reklama

Cílem virtuální sestry je ulevit telefonům, říká lékař. Co všechno Emmy umí?

Přetížené nejsou v době koronavirové jenom nemocnice, ale i praktičtí lékaři. Právě jim by ale mohla usnadnit práci takzvaná virtuální sestra. Jmenuje se Emmy, vyřídí prvotní komunikaci s pacienty, zjistí potřebné informace a pomůže s administrativou. Skupina českých praktických lékařů spustí revoluční systém 7. prosince.

reklama

„Asi největším nedostatkem je, že zatím neumí uvařit kávu,“ zavtipkoval na úvod v pořadu Nový den CNN Prima NEWS spoluzakladatel a vedoucí lékař projektu Ondřej Sobotka.

„Jinak toho umí docela dost. Umí si ověřit, s kým komunikuje. Zjistí, jestli pacient je skutečně z naší ordinace a vyptá se ho přesně na ty otázky, na které bych se ho zeptal já, protože jsem to tak naprogramoval,“ vysvětlil Sobotka.

„A ty informace od pacienta bezpečně přenese do naší ordinace. Rozdělí je, jestli je ten požadavek na sestru, nebo na lékaře. Umožní nám předávat si ten požadavek. Pacientovi umožní objednat se, tak jak my mu to dovolíme, nebo nedovolíme. Některé věci se lékař rozhodne vyřešit na dálku, na některé potřebuje pacienta pozvat do ordinace.“

Emmy neruší telefony do ordinace, naopak

Spojení pacienta s lékařem má podle Sobotky probíhat skrze aplikaci na webu sestraemmy.cz. „Tam si pacient vytvoří přístup do aplikace. K tomu potřebuje znát jen své rodné číslo nebo číslo pojištěnce. Potřebuje svoji e-mailovou adresu a svoje telefonní číslo,“ uvedl vedoucí projektu.

Co starší pacienti a technologie? „Předsudek o tom, že staří lidé neumí fungovat s technologiemi, není úplně na místě,“ odmítl obavy, zda budou i senioři schopni v on-line systému pracovat, duchovní otec projektu projektu Timothy Young. K dobru dal ještě zkušenost s vlastní maminkou, která v požehnaném věku používá Skype a podobné aplikace.

„Emmy neruší telefony. To v žádném případě. Cílem Emmy je skutečně ulevit telefonům, aby se právě do ordinace dalo dovolat v situaci, kdy je to nezbytně nutné,“ vyzdvihl jeden z hlavních cílů Sobotka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář
Koronavirus

Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář

V Česku laboratoře začátkem týdne odhalily nejvíce nových případů koronaviru od dubna. Jen za pondělí jich přibylo 2 521, což byl dvojnásobek oproti předchozímu pondělí. Rychle se zvyšuje také počet hospitalizovaných. Podle Jaroslava Flegra vláda zbytečně otálí a účinné kroky zavede, až budou opět plné nemocnice. Předpovídá také rekordy v počtu nakažených a mrtvých.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Odešel za kamarádem, domů se už nevrátil. Policie pátrá po 11letém chlapci z Kladna

Policisté hledají jedenáctiletého Zdeňka Pola z Kladna. Obávají se, že může být v ohrožení života. Naposledy byl chlapec viděn v úterý odpoledne v Kladně. Policie to oznámila na svém webu a také Twitteru, kde zveřejnila fotografii. Pátrání bylo vyhlášeno v systému Dítě v ohrožení. Policisté prosí veřejnost o jakékoli informace o pohybu dítěte.

KLDR odpálila balistickou raketu. Podle expertů proti ní neexistuje účinná obrana

Severní Korea v úterý oznámila, že úspěšně otestovala nový druh balistické střely, kterou odpálila z ponorky. Uvedla to státní agentura KCNA. Potvrdily se tak prvotní informace z Japonska a Jižní Koreje. Jihokorejská armáda tvrdila, že šlo o balistickou raketu krátkého doletu odpálenou z ponorky. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, napsala agentura AFP.

reklama

Domácí zpravodajství

Konspirační teorie a lockdowny znali naši předkové už od starověku, říká historik

V polovině 14. století postihl Evropu mor a jen málo měst se této zkáze dokázalo ubránit. Někde se uchýlili k tvrdému lockdownu a nakažené nechávali zazdít v jejich domovech. Podle historika Vladimíra Vondrušky však bylo nejúčinnější promoření. „Přirozené promoření je jedinou přirozenou ochranou, kterou nám příroda dává,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Meruňkové buchty? Prezidenti si mohou na ARO klidně vzít i pivo, říká Pollert

Na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde nebývá standardní jídelníček zvykem, si prezident může dovolit prakticky cokoli. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl lékař Lukáš Pollert. Nevyloučil tak slova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který tvrdil, že Miloš Zeman si tam dopřával meruňkové buchty. „Kvůli cirhóze jater sice nemusí být připojen na přístroje, může se mu však zhoršit vnímání,“ uvedl Pollert dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

reklama