Chce to trpělivost a odhodlání. Sysla obecného se ale na stepi u Mohelna dočkáte

Jsou velmi vzácní, ale také hbití a neposední. Když si ale počkáte, možná budete mít štěstí a kriticky ohroženého hlodavce zahlédnete. Vypravíme se společně za unikátní syslí kolonií na Vysočině. Na stepi u Mohelna se jí vyloženě daří. Jak by ne, když tu sysly obecné chrání speciální dopravní značky i zpomalovací polštáře.

Na této louce na Vysočině se nor, které si tu velký spáč vyhloubil, zřejmě nedopočítáte. Nízký travnatý porost vzácný hlodavec nutně potřebuje, aby měl přehled o okolí. A v jedné z nejpozoruhodnějších přírodních rezervací v Česku ho má dokonalý. Vidět sysla na stráži ale není jen tak, i když jich tu žije zhruba stovka. „Jejich pozorování je docela náročné, ale dají se vysledovat i pěšky, doporučovala bych s sebou dalekohled,“ radí v pořadu Prima Česko zooložka Jana Matrková ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Že je tu syslí zvědavec jako doma, poznají řidiči už při příjezdu. Kde jinde vás na silnici varují značky „pozor sysel“. Ty ovšem občas vyzdobí nějaký vtipálek.

„Momentálně není v té podobě, v jaké byla k použití schválená policií,“ říká se smíchem zooložka.

Ochránci zvířat ale museli řidiče nějak zpomalit. Pod koly aut v minulosti zahynulo mnoho vzácných hlodavců a zdejší populaci to málem zdecimovalo. „Za silničkou je zralé obilí a ti sysli si chodí přilepšit do toho obilí a přebíhají pod auty,“ vysvětluje důvod umístění značek Matrková.

Oblíbené místo nejen ochránců přírody

Mohelenská hadcová step, která fascinuje přírodovědce už od poloviny 19. století, je unikátní území o rozloze 57 hektarů a když takový sysel vykoukne na svět, naskytne se mu pro něj netradiční pohled. Na komíny nedaleké elektrárny.

Nejsou to ovšem jenom hlodavci, ale i jedinečná fauna a flora, kterou tady můžete obdivovat. Tedy pokud se vydáte po značených stezkách.

Hadcovou step mají v oblibě také snoubenci. Skalnaté svahy s jedinečným klimatem, hluboké lesy i údolí řeky Jihlavy na ní máte na vyhlídkách jako na dlani. Nejspíš právě proto si okolí Mohelna na Třebíčsku oblíbili nejen milovníci přírody, ale i cyklisté, rybáři a rodiny s dětmi.

Tagy: