Co ukázal draft NHL? Slovenské překvapení, úspěch Čechů i smrtelně vážný pohled

Juraj Slafkovský se stal jedničkou draftu NHL. Vybral si ho kanadský tým Montreal Canadiens.

Slováci na prvním (a druhém) místě, poměrně solidní zastoupení Čechů a mnoho dalšího. To nabídl letošní ročník draftu hokejové NHL, kde si kluby z nejlepší ligy světa zamlouvaly talentované mladíky – rovněž z celého světa. Akce se po dvou letech omezení kvůli pandemii koronaviru konala za účasti hráčů, jejich rodin i fanoušků.

Slovenské překvapení

Juraj Slafkovský. Při debatě o letošním draftu téměř každému hokejovému fanouškovi jako první naskočí jméno slovenského supertalentu. Ten se v řadě predikcí během sezony pohyboval velmi vysoko, ale na první místo ho experti začali řadit až v době, kdy byl draft už za dveřmi. Že si ho tým Montreal Canadiens vybral z prvního místa, možná mírně překvapilo, ale nejspíš nikoho zcela nezaskočilo.

To ovšem neplatí pro dvojku draftu. Všeobecně se počítalo, že první dvě pozice uzmou Slafkovský společně s kanadským útočníkem Shanem Wrightem. Následoval ovšem další hráč zpod Tater. New Jersey Devils si totiž vybrali obránce z Nitry Šimona Nemce. Slováci tak měli hned dvojí důvod k oslavám, protože jejich nejvyšším umístěním na draftu v historii byla doposud třetí pozice. Na té byl v roce 2000 vybrán pozdější vynikající kanonýr Marián Gáborík.

Český úspěch

Hokejisté z České republiky si tentokrát nevedli špatně. Kluby NHL si jich vybraly hned devět, přičemž v předešlých třech sezonách byl počet Čechů vždy menší. Potěší zejména fakt, že hned dva hráči byli vybráni v prvním kole, jeden z nich dokonce v elitní desítce draftu. Na šesté pozici si totiž reprezentačního obránce Davida Jiříčka vybral Columbus Blue Jackets. Jiříček byl z úspěchu nadšený a pro zámořská média okamžitě hlásil, že je za klub z Ohia rád i proto, že se zde setká se svým kamarádem Stanislavem Svozilem. Tohoto obránce si Columbus zvolil loni.

Na konci prvního kola se dočkal také karlovarský šutér Jiří Kulich, kterého si vybral tým Buffalo Sabres. Útočník na sebe upozornil hlavně na posledním šampionátu osmnáctiletých, kde táhl český národní tým a vstřelil hned devět branek, což mu vyneslo ocenění pro nejlepšího hráče turnaje. Později se dočkali také Matyáš Šapovaliv, Tomáš Hamara, Marek Alscher, Petr Hauser, David Špaček, Nick Malík a Jakub Vondraš.

Synové slavných otců

Mezi českými talenty, kteří se v letošním draftu dočkali, byli i synové bývalých vynikajících hokejistů. Konkrétně jde o Davida Špačka s Nickem Malíkem. Prvně jmenovaný je potomkem proslulého obránce Jaroslava Špačka, který je mimo jiné i držitelem zlaté olympijské medaile z Nagana a v posledních letech se objevil i coby asistent trenéra na lavičce národního týmu. David, který je stejně jako otec obránce, se zalíbil představitelům Minnesoty Wild.

To Nick Malík ve stopách svého otce, bývalého obránce Marka Malíka, tak úplně nejde. V NHL se jistě prosadit může, ale jeho role je zcela jiná. Malík mladší je totiž velmi talentovaným brankářem, který od září úspěšně hájí branku finského Kookoo. Nakonec si ho vybrala Tampa Bay Lightning.

Pohled zhrzeného favorita

Jak už bylo zmíněno, na prvních dvou pozicích se počítalo s Jurajem Slafkovským a Shanem Wrightem. Kanadský talent, který měl před draftem několik sebevědomých prohlášení, kdy například pronesl, že si první pozici na draftu „zaslouží“, napřed musel zkousnout, že jedničkou se nakonec stal slovenský supertalent.

To ale nebylo vše. Po oznámení Slafkovského jména už si Wright nejspíš maloval, jak zamíří k New Jersey, ale to si vybralo Šimona Nemce. Další hořkou pilulkou pak bylo, když si třetí Arizona Coyotes k dalšímu velkému překvapení dovolila Wrighta rovněž vynechat a raději sáhla po americkém útočníkovi Loganu Cooleym. To už měl Wright na sedačce montrealské arény až zoufalý výraz.

Nakonec po něm ze čtvrtého místa sáhl Seattle Kraken. Při vstupu na pódium Wright postupně přemohl své zklamání a na fotografy se usmíval. Pak ovšem v jeden moment zaostřil na místo, kde podle zámořských médií seděli zástupci Montrealu Canadiens, tedy držitelů první volby. Wright jim věnoval dlouhý a smrtelně vážný pohled. „Na všechny ty, co mě přehlédli, nezapomenu,“ prohlásil později ještě Wright.

Strach z Rusů? Ale kdeže

Již více než čtyři měsíce trvající válka na Ukrajině zapříčinila ruským sportovcům řadu problémů. V NHL tomu tak ale očividně není. Před draftem se hovořilo o tom, že kluby můžou mít strach z draftování ruských hráčů, protože zkrátka a dobře nebudou moci opustit svoji domovinu, která podnikla invazi do země svého souseda a je zatížena západními sankcemi.

Obavy se však ukázaly jako liché. Kluby NHL v letošní dražbě talentů ukázaly hned na 23 ruských hokejistů, což je podobné údajům z předešlých let. Už na desáté pozici přišel na řadu první z Rusů, když si Anaheim Ducks vybrali Pavla Minťukova.

Kupodivu se dočkal i jeden z Bělorusů. Ti nejsou pokládáni za příliš zdatný hokejový národ, ačkoliv tento sport má tamní autoritářský prezident Alexandr Lukašenko velmi rád. Draftován byl jediný hokejista a sice brankář Ivan Žigalov, který byl vybrán na zcela posledním místě. I jedna pozice je však pro Bělorusko úspěch.

Tagy:
NHL hokej New Jersey Devils Montreal Canadiens David Jiříček Columbus Blue Jackets Jaroslav Špaček Juraj Slafkovský pandemie covidu-19 Nick Malík Shane Wright