reklama

Český kamion se proháněl po Francii v protisměru. Mohl to být smrťák, míní Budský

Na sociálních sítích se rozšířilo video, které zachycuje český kamion firmy VALATRANS, jak vjede do protisměru a drží se v něm několik set metrů. Nejprve se zdá, že chce řidič předjet jiný kamion, jehož kamera celý incident natočila. Český řidič ale pokračuje v jízdě v protisměru ještě několik set metrů bez sebemenší snahy zařadit se zpátky.

reklama

Při nebezpečném manévru navíc málem nabourá do několika protijedoucích osobních automobilů. Kamionu se stihnou vyhnout jen tak tak a jeden z nich skončí na trávě. Kamion neuhne zpět do svého pruhu, ani když už má vedle sebe úplně volný prostor.

y a pas grand chose a dire!!!!

Posted by Laurent Ltn on Friday, December 4, 2020

„Nechce se mi věřit vlastním očím, něco takového, co si řidič dovolil, jsem na silnici ještě nezažil. Tohle už bylo opravdu brutální, porušil všechno, co mohl. Jel i tam, kde jsou ostrůvky, takže se ani nemohl zařadit zpátky. Navíc jel obrovskou rychlostí, klidně 90, 100 kilometrů v hodině. Došlo tam také k jednoznačnému ohrožení a řidič jel bezohledně plnou rychlostí dál. Automaticky počítal s tím, že slabší osobáky mu uhnou,“ zhodnotil incident pro redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

Expert: Tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření

Podle Budského by při takové rychlosti mohlo dojít k usmrcení. „Souprava váží třeba 40 tun, navíc kamion při předním nárazu s osobním autem většinou naráží do předních sloupků střechy, ta se okamžitě zbortí a nárazníkem poseká hlavy cestujících. Tohle by byl v podstatě tutově smrťák,“ okomentoval dopravní expert.

Budský také dodal, že takový řidič vůbec na silnici nepatří. „Jsem přesvědčený, že tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření. Navrhuji posoudit zdravotní způsobilost tohoto řidiče,“ sdělil Budský. Kdyby byl incident vyšetřován jako dopravní přestupek u nás, řidič by podle experta přišel za nedovolené předjíždění o sedm bodů, dostal pokutu pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců.

Podle Budského by se dále vyšetřovalo, zda podle soudní praxe nedošlo k obecnému ohrožení, tj. „jestli řidič neuvedl sedm nebo více osob v ohrožení zdraví, nebo života – to by bylo docela možné, protože tam byla tři osobní auta. Otázka je, kolik tam v celkovém součtu sedělo lidí. Potom by hrozilo vězení. Francouzi jsou daleko přísnější, a pokud bude řidič dohledán, myslím si, že to skončí u soudu,“ mínil Budský.

Roli mohl hrát stres

Společnost VALATRANS se k incidentu v sobotu vyjádřila prostřednictvím svého Facebooku. Zatím ale nespecifikovala důvody řidičova jednání. „Aktuálně se Facebookem šíří video našeho kamionu ve Francii, již o něm víme. Za našeho řidiče se tímto omlouváme. Z jeho chování vyvodíme důsledky,“ napsala firma v příspěvku.

Podle Budského by se chování řidiče dalo vysvětlit snad jen stresem. „Mohl se dostat do časové tísně a začal předjíždět hlava nehlava. Tiráky často mívají časový limit, do kterého mají zásilku dopravit,“ popsal Budský.

„To je nejen ostuda pro firmu, ale ten člověk mohl způsobit obrovské škody na zdraví a na životech. Na Západě navíc dokáží zdraví a lidský život náramně ocenit, reparace by mohly jít do desítek milionů korun. Kdyby došlo k vážnější dopravní nehodě, firma by mohla mít i existenční problémy,“ mínil dopravní expert.

Veřejnost na Facebooku řidiče lynčuje

Pod videem i příspěvkem firmy VALATRANS se spustila vlna negativních komentářů ze strany veřejnosti. „Ostuda českých řidičů,“ napsal pod video jeden z facebookových uživatelů. „Za to, jakou vám udělal ostudu na internetu, by měl přijít hodně tvrdý trest. Tohle byla opravdu prasárna,“ napsal pod příspěvek firmy další uživatel. „Doufám že budete natolik solidární, že toho de*ila zveřejníte, aby ho už nikdy nepřijal nikdo jiný,“ napsal další uživatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci
Koronavirus

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Německý prezident Steinmeier jmenoval novou vládu kancléře Scholze

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Hlas mu dalo 395 poslanců, což bylo více než potřebných 369 hlasů. Scholze od převzetí moci od své konzervativní předchůdkyně Angely Merkelové dělí jen několik formálních kroků. Ještě dopoledne jej prezident Frank-Walter Steinmeier jmenuje kancléřem, poté složí kancléřský slib a odpoledne v 15 hodin SEČ oficiálně převezme od Merkelové kancléřství.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama