Úspěšná evakuace Čecha z Pásma Gazy. Nyní se nachází v Egyptě, sdělil Lipavský

Bezpečnostní analytik o evakuaci Čecha z Pásma Gazy

Z Pásma Gazy se přes přechod v Rafáhu podařilo evakuovat jednoho českého občana a jeho rodinného příslušníka, uvedl v pondělí před jednáním v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Vzhledem k citlivosti údajů Černínský palác nechce upřesňovat, o koho se jedná. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že v tuto chvíli eviduje v Gaze devět osob s vazbou na Českou republiku, které mají zájem o evakuaci.

„Mohu potvrdit, že jeden český občan a jeden rodinný příslušník úspěšně překročili hraniční přechod z Gazy a v tuto chvíli se nacházejí v Egyptě,“ řekl Lipavský novinářům před schůzkou ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Na dotaz, zda bude česká diplomacie nadále pomáhat s jejich návratem, Lipavský dodal: „Návrat z Egypta do Česka už je jednodušší úkol než z Gazy do Egypta, na to my se v tuto chvíli soustředíme.“

ČTĚTE TAKÉ: Sankce proti Izraeli? Nesmysl. Piráti se distancovali od belgické vicepremiérky

Zda bude mít evakuovaný muž zájem pokračovat do Česka, ale jisté není. Ve vysílání CNN Prima NEWS to sdělil bezpečnostní analytik Daniel Koštoval. Podle něj je to však velmi pravděpodobné. „Jednak se (Česko) postaralo o přechod do Egypta, jednak chápu, že je v kontaktu s českými úřady,“ dodal.

Egypt přechod Rafáh důsledně monitoruje. „Ten, kdo chce přejít, musí být dopředu nahlášen egyptským úřadům. Ty si osoby prověřují a nakonec rozhodují, zda je pustí, nebo ne,“ vysvětlil Koštoval.

Po znovuotevření hraničního přechodu, který během izraelské blokády Pásma Gazy představuje jedinou možnost k opuštění tohoto izolovaného území, se v neděli evakuovalo do Egypta 826 držitelů zahraničních pasů. Podle tiskových agentur mezi nimi bylo také přes 60 ruských státních příslušníků či první skupina Poláků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Reportér CNN Prima NEWS z Izraele popsal nebezpečí u hranic s Libanonem.

Tagy: