
Sledujte ŽIVĚ: Jak to jde ukrajinským dětem ve školách? Gazdík zveřejní výsledky inspekce
Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu celý svět sleduje, jak se k válečnému konfliktu postaví Čína. Nejlidnatější země planety má totiž punc tradičního spojence Ruské federace, což je ostatně dědictvím bipolární éry. Jenže v posledních dnech se nastupující globální velmoc začíná vůči Rusku opatrně vymezovat. A není to náhoda.
„Čína je přátelskou zemí pro ukrajinský lid. Jako velvyslanec mohu zodpovědně říci, že Čína bude pro Ukrajinu navždy dobrou silou, a to jak ekonomicky, tak politicky,“ prohlásil čínský velvyslanec na Ukrajině Fan Sien-žung na setkání s představiteli ukrajinské regionální samosprávy ve Lvově.
Fan zároveň přislíbil, že Čína Ukrajinu nikdy nenapadne, že ji respektuje jako stát a bude pracovat na rozvíjení vzájemných vztahů. „Jsme připraveni vám pomoci. V situaci, v níž se nacházíte, budeme jednat zodpovědně. Vidíme, jak obrovská je jednota ukrajinského lidu, a to je jeho síla,“ dodal čínský ambasador. O setkání Fan Sien-žunga s ukrajinskými politiky i armádními představiteli informoval Newsweek.
Čínský prezident Si Ťin-pching pak v pátečním videohovoru americkému prezidentovi Joeu Bidenovi řekl, že konflikty a konfrontace, jako jsou události na Ukrajině, nejsou v ničím zájmu. S odkazem na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters. Čína a Spojené státy podle čínského prezidenta musí vést bilaterální vztahy správným směrem a obě země by také měly převzít náležitou mezinárodní odpovědnost a usilovat o světový mír.
Změnu pozice Číny avizuje také úterní komentář čínského velvyslance v USA pro deník The Washington Post. „Mnoho Američanů se přirozeně snaží pochopit, kde Čína v otázce krize na Ukrajině stojí, a tak chci využít tuto příležitost, abych to vysvětlil a vyvrátil některá nedorozumění a mýty,“ napsal Čchin Kang. Podle něho konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou „není pro Čínu dobrý“.
Vladimir Putin a Si Ťin-pching Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin využil zimní olympijské hry v Pekingu k projednání řady smluv se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin na zahájení zimních olympijských her v Pekingu v únoru 2022 Zdroj: Profimedia.cz
Čínský prezident Si se svým ruským protějškem Putinem na Petohradském ekonomickém fóru v roce 2019 Zdroj: Profimedia.cz
Čínský prezident Si se svým ruským protějškem Putinem na Petohradském ekonomickém fóru v roce 2019 Zdroj: Profimedia.cz
Si Ťin-pching nezanedbává vztahy ani se Spojenými státy a jedná s Joem Bidenem. Zdroj: Profimedia.cz
Čínský velvyslanec v USA dále upozornil, že kdyby jeho země věděla o chystané ruské invazi na Ukrajinu, snažila by se jí ze všech sil předejít. Důkazem čínského postoje má být také úsilí, které podle Čchina jeho země vyvinula při zprostředkování mírových rozhovorů a předcházení humanitární krize.
„Čína je největší obchodní partner obou zemí, jak Ruska, tak Ukrajiny, a zároveň největší dovozce ropy a zemního plynu,“ pokračoval ambasador ve výčtu důvodů, proč se Čína nyní staví k Rusku rezervovaně. Možná je to ale důvod hlavní. Pohled na data mapující hospodářské vazby mezi oběma zeměmi totiž dokazují, že Číně se zkrátka nevyplatí podporovat Rusko, které se ocitá ve stále větší izolaci od zbytku světa.
Časopis The Economist připomněl několik základních faktů. Zatímco čínská ekonomika je druhá největší na světě, ta ruská byla ještě loni jedenáctá, a tvořila jen něco přes tři procenta světového HDP. Na záda jí ovšem dýchala Brazílie nebo Austrálie. Po ukrajinském dobrodružství je tak prakticky jisté, že Rusko se hospodářsky propadne někam na úroveň Mexika, v horším případě Íránu.
Ještě bolestnější musí být ruský pohled na vzájemný obchod s Čínou. Zatímco nejvýznamnějším obchodním partnerem Číny je Evropská unie se Spojenými státy (dohromady se obě země na čínském obchodu podílejí z téměř 27 procent), význam Ruska je pro Čínu zanedbatelný. Jeho podíl na čínském zahraničním obchodu činí jen 2,7 procenta, tedy desetinu toho, co EU a USA dohromady.
Rusko navíc není pro Čínu zajímavé odbytiště. Obchoduje s ním především kvůli importu nerostných surovin jako ropa, zemní plyn nebo uhlí. Bilanci s Ruskem má ale Čína už řadu let pasivní. A vzhledem k tomu, že od Ruska dávají ruce pryč jedna země za druhou, jeho jedinou možností je právě ještě větší spoléhání se na to, že Čína bude od Ruska odebírat surovin mnohem více. Fakticky se tu vytváří asymetrický vztah, kdy Rusko potřebuje Čínu, nikoli naopak.
Nekomfortní pozici Ruska vůči Číně podporuje i skutečnost, že Peking je nejvýznamnějším zdrojem financování investic do ruských státem vlastněných sektorů, jak uvedla agentura Reuters. Zjednodušeně řečeno, s čínskými investicemi stojí a padá hlavní zdroj příjmů ruské ekonomiky, což je těžba surovin. Možná i proto Rusko hledá nové investory a obrací svou pozornost směrem k Indii.
„Čína nedá Rusku nic zadarmo a dovede si spočítat, na kterou stranu se má v konfliktu na Ukrajině přiklonit. Zda k Rusku, nebo ke zbytku světa, kde stane po boku se Západem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Zcela výmluvná je potom událost z noci na čtvrtek, kdy ruský ministr zahraničí vyrazil do Pekingu, ale jeho letadlo se v polovině cesty otočilo a letělo zpět do Moskvy, jak informoval německý deník Bild.
Zdroje z Kremlu tvrdí, že prezident Vladimir Putin je od úterý nemocný a Rusové jsou nuceni vydávat předtočené záběry z rozhovorů za aktuální. Logicky tak vyvstávají otázky, kdo by v takovém případě Rusku uprostřed války na Ukrajině vládl? Má jít o bývalého člena KGB, současného ředitele nástupnické ruské tajné služby FSB.
Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.
Česká školní inspekce navštívila téměř 70 procent základních škol, které vzdělávají deset a více dětí z Ukrajiny. Jak jim jde integrace a vzdělávání v českých školách? Sledujte tiskovou konferenci ministra školství Petra Gazdíka (STAN) a ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala živě v tomto článku. Očekávaný začátek je ve 12:30.
Sledujeme on-line
Jsou to tři týdny, co tragicky zemřel tříletý Ondrášek. Neštěstí se stalo na závodech náklaďáků v Černuci na Kladensku. Chlapečka tam srazil rozjetý závodník. Známí se teď snaží podpořit zdrcenou rodinu, a tak založili sbírku. Oba rodiče totiž nyní nedokážou pracovat a musí se ještě starat o malou dceru.
Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Pás od Vysočiny po Jeseníky v úterý zasáhnou silné bouřky, které večer přejdou v intenzivní déšť. Napršet při tom může kolem 40, lokálně až 60 milimetrů srážek. V druhé polovině noci na středu budou srážky slábnout, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Strážník městské policie Artur Tereščenko vezl před časem pomoc svým ukrajinským kolegům. Teď zase společně s plzeňskými strážníky daroval krev.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.