reklama

Český kamion se proháněl po Francii v protisměru. Mohl to být smrťák, míní Budský

Na sociálních sítích se rozšířilo video, které zachycuje český kamion firmy VALATRANS, jak vjede do protisměru a drží se v něm několik set metrů. Nejprve se zdá, že chce řidič předjet jiný kamion, jehož kamera celý incident natočila. Český řidič ale pokračuje v jízdě v protisměru ještě několik set metrů bez sebemenší snahy zařadit se zpátky.

reklama

Při nebezpečném manévru navíc málem nabourá do několika protijedoucích osobních automobilů. Kamionu se stihnou vyhnout jen tak tak a jeden z nich skončí na trávě. Kamion neuhne zpět do svého pruhu, ani když už má vedle sebe úplně volný prostor.

y a pas grand chose a dire!!!!

Posted by Laurent Ltn on Friday, December 4, 2020

„Nechce se mi věřit vlastním očím, něco takového, co si řidič dovolil, jsem na silnici ještě nezažil. Tohle už bylo opravdu brutální, porušil všechno, co mohl. Jel i tam, kde jsou ostrůvky, takže se ani nemohl zařadit zpátky. Navíc jel obrovskou rychlostí, klidně 90, 100 kilometrů v hodině. Došlo tam také k jednoznačnému ohrožení a řidič jel bezohledně plnou rychlostí dál. Automaticky počítal s tím, že slabší osobáky mu uhnou,“ zhodnotil incident pro redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

Expert: Tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření

Podle Budského by při takové rychlosti mohlo dojít k usmrcení. „Souprava váží třeba 40 tun, navíc kamion při předním nárazu s osobním autem většinou naráží do předních sloupků střechy, ta se okamžitě zbortí a nárazníkem poseká hlavy cestujících. Tohle by byl v podstatě tutově smrťák,“ okomentoval dopravní expert.

K tématu

Budský také dodal, že takový řidič vůbec na silnici nepatří. „Jsem přesvědčený, že tento člověk je zralý na psychiatrické vyšetření. Navrhuji posoudit zdravotní způsobilost tohoto řidiče,“ sdělil Budský. Kdyby byl incident vyšetřován jako dopravní přestupek u nás, řidič by podle experta přišel za nedovolené předjíždění o sedm bodů, dostal pokutu pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců.

Podle Budského by se dále vyšetřovalo, zda podle soudní praxe nedošlo k obecnému ohrožení, tj. „jestli řidič neuvedl sedm nebo více osob v ohrožení zdraví, nebo života – to by bylo docela možné, protože tam byla tři osobní auta. Otázka je, kolik tam v celkovém součtu sedělo lidí. Potom by hrozilo vězení. Francouzi jsou daleko přísnější, a pokud bude řidič dohledán, myslím si, že to skončí u soudu,“ mínil Budský.

Roli mohl hrát stres

Společnost VALATRANS se k incidentu v sobotu vyjádřila prostřednictvím svého Facebooku. Zatím ale nespecifikovala důvody řidičova jednání. „Aktuálně se Facebookem šíří video našeho kamionu ve Francii, již o něm víme. Za našeho řidiče se tímto omlouváme. Z jeho chování vyvodíme důsledky,“ napsala firma v příspěvku.

Podle Budského by se chování řidiče dalo vysvětlit snad jen stresem. „Mohl se dostat do časové tísně a začal předjíždět hlava nehlava. Tiráky často mívají časový limit, do kterého mají zásilku dopravit,“ popsal Budský.

K tématu

„To je nejen ostuda pro firmu, ale ten člověk mohl způsobit obrovské škody na zdraví a na životech. Na Západě navíc dokáží zdraví a lidský život náramně ocenit, reparace by mohly jít do desítek milionů korun. Kdyby došlo k vážnější dopravní nehodě, firma by mohla mít i existenční problémy,“ mínil dopravní expert.

Veřejnost na Facebooku řidiče lynčuje

Pod videem i příspěvkem firmy VALATRANS se spustila vlna negativních komentářů ze strany veřejnosti. „Ostuda českých řidičů,“ napsal pod video jeden z facebookových uživatelů. „Za to, jakou vám udělal ostudu na internetu, by měl přijít hodně tvrdý trest. Tohle byla opravdu prasárna,“ napsal pod příspěvek firmy další uživatel. „Doufám že budete natolik solidární, že toho de*ila zveřejníte, aby ho už nikdy nepřijal nikdo jiný,“ napsal další uživatel.

Tagy: Francie nákladní doprava kamion cesta autem dopravní expert zahraniční cesta řidič kamionu český kamion auto v protisměru Roman Budský

Další hlavní zprávy

360°

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Největším přehmatem bylo zavření škol, prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj měly děti chodit do škol celý rok, protože nejsou semeništěm nákazy. S ním souhlasil ekonom Miroslav Ševčík, podle kterého bylo zavření dětí doma jedním z největších zločinů. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale v pořadu oponoval, že školy jsou velmi rizikové, což se podle něj potvrdilo už v létě.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Další články
reklama
reklama