Rodina s neočkovanými dětmi chtěla do restaurace, ale narazila. Opatření vadí i hospodským

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích

Neočkované děti

Rodiny, které chtějí v předvánočním čase vyrazit i s dětmi do restaurace, často naráží na problém. Pokud děti nejsou očkované, do podniku smí pouze s negativním testem. Vládní opatření někteří lidé kritizují a stěžují si i restauratéři, kteří přichází o výdělky.

Jitka Štáhlichová, syn Maxík a parta kamarádů se vyrazili otužovat do rybníka v Soběsukách. Po několikaminutové koupeli v ledové vodě se všichni těšili, že se společně zahřejí v restauraci. To se ale nestalo. Maxík totiž nebyl ani očkovaný, ani testovaný. Museli se tak spokojit jen se svačinou v autě. „Stává se to dost často. Když jsou tyto restrikce, málokdy se stane, že toto neřeší, a je to nepříjemné,“ vysvětlila Štáhlichová.

Obě Jitčiny děti, 16letá dcera a 14letý syn, nejsou naočkované. Své nedávné narozeniny, na které žena plánovala rodinu vzít na slavnostní večeři, tak strávila doma. „Jsou zdraví a myslím, že mají svou přirozenou imunitu a nevidím důvod, proč je očkovat. Samozřejmě, že by bylo pohodlné nechat se obsloužit. Je to komplikace,“ sdělila Štáhlichová.

Tržby restauratérů

Nařízení omezující vstup dětem a mladistvým mezi 12 až 18 lety, kteří nemají očkování, doklad o prodělání covidu nebo PCR test, vadí i restauratérům, protože přichází o tržby. „Pocit lidi odmítnout je pro nás hospodské strašný, ale bohužel my s tím nemůžeme nic dělat a musíme respektovat to, co je dáno,“ uvedl spolumajitel restaurace Zlatá kráva Bandaska Radovan Sochor.

Oproti roku 2019 prý podnik Sochora navštěvuje o 50 procent méně zákazníků. „Ani sváteční obědy se nemohou uskutečnit. Pokud jsou nějaká opatření, týkají se restaurací a tento obor je za dva roky degradován,“ dodal Sochor.

Pět PCR testů zdarma

„Od 12 do 18 let mají děti hrazeno pět PCR testů za měsíc, aby je mohly využít pro návštěvu bazénů, služeb restaurací a podobně,“ upozornil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

V restauracích dále nemusí prokazovat svou bezinfekčnost děti do 12 let. Zelenou mají i ti, kteří mají od lékaře potvrzeno, že se ze zdravotních důvodu nemohli očkovat a lidé s nedokončenou vakcinací, kteří předloží negativní test.

Tagy: