Do práce jen čtyři dny v týdnu a v pátek volno. Za stejnou mzdu. Může to zní jako utopie, ale trend kratší pracovní doby za identické peníze proniká i do některých firem v České republice. O něco kratší pracovní dobu chtějí i odbory.
O jeden den v týdnu méně se pracuje například ve firmě Sherpas specializující se na digitální marketing a návrhy webových stránek. Čtyřdenní pracovní týden už zde mají déle. „Když jsme to zaváděli, byla to novinka, kterou jsme pouze zkoušeli. Byla tu obava, že se vrátíme zpátky k původnímu režimu, ale vzhledem k tomu, že už jsme v tom čtyři roky, obava úplně zmizela,“ řekl ředitel společnosti Luboš Plotěný.
Zaměstnanci prý zvýšili produktivitu, na práci, na kterou dřív potřebovali pět dní, jim teď stačí čtyři. Poté, co firma zavedla čtyřdenní pracovní týden, se navíc počet zájemců o nabízené pozice zvýšil na trojnásobek.
„Můžu jít v klidu nakoupit, můžu se věnovat rodině, můžu oběhnout úřady i lékaře. Všechno, co je potřeba udělat v týdnu, směřuju na pátek,“ popisuje zaměstnankyně Jana.
Podle Jaroslavy Rezlerové ze společnosti ManpowerGroup bude společností s kratším pracovním týdnem přibývat. „Je to požadavek, který se objevil po covidu. Lidé si začali v posledních letech vážit volného času,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že především s nastupující mladou generací bude poptávka po pátečním volnu stoupat.
Předsevzetí v práci: Ať je jakékoli, můžete ho dodržet. Stačí vědět jak
V polovině ledna začíná období, které významně prověřuje naše novoroční předsevzetí a odhodlání šlápnout pořádně do pedálů a zlepšit svůj život. A to se velmi často týká také našich profesí. Jenže po sváteční euforii opět začíná všední koloběh a začátkem roku se navíc na pracovních stolech kupí nové úkoly a projekty, jejichž tíha na nás může dopadnout a dost možná nás i demotivovat. Jak prvnímu náporu odolat a udržet si elán i síly pracovat s nasazením a chutí? Sepsali jsme pro vás pár tipů, které se mohou hodit.
Expertka mluvila také o dalších faktorech, které dnes hrají při výběru práce roli: „Lidé se potenciálních zaměstnavatelů ptají, jak moc je flexibilní pracovní doba. Dalším velkým benefitem je i to, když lidé mají možnost se vzdělávat. Zajímá je také, jestli existuje v práci místo, kam je možné dát děti. A pak právě benefit volného času.“
Dostatečně silná motivace
Kratší týden při stejné mzdě prosazovala už někdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). „Postupně budeme muset zkracovat pracovní dobu, jinak hrozí, že kvůli nastupující digitalizaci a robotizaci budou lidé přicházet o pracovní místa,“ řekla loni v květnu. Kratší pracovní týden teď chtějí odbory. Současný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale zkracovat nechce, trh práce hodlá provětrat jinak: „Abychom měli větší flexibilitu a lidé mohli lépe sladit svůj pracovní a rodinný život.“
Hlavním nástrojem mají být zkrácené úvazky a více možností pro využívání homeofficu. „Je to dvacetiprocentní úspora času, kterou musí každý zaměstnanec najít a já jsem přesvědčen, že deset procent najde kdokoliv kdykoliv. Jenom k tomu musí mít dostatečnou motivaci. Motivace, že mám v pátek volno a můžu se věnovat například svojí přítelkyni, je dostatečně silná,“ podotkl Plotěný.
Kratší pracovní doba není pro každého a nehodí se ani pro všechny obory. Například ve směnném provozu anebo ve službách.