reklama
CNN Prima News čeština

čeština

Výpis příspěvků ke štítku „čeština“

Děti jsou po pandemické výuce tři měsíce pozadu. Nejvíc v matematice, ukázala analýza

5. října 2021 18:52

Distanční výuka v době uzávěry škol při epidemii COVID-19 neměla na učení žáků tak velký dopad, jak zpočátku naznačovala zjištění o nulové efektivitě. Tou strašili například v Nizozemsku. Žáci za dobu epidemie ztratili v průměru asi tři měsíce učení. V češtině se proti době před COVID-19 zhoršily výsledky dětí letos na jaře v 60 procentech škol a v matematice v 69 procentech.

Zeman byl výborný rétor, pak přišel s vulgaritami. Mám mu to za zlé, říká jazykovědec

8. září 2021 21:38

Prezident Miloš Zeman kdysi patřil mezi nejlepší politické řečníky, jeho rétorická a obsahová úroveň ale klesla k vulgaritám, řekl jazykovědec a někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) Karel Oliva. Celkově býval mluvený projev politiků lepší než nyní, přitom by měli být vzorem pro společnost, dodal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

30. července 2021 07:08

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Maturity po roce pandemie: Studenti se zlepšili v češtině, propadlo jich jen pět procent

7. června 2021 14:53

U státní maturity se letos studenti výrazně zlepšili v didaktickém testu z češtiny. Propadlo jich 4,9 procenta, tedy o 9,3 procentního bodu méně než loni. Z matematiky propadlo letos 16,8 procenta studentů, o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Kvůli výuce na dálku ministerstvo školství v matematice snížilo hranici úspěšnosti testu z 33 procent na 27 procent, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšných větší.

Stovky mongolských dětí se perou s češtinou. Učitelé si s nimi kvůli covidu neví rady

11. března 2021 19:49

Zhruba každý dvacátý obyvatel České Lípy se hlásí k mongolské národnosti. Tamní komunita je nejpočetnější v Česku, čítá téměř dva tisíce lidí. Do tamních škol a školek chodí čtyři stovky mongolských dětí. Učitelé si lámou hlavu, jak je vzdělávat za současné situace. Naprostá většina mongolských rodičů totiž neumí česky a jejich děti na tom nejsou o moc lépe.

Američan nevěděl, že „yes“ se řekne česky „ano“. V soutěži tak přišel o miliony

24. prosince 2020 14:38

Kdyby uměl alespoň trochu česky, měl by o pět milionů korun víc. V americké verzi soutěže Chcete být milionářem? se terapeut J. D. Barton probojoval až k otázce za pět set tisíc dolarů, v přepočtu více než deset milionů korun. Jenže aby peníze získat, musel správně určit, v jakém jazyce se anglické „yes“ překládá jako „ano“. Barton si nebyl jistý a odpovědět raději odmítl.

Google používá v informacích o osobnostech místo „narození“ střední rod. Záměr, nebo chyba?

13. listopadu 2020 07:03

Ať už hledáte Karla Gotta, Boženu Němcovou, Václava Havla, nebo jinou celebritu, internetový vyhledávač Google při zobrazení základních informací několik posledních dní používá místo slova narození tvar ve středním rodě, tedy narozeno. Na dotaz, jestli jde o chybu, nebo záměr, nám ani skoro po týdnu firma nedokázala odpovědět.

Student neudělal maturitu kvůli jedinému písmenku. Soud mu teď dal šanci

13. září 2020 05:16

Mladík z Tábora se rozhodl zažalovat ministerstvo školství kvůli tomu, že neuspěl u maturity. O jediný bod nesplnil požadovanou hranici u didaktického testu z češtiny. V jedné z odpovědí chybělo písmeno, proto podle hodnotitelů otázku nezodpověděl správně. Městský soud v Praze mu dal ale za pravdu, a tak má šanci na dodatečné maturitní vysvědčení.

Nepřechýlená příjmení u žen? Neodpovídají duchu českého jazyka, říká Oliva

2. září 2020 22:30

Poslanecká sněmovna by brzy měla jednat o úpravě v novele zákona o matrikách, která řeší možnost žen zvolit si nepřechýlenou verzi svého příjmení. Byla by však příjmení jako „Novák“ či „Dvořák“ vhodná při komunikaci? Poradí si s nimi čeština? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové jazykovědec Karel Oliva.

Už žádný slepec nebo vozíčkář v médiích, chce úřad ombudsmana. Postižení nesouhlasí

9. června 2020 22:59

Úřad ombudsmana vydal minulý týden manuál, který radí, jakým způsobem by měli lidé v médiích referovat o postižených osobách. Součástí příručky je seznam slov, která by se měla přestat používat a která chce naopak Úřad ombudsmana nahradit „přijatelnějšími“ slovními spojeními. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o nich diskutovali Monika Šimůnková, zástupkyně veřejného ochránce práv, Veronika Vítková, autorka příručky, Rudolf Volejník ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých a jazykovědec Karel Oliva.

reklama