reklama

Choval jsem se jako hlupák. Zbláznil jsem se ze slávy, pak přišla facka, říká Duchoslav

Role Vikyho Cabadaje ve filmu Sněženky a machři vystřelila herce Jana Antonína Duchoslava až ke hvězdám. Sláva a popularita, která se dostavila, mu ale pěkně zamotala hlavu. „Měl jsem pocit, že jsem někdo. Choval jsem se jako hlupák. Na střet s publikem a slávou jsem nebyl připraven,“ uvedl Duchoslav v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

K roli Vikyho Cabadaje se dostal úplnou náhodou. Na Gymnázium Nad Štolou, které tehdy 18letý Duchoslav navštěvoval, tenkrát přišel první režisér Jiří Ostrý, aby si vybral zajímavé obličeje do připravovaného snímku Sněženky a machři. Duchoslava si zprvu ani nevšiml. „Pak jsem přišel, hodil patkou a řekl: ‚Jmenuju se Jan Antonín Duchoslav a už 12 let závodně lyžuju‘,“ zavzpomínal herec. „Hledali někoho, kdo bude mít drzý ksicht a navíc hrálo důležitou roli, že jsem uměl lyžovat,“ vysvětlil.

Spolu s rolí přišla také velká popularita. Snímek měl premiéru před více než 35 lety, přesto mu mnozí dodnes neřeknou jinak než Viky Cabadaj. „Vůbec jsem nevěděl, jak to mám uchopit. Měl jsem pocit, že jsem někdo a že něco znamenám. A tak jsem se i choval. Role, která přišla ve třeťáku, rozhodla o mém životě. Užíval jsem si svou chvilku slávy a trochu se z toho zbláznil. Naštěstí se mnou zůstalo pár přátel, kteří to vydrželi,“ uvedl Duchoslav.

Po čase prý pochopil, že pár filmových rolí ještě nic neznamená. „Ve Vikym jsem ještě chvíli vydržel a pak to přišlo. Byla to docela velká facka. V jednom okamžiku jsem si řekl, že tudy cesta nevede,“ doplnil herec. Vzhledem k tomu, že se v té době škole zrovna dvakrát nevěnoval, nebyl připuštěn k maturitě. Opustil gymnázium a nakonec musel narukovat na vojnu.

Skandál kvůli šikaně

„Úplně se mi převrátil život,“ přiznal. Vypracoval se na velitele družstva, ale po obrovském skandálu se šikanou byl odsouzen k 10 měsícům nepodmíněně. Nakonec byl propuštěn již po 19 dnech. „Byl tam vybudovaný systém, který armáda zevnitř podporovala, protože jim vyhovoval. Navenek se však tvářila, že s ním bojuje,“ vysvětlil.

„V mém případě nešlo o teror. Zneužíval jsem lidi třeba k tomu, aby mi přinesli jídlo, boty jsem si však čistil sám. Z podřízených jsem si udělal takové pucfleky,“ přiznal Duchoslav. „Prováděl jsem věci, které byly účelové, abych dosáhl svého klidu, zvládl práci a úkoly, které mi byly kladeny tím samým systémem zvrchu. Šlo o účelovou šikanu, nedá se mluvit o tom, že by tomu tak nebylo,“ řekl s tím, že se za své jednání již mnohokrát omlouval. Hrdý na něj rozhodně není. „Doufám, že jsem se nikdy nedopustil něčeho, co by někdo mohl vnímat jako ponížení,“ dodal.

Duchoslav si zahrál například ve filmech Už mu to začalo a Sladké starosti, proslavila ho také role Mikiho Kadlece v seriálu Třetí patro. Velká role jako ve Sněženkách už ale nepřišla. „Dneska mě to už nepálí, věnuji se něčemu jinému a herectví je pro mě radost. Jednu velkou roli jsem měl, a to bylo pokračování Sněženek. Ten film je však strašně špatný a po letech mě mrzí, že jsem se nechal přemluvit, abych tu smlouvu podepsal,“ uzavřel Duchoslav.

Tagy:
film herec pořady CNN Prima NEWS šikana vojna Povídej Radka Červinková sláva Jan Antonín Duchoslav Viky Cabadaj Sněženky a machři

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama