reklama

Rodina s neočkovanými dětmi chtěla do restaurace, ale narazila. Opatření vadí i hospodským

Rodiny, které chtějí v předvánočním čase vyrazit i s dětmi do restaurace, často naráží na problém. Pokud děti nejsou očkované, do podniku smí pouze s negativním testem. Vládní opatření někteří lidé kritizují a stěžují si i restauratéři, kteří přichází o výdělky.

reklama

Jitka Štáhlichová, syn Maxík a parta kamarádů se vyrazili otužovat do rybníka v Soběsukách. Po několikaminutové koupeli v ledové vodě se všichni těšili, že se společně zahřejí v restauraci. To se ale nestalo. Maxík totiž nebyl ani očkovaný, ani testovaný. Museli se tak spokojit jen se svačinou v autě. „Stává se to dost často. Když jsou tyto restrikce, málokdy se stane, že toto neřeší, a je to nepříjemné,“ vysvětlila Štáhlichová.

Obě Jitčiny děti, 16letá dcera a 14letý syn, nejsou naočkované. Své nedávné narozeniny, na které žena plánovala rodinu vzít na slavnostní večeři, tak strávila doma. „Jsou zdraví a myslím, že mají svou přirozenou imunitu a nevidím důvod, proč je očkovat. Samozřejmě, že by bylo pohodlné nechat se obsloužit. Je to komplikace,“ sdělila Štáhlichová.

Tržby restauratérů

Nařízení omezující vstup dětem a mladistvým mezi 12 až 18 lety, kteří nemají očkování, doklad o prodělání covidu nebo PCR test, vadí i restauratérům, protože přichází o tržby. „Pocit lidi odmítnout je pro nás hospodské strašný, ale bohužel my s tím nemůžeme nic dělat a musíme respektovat to, co je dáno,“ uvedl spolumajitel restaurace Zlatá kráva Bandaska Radovan Sochor.

Oproti roku 2019 prý podnik Sochora navštěvuje o 50 procent méně zákazníků. „Ani sváteční obědy se nemohou uskutečnit. Pokud jsou nějaká opatření, týkají se restaurací a tento obor je za dva roky degradován,“ dodal Sochor.

Pět PCR testů zdarma

„Od 12 do 18 let mají děti hrazeno pět PCR testů za měsíc, aby je mohly využít pro návštěvu bazénů, služeb restaurací a podobně,“ upozornil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

V restauracích dále nemusí prokazovat svou bezinfekčnost děti do 12 let. Zelenou mají i ti, kteří mají od lékaře potvrzeno, že se ze zdravotních důvodu nemohli očkovat a lidé s nedokončenou vakcinací, kteří předloží negativní test.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama