COVID-19: Vietnam kvůli strachu z nové nákazy zakázal prodej divokých zvířat

Vietnamská vláda dnes vyhlásila absolutní zákaz obchodování s divokými zvířaty v celé zemi. Nové nařízení má okamžitou účinnost. Úřady se tak pokouší snížit riziko propuknutí nové pandemie, která by se na lidi přenesla ze zvířat tak jako COVID-19.

Nový zákaz mimo jiné zapovídá dovoz živých či mrtvých divokých zvířat a produktů vyrobených z částí jejich těl i vajec či larev. Kromě toho ruší všechny trhy s divokými zvířaty a zpřísňuje zákaz nelegálního lovu. Zákaz obchodu s divokými zvířaty se týká i prodeje na internetu. K tomuto kroku ochránci zvířat vládu vybízejí již od poloviny února.

Vietnam představuje důležitý obchodní uzel pro pašování produktů z divokých zvířat. Především jde o luskouny, slony či nosorožce. Mnoho takových druhů patří mezi ohrožené. Tyto produkty jsou následně používány v tradiční medicíně či kuchyni. Nachází se zde nespočet trhů zasvěcených prodeji divokých zvířat, ale ve velkém zde bují i internetový prodej. Současné zákony na ochranu těchto zvířat jsou podle ochránců zvířat často nedostatečné. A podle některých z nich není dostačující ani nový zákaz, jelikož dále umožňuje medicinální používání produktů či držení divokých zvířat v zajetí.

K podobnému kroku se letos v únoru odhodlala i sousední Čína, a to především kvůli vypuknutí koronavirové pandemie na jednom ze zdejších mokrých trhů ve Wu-chanu. Obchod s divokými zvířaty je nyní zakázán v samotném Wu-chanu či Pekingu. Konec mokrých trhů se blíží i v New Yorku a Kalifornii.

Tagy: