reklama

Letohrádek Portz Insel: Romantické místo pro milovníky přírody a kvalitního BIO vína

Vinařství VINO Cibulka už 7 let zachraňuje 400 let starý letohrádek Portz Insel v Mikulově. Rodina se rozhodla, že místo promění v romantický a klidný prostor pro jejich bio vinařství a především pro každého milovníka skvělého vína.

reklama

Když rodina Cibulkových zámek Portz Insel objevila, byl polorozpadlý. Věděli ale, že je to místo určené přímo pro jejich rodinné vinařství a že chtějí toto místo zachránit. „Zámek byl v nějakém stabilizovaném stavu, nicméně bez oken, bez omítek. Měl jen schodiště, jednu podlahu a opevnění bylo rozebráno, takže tu opravdu máme celou dobu co dělat. Sedm let už to renovujeme,“ říká Petr Cibulka, majitel vinařství VINO Cibulka.

Letohrádek se nachází pouhé dva kilometry od Mikulova. Je obklopen ptačí rezervací a CHKO Pálava. Navíc jsou pod celým jeho územím podzemní chodby. „Sklepy jsou více než 400 let staré. Byly zasypané a úplně zavalené kamením. Museli jsme je zcela obnovit a místy jsme se doslova plazili po břichu,“ dodává Michaela Cibulková.

Místní sklepy

Říká se, že místní sklepy jsou ještě o sto let starší než samotný letohrádek. Historici se dohadují, k čemu vlastně chodby mohly sloužit. Jedni se domnívají, že byly součástí protitureckého opevnění, jiní pak, že sloužily jako zásobárna pro letohrádek. Navíc je v nich i místnost, kde je pozůstatek groty neboli umělých krápníků, které můžete najít například i v zámku v Lednici.

„Část sklepů využíváme pro zrání našich sektů, pak tam máme degustační místnosti, kde je možno uspořádat degustační ochutnávku našich vín, samozřejmě je to takové zpestření prohlídky našeho letohrádku, na kterou může přijít kdokoli,“ říká Michaela Cibulková.

Kdo zavítá do Mikulova nebo na jižní Moravu, tak na letohrádku může strávit pár hodin v naprostém klidu a pohodě. Do bývalé hospodářské budovy navíc rodina zasadila malebné bistro, kde může kdokoli ochutnat pohárek bio vína rodiny Cibulkových.

Tagy:
Vinohrady Petr Cibulka Portz Insel Cibulkovi Vinařství VINO Cibulka Letohrádek Michela Cibulková

Hlavní zprávy

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny
Miloš Zeman

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

KLDR podle Soulu odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Střela dopadla do moře

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama