reklama

Chaos s rouškami ve školách nekončí. Pražské děti se jim nevyhnou, varuje Prymula

Se změnami koronavirového semaforu pokračuje i chaos ohledně nošení roušek ve školách, které se otevřou příští týden. Zatímco manuál ministerstva školství jasně uvádí, že pokud se konkrétní oblast přesune do oranžové skupiny, jsou roušky pro školáky ve společných prostorách povinné, Praha má zatím překvapivě výjimku. Důvodem je totiž ještě další dělení na podstupně oranžové barvy. Podle epidemiologa Romana Prymuly se to ale brzy změní, hlavní město spadne do horšího stupně a doporučení se změní v povinnost. Minimálně pražské děti se tak rouškám nevyhnou.

reklama

O tom, že se Praha přesouvá ze zeleného do oranžového stupně, informovala jako první CNN Prima NEWS v pátek dopoledne. Následně to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oficiálně oznámil na tiskové konferenci po jednání s hygieniky.

Přestože v takovém případě by podle manuálu ministerstva školství, který vychází z nařízení ministerstva zdravotnictví, měla platit povinnost nošení roušek ve veřejných prostorách školních budov, jako jsou chodby, toalety či jídelna, zatím nic nenasvědčuje tomu, že se tak stane. Ředitelé škol dostali pouze doporučení, aby toto opatření zavedli.

„Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole a na daném řediteli, jak k tomu přistoupí,“ řekl na tiskové konferenci Vojtěch.

Prymula: Roušky budou povinné

Podle epidemiologa Romana Prymuly, který byl na jednání také přítomen, je Praha nyní na škále v oranžové barvě na stupni 5, kde platí pouze doporučení. Povinnost je až od stupně 6.

„Myslím, že se to bude poměrně rychle zbarvovat a za pár dnů nebo týdnů se to změní. Určitě se dostaneme do fáze 6 v oranžové, která už má povinnost. Takže roušky povinné budou. Osobně nařízení rozumím a souhlasil jsem s ním,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Roman Prymula.

Pokud se situace zhorší, se zavedením počítá i ministr školství. „Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o přechod mezi zeleným a oranžovým stupněm, přistoupilo zdravotnictví prozatím pouze k doporučení. V případě zhoršení roušky v souladu s manuálem zavede,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga.

Tato změna přichází jen týden poté, co ministr Adam Vojtěch na základě kritiky premiéra Andreje Babiše plošné nošení roušek, které původně vyhlásil, zase zrušil. Děti, zatím jen v Praze, by se tak měly připravit na to, že roušky ve škole brzy nasadí a nepomůže jim už ani intervence premiéra.

Od 1. září budou bez ohledu na situaci v Praze roušky povinné v MHD po celém Česku, dále také na úřadech, poštách nebo ve veřejných prostorách, kde bude více než 100 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama