reklama

COVID-19: Vietnam kvůli strachu z nové nákazy zakázal prodej divokých zvířat

Nový zákaz by mohl pomoci při ochraně divokých zvířat.
Zdroj: Pexels

Vietnamská vláda dnes vyhlásila absolutní zákaz obchodování s divokými zvířaty v celé zemi. Nové nařízení má okamžitou účinnost. Úřady se tak pokouší snížit riziko propuknutí nové pandemie, která by se na lidi přenesla ze zvířat tak jako COVID-19.

reklama

Nový zákaz mimo jiné zapovídá dovoz živých či mrtvých divokých zvířat a produktů vyrobených z částí jejich těl i vajec či larev. Kromě toho ruší všechny trhy s divokými zvířaty a zpřísňuje zákaz nelegálního lovu. Zákaz obchodu s divokými zvířaty se týká i prodeje na internetu. K tomuto kroku ochránci zvířat vládu vybízejí již od poloviny února.

Mezi nejčastější produkty patří i šupiny z luskounů.
Mezi nejčastější produkty patří i šupiny z luskounů.
Zdroj: Wikipedie

Vietnam představuje důležitý obchodní uzel pro pašování produktů z divokých zvířat. Především jde o luskouny, slony či nosorožce. Mnoho takových druhů patří mezi ohrožené. Tyto produkty jsou následně používány v tradiční medicíně či kuchyni. Nachází se zde nespočet trhů zasvěcených prodeji divokých zvířat, ale ve velkém zde bují i internetový prodej. Současné zákony na ochranu těchto zvířat jsou podle ochránců zvířat často nedostatečné. A podle některých z nich není dostačující ani nový zákaz, jelikož dále umožňuje medicinální používání produktů či držení divokých zvířat v zajetí.

Ve Vietnamu se také živě diskutuje o zákazu konzumace psího masa.
Ve Vietnamu se také živě diskutuje o zákazu konzumace psího masa.
Zdroj: Pexels

K podobnému kroku se letos v únoru odhodlala i sousední Čína, a to především kvůli vypuknutí koronavirové pandemie na jednom ze zdejších mokrých trhů ve Wu-chanu. Obchod s divokými zvířaty je nyní zakázán v samotném Wu-chanu či Pekingu. Konec mokrých trhů se blíží i v New Yorku a Kalifornii.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama