reklama

Průkopník a svého času velký kamarád. Janda zavzpomínal na zesnulého zakladatele Olympicu

Hudební svět zasáhla zpráva, že ve věku 81 let zemřel spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. Byl autorem nádherných písní jako Želva, Dej mi víc své lásky, Krásná neznámá nebo Dám zejtra zas flám. Kolegové a známí textaře a baskytaristy mu nyní vzdávají hold.

reklama

V Olympicu vytvořil Chrastina autorský tandem s Jandou. V kapele působil v její nejslavnější éře v 60. letech i jako doprovodný zpěvák a hráč na baskytaru. Odešel z ní na jaře 1969. „Pavel Chrastina byl spolupracovník a svého času i veliký kamarád. Napsal nezapomenutelné písničky Olympicu jako Želva, Dej mi víc své lásky, Dědečkův duch, Snad jsem to zavinil já. V poslední době jsme spolupracovali, ale už jsme se nestýkali častěji než jednou nebo dvakrát do roka,“ popsal Radiožurnálu Petr Janda.

„Byl to skvělý baskytarista a textař, dokonce vynálezce úplně jiného pohledu na psaní textu než do té doby, kdy se psaly do určité míry divné bláboly. Razantně vstoupil do komunity textařů a ukázal jim, že jsou i jiné cesty než psát Dva modré balónky. Byl v tom průkopníkem,“ dodal Janda.

Synonymum dětství

Na zesnulého textaře také zavzpomínal zpěvák a skladatel Michal Prokop. „Přesně před týdnem jsme spolu s Petrem Jandou v Lucerně zpívali Snad jsem to zavinil já. A teď jsem se dozvěděl, že autor tohohle ikonického textu a někdejší Petrův parťák v Olympicu, basista Pavel Chrastina, zemřel. RIP, Pavle,“ napsal Prokop na Facebook.

„Velice smutná zpráva. Zemřel Pavel Chrastina. Nemám slov a ani mi není do psaní. Pavel, jeho dcera Zuzana, synonymum mého dětství s tátou,“ sdělila na sociálních sítích dcera legendárního zpěváka Jiřího Schelingera Andrea.

Chrastina se narodil 25. dubna 1940. Vystudoval dramaturgii na pražské FAMU a pak pracoval v televizi. Počátkem 80. let z Československa emigroval a do vlasti se vrátil v roce 1994 po dlouhém pobytu v Austrálii a kratším ve Spojených státech.

Tagy:
hudba úmrtí zpěvák hudebník smrt Petr Janda Olympic textař baskytarista Michal Prokop Pavel Chrastina Andrea Schelingerová

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama