reklama

Pětadvacítka pro umělce opět ve hře. Zaorálek chce přemluvit Schillerovou

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude usilovat o znovurozjetí programu Pětadvacítka pro umělce, kteří jsou OSVČ. Uvedl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poté, co přiznal, že zatím ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) nepřesvědčil.

reklama

„S pokračováním Pětadvacítky jsem zatím neuspěl, rozhoduje vláda. S ministerstvem financí jsme se nedohodli na tom, že ji znovu použijeme. Ale chci to s ministryní financí dojednat,“ prohlásil v nedělní Partii ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv kulturní oblast má možnost využít peníze z programu COVID-Kultura, řada umělců na peníze nedosáhne. Jde především o ty, kterou jsou OSVČ, a právě těm by znovu program Pětadvacítky pomohl.

„Jsem za tuto formu podpory rád, druhá věc je, jak je nastavena. V programu mi chybí dva klíčové náklady ke kompenzaci. V programu nelze uplatňovat náklady na zaměstnance a nájemné,“ vysvětlil již dříve pro CNN Prima NEWS ředitel festivalové asociace FESTAS Marek Vohralík.

Umělci měli během jara a léta kvůli pandemii koronaviru mnohem méně práce. „Jsem na tom podobně, mám asi 25 či 30 procent vystoupení a koncertů,“ řekl pro CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl. Ten měl dle svých slov v plánu koncerty v tuzemsku i ve světě, ale kvůli pandemii byly napřed přesunuty na podzim, ovšem ani ty se vzhledem k nynější situaci konat nemusí.

Podle Šporcla by bylo velmi dobré podpořit kulturu a umělce finančně. Zároveň by také pomohlo, kdyby umělci mohli mít „jízdní řád“, tedy předem nastavená pravidla, podle nichž by se mohli orientovat. „Není jednoduché doma cvičit a nevědět, co bude zítra, pozítří či příští týden. Ta situace je skutečně chaotická,“ doplnil houslista.

Na jeho slova reagoval šéf resortu kultury tím, že podpůrnými programy se pomohlo mnoha orchestrům a umělcům, ale to se nevztahovalo právě na OSVČ.

Peníze pro umělce by podpořil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který se Zaorálkem v Partii debatoval. „Tito lidé jsou velký kapitál. Když se půjdou živit jinam, tak o ten kapitál přijdeme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

O peníze zažádalo daleko méně podnikatelů než stát očekával

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.

Program je jedním z mnoha, které reagují na ztráty způsobené nouzovým stavem či protikoronavirovými opatřeními. Vzhledem k tomu, že se během nouzového stavu nekonaly koncerty či se nehrálo v divadlech, patřila kultura mezi nejsilněji ekonomicky zasažené oblasti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama