Místo peněz modřiny. Čína tvrdě zasáhla proti demonstrantům, kterým banky zmrazily úspory

Hotovostní krize části čínského bankovního sektoru nabírá na otáčkách. Tamní úřady v neděli násilně rozehnaly několik stovek zoufalých demonstrantů, kteří se marně dožadovali svých životních úspor uložených v trezorech finančních domů. Informovala o tom CNN.

Aktuálním protestům v Číně předcházelo dubnové rozhodnutí čtyř velkých bank z provincie Henan, které zmrazily vklady svých klientů. Média o tom informovala s tím, že nekompromisní krok spořitelen ohrozil životy stovek tisíc nešťastných lidí, kteří se musí potýkat s tamní nelehkou ekonomickou realitou, tedy s hospodářskou krizí způsobenou drakonickými lockdowny kvůli covidu.

Zoufalí střadatelé kvůli tomu během posledních měsíců zorganizovali už několik demonstrací ve městě Zhengzhou, jež je centrem provincie Che-nan. Jejich požadavky však banky ani vláda nevyslyšely. V neděli proto v protestech pokračovalo více než tisíc nespokojených Číňanů, kteří se shromáždili před pobočkami Čínské lidové banky.

Několik z nich CNN sdělilo, že jejich cílem bylo uspořádat zatím největší protest. „Chenanské banky, vraťte nám naše úspory!” křičeli podle videa sdíleného médii protestující mávající čínskými vlajkami.

Nemilosrdný zásah policie

Nedělní demonstrace měla být jednou z nejvíce masivních protestních akcí od vypuknutí pandemie v Číně. Protesty trvaly několik hodin, a to až do 11:00 dopoledne. Pak přišla na řadu ostrá reakce tamních autorit – členové bezpečnostních složek přistoupili k násilnému zásahu proti demonstrantům. Ti po nich naopak házeli lahve a další menší předměty.

Následně už tak vyhrocená situace rychle eskalovala. V totální chaos se potyčka proměnila v okamžiku, kdy policisté začali vzdorující občany tahat po schodek banky a mlátit je hlava nehlava. Mezi oběti těchto útoků se přitom dle sociálních médií a svědků řadí i ženy a senioři. Následně bylo několik desítek nespokojených Číňanů nahnáno do autobusů, které je odvezly do provizorních zadržovacích míst, jež po celé zemi vznikly například ve školách nebo továrnách. Pár dalších potlučených lidí odvezly sanitky do nemocnic. Většina ze zadržených byla dle médií po jednom dni propuštěna na svobodu.

Zmařené životy

Bezvýchodnost celé situace ilustruje příklad jednoho z místních – Sun ze Šen-čenu se snaží udržet svou továrnu na stroje před bankrotem poté, co ztratil více než čtyři miliony čínských jüanů (přes 14 milionů korun) v Che-nanské bance. Bez úspor nemůže zaplatit ani jednomu ze svých 40 zaměstnanců.

Bezradný muž se proto rozhodl vyrazit na demonstraci. Místo svých peněz se však dočkal pouze modřin a nateklých zad poté, co ho na protestu několikrát podupali členové bezpečnostních složek. „Ten incident kompletně převrátil mé vnímání vlády. Celý svůj život jsem tolik vládě věřil, ale po dnešku už jí nikdy věřit nebudu,“ zakončil zklamaný Sun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:07

Nevládní organizace spustily kampaň pro integraci uprchlíků z Ukrajiny

11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

10:52

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.