CNN Prima News církev

církev

Výpis příspěvků ke štítku „církev“

Měly jste mít víc synů, radil ruský kněz matkám padlých vojáků. Sám teď na Ukrajině zemřel

9. listopadu 2022 19:05

Ukrajinci během své protiofenzivy na východě a jihu země způsobují ztráty mezi ruskými vojáky, ale i prokremelskými propagandisty. Jedním z nich je kněz pravoslavné církve Michail Vasiljev, který byl znám svými kontroverzními a mimořádně cynickými názory. Nedávno například komentoval smutek ruských matek, jejichž synové padli při invazi na Ukrajině, slovy, že kdyby měli více synů, tak by nebyly tak nešťastné, když o nějakého přijdou. Duchovnímu, který vyrazil na Ukrajinu, se podle všeho stal osudným raketový systém HIMARS. A není zdaleka jediným moskevským propagandistou, který zahynul na Ukrajině.

Proč pravoslaví podporuje Putinovu válku? Když kněží žehnají zbraním, jde o temnou magii

8. června 2022 20:18

Jedním z nejhlasitějších podporovatelů Putinovy agrese na Ukrajině je ruská pravoslavná církev. Jak je možné, že představitelé ušlechtilého náboženství nabádají k válce? Do jaké míry má na prokremelské chování moskevského patriarchy Kirilla vliv jeho někdejší práce u KGB? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje religionista Jan Sušer.

Papež se drží stranou, aby mohl být spojka ve vyjednávání o válce, míní vojenský kaplan

15. dubna 2022 19:03

Ačkoliv válka na Ukrajině trvá už téměř dva měsíce, mezi Ruskem a Ukrajinou se stále nepodařilo najít dialog, který by vedl ke konci bojů. Většina států se navíc jasně vymezila, na jaké straně konfliktu stojí. I proto by mohl být potenciálním prostředníkem při dalších snahách o mír papež František. Podle Tomáše Holuba, vojenského kaplana a biskupa Plzeňské diecéze, se i proto hlava Vatikánu snaží držet stranou, sdělil v pořadu Interview. Papeže například opakovaně pozval na Ukrajinu prezident Zelenskij, hlava církve ale zatím na místo konfliktu neodcestovala.

Ukrajinští duchovní chtějí postavit moskevského patriarchu před soud. Kirill obhajuje válku

11. dubna 2022 05:08

Skoro dvě stovky duchovních ukrajinské pravoslavné církve podřízené moskevskému patriarchátu se podepsalo pod prohlášení žádající postavit hlavu ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirilla za jeho podporu války proti Ukrajině před mezinárodní církevní soud. Uvedl to na svém webu list Ukrajinská pravda s odvoláním na Facebook jednoho z prelátů ukrajinské církve Andrije Pinčuka.

Pravoslavné chrámy na Hané připomínají Ukrajincům domov. Ne všichni je však vítají

10. dubna 2022 06:53

Rovinatá Haná se uprchlíkům zamlouvá, podobá se široširé Ukrajině. Domov jim nejvíce připomíná několik vesnic, nad nimiž svítí barevné kupole a báně pravoslavných chrámů, které dokonce navrhl ukrajinský architekt. „Pravoslavná tradice na Hané je dlouhá, už od první republiky. Teď mezi sebe zveme věřící běžence,“ vyzývá Tomáš Radim Loučka, duchovní správce chrámu v Chudobíně. Ne všichni Hanáci ale migranty vítají. „Netahejme jich sem tolik, bude z toho bordel,“ myslí si 38letý Ivo Žídek z Chudobína.

Bývalý papež Benedikt XVI. je obviňován z pochybení v kauzách zneužívání mladistvých

20. ledna 2022 13:01

Bývalý papež Benedikt XVI. je obviňován z pochybení ve čtyřech případech sexuálního zneužívání v době, kdy působil jako arcibiskup mnichovské a freisingské diecéze. Ve čtvrtek to při prezentaci znaleckého posudku v Mnichově řekl právník Martin Pusch. Ve všech případech Benedikt, tehdy kardinál Joseph Ratzinger, jakoukoli chybu striktně popřel.