reklama

Proč pít BIO vína a jaké jsou jejich výhody?

Vinařství VINO Cibulka sází na přírodu. A právě víra v krajinu a zdravý životní styl je vedla k tomu, aby se jako jedni z prvních vinařů u nás začali věnovat bio pěstování révy vinné a výrobě bio vína. V roce 2005 proto založili své rodinné vinařství.

reklama

Své vinařství zasadili do pohádkového místa, a to dva kilometry od Mikulova na letohrádek Portz Insel, který už sedm let rekonstruují. Ten je pro zajímavost obklopen ptačí rezervací a CHKO Pálava. Navíc jsou pod celým jeho územím podzemní chodby, které jsou určené pro degustaci jejich vína a turistické prohlídky.

Filozofie výroby vinařství VINO Cibulka spočívá především v souznění s přírodou. „BIO vína mají dvě hlavní výhody. První výhoda spočívá v přínosu pro naše zdraví a druhá pak hovoří pro přírodu. Pro zdraví jsou přínosná v tom, že v nich nejsou rezidua herbicidů a pesticidů. Ty jsou totiž karcinogenní. Také je v nich snížený obsah síry. V rámci naší výroby máme navíc jako první vína bez histaminu," říká Jan Cibulka a dodává:

Velkou výhodou bio výroby pro přírodu je, že díky tomuto postupu zadržujeme vodu v krajině a nevyplavujeme nitráty a rezidua pesticidů a herbicidů do spodní vody.

Pěstování bio vinné révy je značně náročnější. Jako jedni z mála Cibulkovi sázejí vinohrady po francouzském vzoru. Na úzko a na nízko. Má to několik výhod. Tou hlavní je, že má konečný produkt vyšší kvalitu. Tou další třeba to, že kořeny rostou více do hloubky, a to se následně promítá do charakteru určitého vína. Navíc jsou určena i pro alergiky a lidi se zvýšenou citlivostí. „Naše způsoby výroby jsou navíc veganské,“ říká hlava rodiny Petr Cibulka.

Sekty

Z dlouhodobého pohledu je jejich vlajkovou lodí červené víno Cabernet sauvignon. Nyní už se ale specializují i na sekty. „Sekty jsou vlastně novinka, které se věnujeme od roku 2014. Nicméně platí, že potřebujete mít spoustu a spoustu místa, spoustu a spoustu času, protože zrání a sekundární fermentace na lahvi je něco, co se nedá stihnout za rok jen tak. Je to proces, který trvá u těch nejlepších vín, tři až pět let na lahvi, a my tohle pravidlo dodržujeme,“ říká Petr Cibulka a dodává, že je na jejich sekty nesmírně hrdý.

Ochutnat bio víno můžete právě na letohrádku Portz Insel v Mikulově přímo u rodiny Cibulkových. Tam na vás čekají tamní sklepy, které jsou více než 400 let staré, malebné bistro, klid a nádherná příroda.

Tagy:
víno Vinohrady sekty ekologické zemědělství Petr Cibulka Cibulkovi Vinařství VINO Cibulka BIO víno Michaela Cibulková

Hlavní zprávy

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise
Cestování

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové
Volby 2021

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie
Fotbal

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Gólový festival s xenofobní kaňkou. Trhák mezi Spartou a Třincem pokazili „polský Židi“

Byl to šlágr se vším všudy. Páteční zápas dvou zřejmě nejambicióznějších týmů hokejové extraligy Sparty a Ocelářů Třinec přinesl 11 gólů, po vítězství 7:4 se domů vraceli spokojení Slezané. Utkání obnášelo na ledě mnoho emocí, což se také přelilo na tribuny, které se v pražské O2 areně divákům otevřely takřka po roce. Znepokojivé pokřiky části sparťanských fanoušků kazí sportovní zážitek.

Choupenitch: Jsem průkopník, bořím mantinely. Gratulace mě netankují, zájem dětí ano

Šermířské kluby v Česku jsou pod náporem nových zájemců, potřebují další trenéry. Hrdý na tento fakt může být Alexander Choupenitch, jehož bronzová medaile z olympijských her v Tokiu posloužila jako nejlepší možná vábnička. „Po covidovém roce už třeba některé děti chtěly se šermem končit, teď do něj mají velkou chuť,“ těší 27letého fleretistu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama