reklama

Chci se nakazit covidem a jsem ochoten zaplatit. Antivaxeři se snaží vyhnout očkování

Zavedení přísných pravidel od pondělí dopadne tvrdě především na neočkované lidi, kteří neprodělali nemoc COVID-19. Zatímco řada lidí kvůli tomu směřuje do očkovacích center, najdou se i tací, kteří zásadně vakcínu odmítají, a chtějí se proto dobrovolně nechat nakazit koronavirem, aby získali potřebný covidový certifikát. Ten jim pak umožní vstup do restaurací či do kina.

reklama

Tito lidé nabízejí na sociálních sítích peníze právě za to, aby se mohli od některého nemocného covidem nakazit. Vyhledávají nemocné s lehkým průběhem v domnění, že budou mít sami ideálně bezpříznakový průběh nemoci.

Odborníci přitom varují, že pokud se člověk nakazí od někoho s lehkým průběhem, neznamená to automaticky, že nemůže mít naopak vážný průběh a případně skončit i na jednotce intenzivní péče. Pokud by byl zároveň někdo ochotný se o svou nemoc dobrovolně a za peníze podělit, hrozí mu dokonce až 12 let vězení, pokud by nakažením způsobil smrt nejméně dvěma lidem.

„Potřebujete si do Vánoc přivydělat? Jste prokazatelně nakažení covidem? Přišel bych k Vám na návštěvu, potřebuji mít pozitivní PCR test. Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem a můj následný pozitivní PCR test je řešení, které rád finančně odměním,“ píše například uživatel Roman z Prahy v jedné z facebookových skupin, ve které lidé hledají práci.

Podobných finančně lákavých nabídek je na sociálních sítích celá řada. „Ráda bych si přijela vypít kafe k někomu, kdo je pozitivní. Po nakažení odměna,“ píše v obdobné skupině Iveta z Mělnicka. Uživatel Pavel zase nabízí tisíc korun poté, co mu nákazu potvrdí PCR test.

Nejedná se o plané neštovice

Lehce to připomíná situaci například s planými neštovicemi u dětí, kdy je obvyklé, že se nechávají preventivně nakazit u jejich nemocných vrstevníků. Člověk totiž získá imunitu na celý život a vyhne se nepříjemnému prodělání nemoci, které může nastat, pokud neštovice dostan v dospělém věku.

Snaha chytit covid však může být značně riziková. V dnešní době vidíme, že i poměrně mladý člověk může mít velmi vážný průběh, pokud má například z nějakého důvodu oslabený organismus. Po prodělání covidu mohou také lidé trpět řadou dlouhodobých následků, jako jsou problémy se spánkem, úzkosti, vypadávání vlasů, problémy s pamětí a mnohé další. Člověk, který chce získat bezinfekčnost, by měl tedy raději zvážit bezpečnější cestu vakcinace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama