reklama

Nigerijec Elijah Atinkpo bojuje za místní násilně vysídlenou komunitu

Před třemi lety, 9. dubna 2017, přepadly komunitu podél nigerijského pobřeží Lagosu Otodo Gbame vládní orgány a následně ji vysídlily. Nigerijci Elijah Atinkpovi zastřelili nejlepšího kamaráda a jeho matce vybombardovali obchod. A tak se Elijah připojil do Iniciativy za spravedlnost a zmocnění, Justice and Empowerment Initiatives, a snaží se o to, aby se jeho komunita mohla vrátit zpátky domů.

reklama

„V pět hodin ráno naši komunitu přepadly vládní orgány. Vystěhování probíhalo v několika fázích. Na začátku vláda oznámila svůj záměr zbourat obydlí lidí z komunit podél pobřeží Lagosu. Nemovitosti rybářských komunit, jako Otodo Gbame, byly na seznamu vlády jako první. Z několika domů začaly šlehat plameny, lidé utíkali a křičeli,“ popisuje mladý Nigerijec Elijah Atinkpo.

„Říkali nám, že sem nepatříme. Že nepatříme do naší komunity, která symbolizuje naši identitu. Bojovali jsme o záchranu svých domů. Mého nejlepšího kamaráda Daniela střelili do krku,“ pokračuje Elijah.

Spousta z nás se utopila ve vodě

Zatímco vládní složky zapalovaly domy, komunitu zaplavily zvuky odpalovaných střel a slzný plyn. „Když jsme se pokusili uprchnout, spousta z nás se utopila ve vodě. Při raziích bylo vystěhováno na třicet tisíc lidí. To, že proti tomu musím nějak zakročit, jsem si uvědomil ve chvíli, kdy moje máma přišla z tržiště domů v šoku s tím, že jí vybombardovali obchod,“ vypráví Elijah.

A tak se připojil k Iniciativě za spravedlnost a zmocnění (Justice and Empowerment Initiatives). Tato organizace poskytuje obětem právnické vzdělání, díky němuž se mohou bránit. „Tehdy jsem se stal představitelem a hlasem své komunity a všech lidí, jejichž hlas není slyšet. Chci, aby se vědělo, že všichni původní obyvatelé v podobných podmínkách jsou lidské bytosti. A navíc těžce pracující. A tím, že poznáváme jejich příběhy, poznáváme i je samé,“ říká.

K tématu

Nastává změna k lepšímu

V červnu roku 2017 nejvyšší soud oznámil, že razie vlády byly protiústavní. A tak Elijah v současné době bojuje za to, aby se vysídlená komunita mohla vrátit zpátky domů. „I přes všechno, co se právě děje, nastává změna k lepšímu. Důkazem jsou vyhrané soudní spory. Pokud o těchto věcech nebudeme mluvit a nebudeme je odsuzovat, pokud se proti nim nahlas neohradíme, stanou se někomu dalšímu,“ je přesvědčen Elijah.

Dodává, že se snaží přispět ke změnám ve společnosti: „Chci mít jistotu, že se můj národ bude moci vrátit zpátky do své země a tato děsivá zkušenost už nikoho dalšího nepotká.“

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama