatnění žen v Amazonu Zuzana Zajacová. Jedním dechem ale dodává, že cílem je srovnání poměru žen a mužů jedna ku jedné.

S tím souvisí i další hojně diskutované téma, jímž je srovnání platů obou pohlaví. „Máme otevřenou politiku, co se týká nástupních míst našich pracovníků. Každý rok máme schéma navyšování mezd po dobu dalších tří roků, takže v tom jsme transparentní a otevřeně to komunikujeme,“ uzavírá téma Zuzana Zajacová.

Tagy:
matka kariéra Amazon Česko otcovská dovolená osobní život Amazon.com Interview PLUS Zuzana Zajacová