CNN Prima News cestovní kancelář

cestovní kancelář

Výpis příspěvků ke štítku „cestovní kancelář“

Čedok má za sebou nejúspěšnější rok v historii. Do kterých zemí Češi cestovali nejčastěji?

Nové destinace, přímé lety do exotiky, expanze v regionech, otevření poboček i návrat na Slovensko, tak by se daly v kostce zmínit nejvýznamnější milníky Čedoku za rok 2023. Loňské provozní a hospodářské výsledky současně potvrzují, že se rok 2023 zapíše jako nejúspěšnější v historii zájezdové turistiky. Cestovní kancelář odbavila za letní i zimní sezonu nejvíce klientů od revoluce a připravila zájezdy pro více než 420 tisíc lidí, což je o 55 % více než v roce 2022. V řeči čísel potom společnost dosáhla za minulý rok na tržby v hodnotě 7,8 miliard korun s očekávaným ziskem přes 350 milionů korun. Pro rok 2024 jsou plány firmy ještě ambicióznější, Čedok představí největší expanzi destinací v regionech i nové lety z Prahy, Bratislavy, ale také z Košic nebo Popradu.

Nechtěli jsme jet, ale nevyměnili nám pobyt. Češi se z Egypta musejí vrátit i den po příletu

Někteří ze stovek Čechů, kteří se musejí kvůli zásahu rakety vrátit z letoviska Taba v Egyptě do domoviny, se pokoušeli kvůli obavám o bezpečnost získat za zájezd náhradu i několik týdnů dopředu. Jak popsali pro CNN Prima NEWS, cestovní kancelář Čedok jim však nevyhověla. Teď je čeká několikahodinová cesta autobusem a následný let do Česka, pro některé i pouhý den po příjezdu do oblasti. Cestovní kancelář nyní řeší logistiku bezpečného návratu turistů, později je bude kontaktovat kvůli možným náhradním řešením, doplnila mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Češi stále více holdují podzimní dovolené. Srí Lanka je krásná a levná exotika, láká Pavlíková

Letní dovolené má většina z nás za sebou. Příjemné teploty nás sice ještě čekají, je nicméně jasné, že zima začne pomalu, ale jistě klepat na dveře. Kam se dá na podzim a v zimě zaletět za teplem a trošku se ohřát? A kdy začít zájezd kupovat? I na to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídala mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.

Dovolené u moře po prázdninách výrazně zlevní. Kam jezdí Češi nejčastěji a kde si užít září?

Školákům skončily letní prázdniny, mnozí z nich si však během dvouměsíčního volna užili i čas strávený u moře. Jak vypadaly prázdniny z pohledu dovolených a trendů cestovních kanceláří? Vyrazili Češi za odpočinkem do předpokládaných destinací a která místa se naopak stala překvapením? Část uplynulé letní sezony redakci CNN Prima NEWS přiblížily cestovní kanceláře. Zároveň připojily tipy, kam vyrazit za „pozdní letní dovolenou“ v září.

Rekordní nárůst cestujících pro letiště v Ostravě. Čedok 17 destinací včetně Egypta a Kanárů

Ostravské letiště čeká v letní sezóně 2024 rekordní nárůst cestujících i nové destinace, do kterých se zatím nelétalo. Cestovní kancelář Čedok, která se ve své strategii dlouhodobě zaměřuje na rozvoj provozu regionálních letišť, nabídne příští léto rekordních 17 destinací, z toho sedm novinek. Bez podpory kraje tak plánuje otevřít například lety na Fuerteventuru, která je součástí Kanárských ostrovů, do Tuniska nebo také do Itálie na letiště Lamezia Terme. Mezi novinky se zařadí i Marsa Matrouh, která se stala bestsellerem uplynulých dvou sezón a přezdívá se „egyptským Karibikem.“ Hitem budou i přímé lety do Albánie, u které se letos zvedl zájem až sedminásobně oproti roku 2022 a je tak jednoznačným skokanem roku. Letištěm v Mošnově projde jen díky expanzi Čedoku přibližně 120 tisíc cestujících. Nové destinace budou v prodeji už během letošního srpna.

Bojíme se. Snad to bude v pohodě. Na Rhodos míří další Češi, někteří pak obratem prchali zpět

Přestože Rhodos dál bojuje s plameny a stav nouze platí pro celý řecký ostrov, do destinace stále míří řada českých turistů. I když mají mírné obavy, věří, že situace je bezpečná, v čemž je utvrzují i cestovní kanceláře. Přitom právě na jejich delegáty si někteří turisté stěžovali. Oheň ochromil především oblasti Malona, Vatio a Gennadi, objevují se stále nová ohniska požáru. Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr přímo z Rhodu hlásí, že severní část ostrova je bezpečná, ale jako obyčejný turista by cestu na ostrov stejně dvakrát zvážil.

Stav nouze platí na celém Rhodu. Administrativní krok, reagují cestovky

Úřady na Rhodu vyhlásily v reakci na rozsáhlé lesní požáry stav nouze na celém území ostrova. Podle Asociace cestovních kanceláří se však jedná zejména o administrativní krok. Plameny se rozšířily také na dalších řeckých ostrovech, problémy s živlem hlásí i jiné středomořské státy. Jen v Alžírsku si oheň vyžádal více než tři desítky mrtvých, v Itálii hlásí čtyři. Podle reportéra CNN Prima NEWS Patrika Kaizra mají ve středu vrcholit tropická vedra, teplota má překlenout 40 °C. Na místě se opětovně zvedá suchý a prudký vítr. Stovky hasičů bojují s ohněm také v Portugalsku a Chorvatsku, kde se plameny dokonce přiblížily až na 12 kilometrů od Dubrovníku.

Expert na požáry: Na Rhodos bych teď neletěl. Šíření ohně je závislé na slunci, terénu i větru

Přestože lze další vývoj požáru na řeckém ostrově Rhodos pouze těžko předvídat, expert na požáry z Vysoké školy báňské Martin Trčka by se raději na ostrov za dovolenou nevypravil, přestože tam cestovní kanceláře turisty z Česka nadále vozí. Podle něj bude požárů v důsledku klimatické změny stále přibývat, zhoršení situace očekává i v Česku.

Sledujte speciál: Vše, co potřebujete vědět o požárech v Řecku. Experti dají rady turistům

Sledujte mimořádné vysílání CNN Prima NEWS o nejhorších požárech, které postihly Řecko za poslední roky. Nejčastější otázky turistů z Česka probereme se zástupci ministerstva zahraničních věcí, cestovních kanceláří i pojišťoven. Reportér Patrik Kaizr přiblíží živě z místa situaci na ostrově Rhodos. Na speciál se můžete dívat v úterý od 13:30 ve vysílání CNN Prima NEWS a také přímo zde v článku.

Na ostrově Euboia se zřítilo letadlo řeckých hasičů. Posádka nepřežila

Na řeckém ostrově Euboia se poblíž města Karystos zřítilo letadlo hasičů, které zasahovalo proti lesním požárům. Dvoučlenná posádka letadla tragicky zemřela, informoval mluvčí generálního štábu řeckého letectva Sotirios Maggotsios. Čeští turisté, kteří byli nuceni ze svých hotelů prchnout před plameny, popsali své Cestovní kanceláře postupují podle krizového scénáře a další turisty posílají pouze do bezpečných oblastí Rhodu. Hasiči v Řecku se stále snaží získat pod kontrolu celkem 82 požárů po celé zemi. Až 64 z nich vypuklo v neděli, která byla v zemi zatím nejteplejším dnem letošního léta.