Zemřel Pavel Chrastina z Olympicu. Napsal texty legendárních hitů Dej mi víc své lásky i Želva

Zemřel Pavel Chrastina, někdejší baskytarista a textař kapely Olympic. Bylo mu 81 let. Informaci potvrdil lídr skupiny Petr Janda. Chrastina byl autorem textů legendárních písní jako Želva, Snad jsem to zavinil já, Dej mi víc své lásky, Krásná neznámá a Dám zejtra zas flám.

V Olympicu, kde Chrastina s Jandou vytvořil autorský tandem, působil v jeho nejslavnější éře v 60. letech i jako doprovodný zpěvák a hráč na baskytaru.

Ale už předtím se coby člen pražských kapel EP-Hifi a Studijní skupiny big beatu významně podílel na podobě tehdejší české hudební produkce. První skupinu si založil už jako student elektrotechnické fakulty v roce 1958 na zámku v Poděbradech. Jmenovala se Samuel's Band.

Z Olympicu odešel v roce 1969

Jeden z nejoriginálnějších českých textařů později působil také v hudebním seskupení Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret). S Olympicem (napsal mu i hity Kamenožrout zelený či Z bílé černou) se rozešel na jaře 1969. „Sedm let ve skupině mi hodně dalo, ale i vzalo. Ctižádost kapely být nejlepší mi vyhovovala, objevit v sobě textaře bylo také dobré, ale když jste se stejnými lidmi bezmála každý den od rána do noci, tak to dříve nebo později začne skřípat,“ řekl Chrastina letos v srpnu Lidovým novinám.

Podle něj stály za odchodem z kapely dva důvody. „Prvnímu se říká ponorková nemoc. Tohle zničilo nejen Beatles, ale i jiné slavné sestavy. Druhý důvod byl složitější. Zkoušel jsem psát jiné texty než písňové. V roce 1967 jsem s nimi šel k přijímačkám na FAMU. Fotografie a filmařina mě totiž zajímaly také. Přijali mě na dokumentaristiku a já jsem nastoupil u profesorů A. F. Šulce a Viktora Růžičky,“ uvedl Chrastina. Skloubit školu a koncerty nebylo jednoduché, později dal přednost škole.

Chrastina se narodil 25. dubna 1940. Vystudoval dramaturgii na pražské FAMU a pak pracoval v televizi. Počátkem 80. let z Československa emigroval a do vlasti se vrátil v roce 1994 po dlouhém pobytu v Austrálii a kratším ve Spojených státech.

Po návratu prý chtěli obnovit starý Olympic, ale nefungovalo to. „Proto jsem začal hrát znovu klasický rock’n’roll s Pete Kaplanem a jeho Mefistem. Tohle fungovalo naopak dobře. Pro Petra Jandu jsem napsal pár textů. Zkusil jsem i režii v televizi, ale výsledek nestál za řeč. V posledních letech mi zůstává jen dobrý pocit z internetové žurnalistiky, která je půvabná zejména tím, že vám do toho nikdo nemluví,“ řekl v srpnu.

Tagy: