reklama

Český kamion se proháněl po Francii v protisměru. Mohl to být smrťák, míní Budský

Na sociálních sítích se rozšířilo video, které zachycuje český kamion firmy VALATRANS, jak vjede do protisměru a drží se v něm několik set metrů. Nejprve se zdá, že chce řidič předjet jiný kamion, jehož kamera celý incident natočila. Český řidič ale pokračuje v jízdě v protisměru ještě několik set metrů bez sebemenší snahy zařadit se zpátky.

reklama

Při nebezpečném manévru navíc málem nabourá do několika protijedoucích osobních automobilů. Kamionu se stihnou vyhnout jen tak tak a jeden z nich skončí na trávě. Kamion neuhne zpět do svého pruhu, ani když už má vedle sebe úplně volný prostor.

y a pas grand chose a dire!!!!

Posted by Laurent Ltn on Friday, December 4, 2020

„Nechce se mi věřit vlastním očím, něco takového, co si řidič dovolil, jsem na silnici ještě nezažil. Tohle už bylo opravdu brutální, porušil všechno, co mohl. Jel i tam, kde jsou ostrůvky, takže se ani nemohl zařadit zpátky. Navíc jel obrovskou rychlostí, klidně 90, 100 kilometrů v hodině. Došlo tam také k jednoznačnému ohrožení a řidič jel bezohledně plnou rychlostí dál. Automaticky počítal s tím, že slabší osobáky mu uhnou,“ zhodnotil incident pro redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

Expert: Tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření

Podle Budského by při takové rychlosti mohlo dojít k usmrcení. „Souprava váží třeba 40 tun, navíc kamion při předním nárazu s osobním autem většinou naráží do předních sloupků střechy, ta se okamžitě zbortí a nárazníkem poseká hlavy cestujících. Tohle by byl v podstatě tutově smrťák,“ okomentoval dopravní expert.

Budský také dodal, že takový řidič vůbec na silnici nepatří. „Jsem přesvědčený, že tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření. Navrhuji posoudit zdravotní způsobilost tohoto řidiče,“ sdělil Budský. Kdyby byl incident vyšetřován jako dopravní přestupek u nás, řidič by podle experta přišel za nedovolené předjíždění o sedm bodů, dostal pokutu pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců.

Podle Budského by se dále vyšetřovalo, zda podle soudní praxe nedošlo k obecnému ohrožení, tj. „jestli řidič neuvedl sedm nebo více osob v ohrožení zdraví, nebo života – to by bylo docela možné, protože tam byla tři osobní auta. Otázka je, kolik tam v celkovém součtu sedělo lidí. Potom by hrozilo vězení. Francouzi jsou daleko přísnější, a pokud bude řidič dohledán, myslím si, že to skončí u soudu,“ mínil Budský.

Roli mohl hrát stres

Společnost VALATRANS se k incidentu v sobotu vyjádřila prostřednictvím svého Facebooku. Zatím ale nespecifikovala důvody řidičova jednání. „Aktuálně se Facebookem šíří video našeho kamionu ve Francii, již o něm víme. Za našeho řidiče se tímto omlouváme. Z jeho chování vyvodíme důsledky,“ napsala firma v příspěvku.

Podle Budského by se chování řidiče dalo vysvětlit snad jen stresem. „Mohl se dostat do časové tísně a začal předjíždět hlava nehlava. Tiráky často mívají časový limit, do kterého mají zásilku dopravit,“ popsal Budský.

„To je nejen ostuda pro firmu, ale ten člověk mohl způsobit obrovské škody na zdraví a na životech. Na Západě navíc dokáží zdraví a lidský život náramně ocenit, reparace by mohly jít do desítek milionů korun. Kdyby došlo k vážnější dopravní nehodě, firma by mohla mít i existenční problémy,“ mínil dopravní expert.

Veřejnost na Facebooku řidiče lynčuje

Pod videem i příspěvkem firmy VALATRANS se spustila vlna negativních komentářů ze strany veřejnosti. „Ostuda českých řidičů,“ napsal pod video jeden z facebookových uživatelů. „Za to, jakou vám udělal ostudu na internetu, by měl přijít hodně tvrdý trest. Tohle byla opravdu prasárna,“ napsal pod příspěvek firmy další uživatel. „Doufám že budete natolik solidární, že toho de*ila zveřejníte, aby ho už nikdy nepřijal nikdo jiný,“ napsal další uživatel.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch
OH 2021

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama