reklama

Chaos s rouškami ve školách nekončí. Pražské děti se jim nevyhnou, varuje Prymula

Ilustrační foto
Foto: ČTK

Se změnami koronavirového semaforu pokračuje i chaos ohledně nošení roušek ve školách, které se otevřou příští týden. Zatímco manuál ministerstva školství jasně uvádí, že pokud se konkrétní oblast přesune do oranžové skupiny, jsou roušky pro školáky ve společných prostorách povinné, Praha má zatím překvapivě výjimku. Důvodem je totiž ještě další dělení na podstupně oranžové barvy. Podle epidemiologa Romana Prymuly se to ale brzy změní, hlavní město spadne do horšího stupně a doporučení se změní v povinnost. Minimálně pražské děti se tak rouškám nevyhnou.

reklama

O tom, že se Praha přesouvá ze zeleného do oranžového stupně, informovala jako první CNN Prima NEWS v pátek dopoledne. Následně to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oficiálně oznámil na tiskové konferenci po jednání s hygieniky.

Přestože v takovém případě by podle manuálu ministerstva školství, který vychází z nařízení ministerstva zdravotnictví, měla platit povinnost nošení roušek ve veřejných prostorách školních budov, jako jsou chodby, toalety či jídelna, zatím nic nenasvědčuje tomu, že se tak stane. Ředitelé škol dostali pouze doporučení, aby toto opatření zavedli.

„Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole a na daném řediteli, jak k tomu přistoupí,“ řekl na tiskové konferenci Vojtěch.

Prymula: Roušky budou povinné

Podle epidemiologa Romana Prymuly, který byl na jednání také přítomen, je Praha nyní na škále v oranžové barvě na stupni 5, kde platí pouze doporučení. Povinnost je až od stupně 6.

K tématu

„Myslím, že se to bude poměrně rychle zbarvovat a za pár dnů nebo týdnů se to změní. Určitě se dostaneme do fáze 6 v oranžové, která už má povinnost. Takže roušky povinné budou. Osobně nařízení rozumím a souhlasil jsem s ním,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Roman Prymula.

Pokud se situace zhorší, se zavedením počítá i ministr školství. „Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o přechod mezi zeleným a oranžovým stupněm, přistoupilo zdravotnictví prozatím pouze k doporučení. V případě zhoršení roušky v souladu s manuálem zavede,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga.

Tato změna přichází jen týden poté, co ministr Adam Vojtěch na základě kritiky premiéra Andreje Babiše plošné nošení roušek, které původně vyhlásil, zase zrušil. Děti, zatím jen v Praze, by se tak měly připravit na to, že roušky ve škole brzy nasadí a nepomůže jim už ani intervence premiéra.

Od 1. září budou bez ohledu na situaci v Praze roušky povinné v MHD po celém Česku, dále také na úřadech, poštách nebo ve veřejných prostorách, kde bude více než 100 lidí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

„My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci,“ řekl předseda FAČR Martin Malík v pondělí ke korupční kauze, která uvrhla do vazby teď už bývalého místopředsedu svazu Romana Berbra a ukončila působení Jozefa Chovance v čele komise rozhodčích. Tento výrok šéfa českého fotbalu pořádně namíchl bosse Teplic Pavla Šedlbauera, který vyzývá k rezignaci členy výkonného výboru asociace. Severočeský klub totiž na nekalé praktiky poukazoval delší dobu.

reklama
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama