reklama

Chloubu Expa 58 zničil šlendrián. Bruselský pavilon lehl popelem před 30 lety

Na dnešním Výstavišti v pražských Holešovicích byste z Bruselského pavilonu nalezli už jenom základy. Chlouba výstavy Expo 58 totiž kvůli nedbalosti před 30 lety shořela. Bruselský pavilon nebyl jedinou budovou, kterou po roce 1989 na Výstavišti poničil požár.

reklama

Bruselský pavilon byl dílem architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. V roce 1958 hostil na slavném Expu 58 v Bruselu československou výstavu. Budova, podobně jako celá československá expozice v Bruselu, byla v době svého vzniku důkazem, že ani během let za železnou oponou neztratila zdejší kultura a průmysl kontakt se světem. Pavilon navenek zaujal přísně geometrickým rozvržením, uvnitř však architektura ustupovala do pozadí, aby dala vyniknout pečlivě připravené expozici.

„Pavilon získal na výstavě zlatou medaili, a proto byl uchován a přemístěn na Výstaviště, do tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka,“ uvádí Výstaviště na svých stránkách.

Od roku 1960 sloužil zejména pro řadu krátkodobých výstav. Během Všeobecné československé výstavy v roce 1991 byl v jeho prostorách například vystaven měsíční kámen.

Za požár mohla nedbalost

Příčinou požáru 25. října 1991 byla nedbalost při používání elektrického spotřebiče. Odhady škod se různily – od 40 do 84 milionů korun. Po požáru muselo být nakonec torzo budovy stojící u severního okraje Výstaviště strženo.

Bruselský pavilon přitom nebyl jedinou budovou, kterou po roce 1989 na Výstavišti poničil požár. Plameny v roce 2002 zachvátily i Dětský pavilon, který sloužil jako sklad, a v roce 2005 shořelo Divadlo Globe. Dřevěnou repliku alžbětinského divadla postavenou v roce 1999 oheň zcela zničil. Největší škody pak v říjnu 2008 napáchal požár secesního Průmyslového paláce, dominanty celého areálu.

Tagy:
budova výstava architektura Výstaviště Holešovice požár Praha Expo Bruselský pavilon

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama