Bez respirátorů, bez testů, bez očkování. V aplikaci najdete seznam podniků bez opatření

A zase se točí, ostravská pivnice Venuše v pondělí 31. května po šesté ráno.

Appka pro obcházení opatření

Návštěva bez respirátoru, očkování nebo prokázání se negativním testem. Takovými slovy vás uvítá webová aplikace volnezony.cz. Provozovny, ve kterých návštěvníci nemusí dodržovat protipandemická opatření, přibývají každým dnem. Do aplikace je přidávají nejen provozovatelé samotných zařízení, ale i jejich zákazníci.

„Veřejnost o této restauraci ví a každý, kdo sem přijde, je v zemi krále Miroslava, kde je všechno povolené,“ hrdě říká provozní jedné z restaurací uvedené v aplikaci volnezony.cz. Bez respirátorů, bez testů, bez očkování. Podniků, kam můžete v Česku vyrazit bez dodržování protipandemických opatření, už jsou desítky.

Pražská restaurace tu byla zapsána jako jedna z prvních. Pravidelné návštěvy policie zatím prochází dobře. „Co se týče policie, tak bez konfliktu, vždy s nějakou domluvou,“ pochvaluje si provozní. „To ale určitě nepůjde do nekonečna a někdo na pány policajty bude tlačit ze shora, že to takhle nejde,“ dodává.

„To je strašně špatné rozdělovat pořád všechny na bílé a černé. Tohle je vlastně taková reakce, že i ti černí můžou jít normálně do restaurace,“ myslí si jeden z respondentů ankety. „Je to super, už jsem něco takového hledala,“ raduje se další. „Je to prostě každého volba,“ komentuje jiný.

Policie nestíhá zajistit každého, kdo porušuje pravidla

V Česku je prostě protipandemické rebelování už takovým klasickým koloritem. „Rozumím tomu, že se každý v dnešní době snaží přežít. Na druhou stranu je hodně nefér, že ti, kteří se chovají poctivě a dodržují všechna opatření, doplácejí na to, že jejich konkurenti opatření ignorují. Je to nefér,“ říká k aplikaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Není cestou neustále vydávat nová opatření, ale ta stávající vůbec dodržovat. Tímto obcházením jenom prodlužujeme dobu, kdy nad covidem budeme moci vyhrát,“ myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Hygiena od září zkontrolovala 50 tisíc, policie 180 tisíc provozoven, avšak v současné době není v lidských silách nebo v silách složek zachytit všechny. Pokud někdo z provozoven jednoznačně poruší pravidla, nebo dokonce vybízí k tomu aby byla porušena, tak přichází o veškerou podporu,“ varuje ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček.

Tagy: