reklama

COVID-19: Vietnam kvůli strachu z nové nákazy zakázal prodej divokých zvířat

Nový zákaz by mohl pomoci při ochraně divokých zvířat.
Zdroj: Pexels

Vietnamská vláda dnes vyhlásila absolutní zákaz obchodování s divokými zvířaty v celé zemi. Nové nařízení má okamžitou účinnost. Úřady se tak pokouší snížit riziko propuknutí nové pandemie, která by se na lidi přenesla ze zvířat tak jako COVID-19.

reklama

Nový zákaz mimo jiné zapovídá dovoz živých či mrtvých divokých zvířat a produktů vyrobených z částí jejich těl i vajec či larev. Kromě toho ruší všechny trhy s divokými zvířaty a zpřísňuje zákaz nelegálního lovu. Zákaz obchodu s divokými zvířaty se týká i prodeje na internetu. K tomuto kroku ochránci zvířat vládu vybízejí již od poloviny února.

Mezi nejčastější produkty patří i šupiny z luskounů.
Mezi nejčastější produkty patří i šupiny z luskounů.
Zdroj: Wikipedie

Vietnam představuje důležitý obchodní uzel pro pašování produktů z divokých zvířat. Především jde o luskouny, slony či nosorožce. Mnoho takových druhů patří mezi ohrožené. Tyto produkty jsou následně používány v tradiční medicíně či kuchyni. Nachází se zde nespočet trhů zasvěcených prodeji divokých zvířat, ale ve velkém zde bují i internetový prodej. Současné zákony na ochranu těchto zvířat jsou podle ochránců zvířat často nedostatečné. A podle některých z nich není dostačující ani nový zákaz, jelikož dále umožňuje medicinální používání produktů či držení divokých zvířat v zajetí.

Ve Vietnamu se také živě diskutuje o zákazu konzumace psího masa.
Ve Vietnamu se také živě diskutuje o zákazu konzumace psího masa.
Zdroj: Pexels

K podobnému kroku se letos v únoru odhodlala i sousední Čína, a to především kvůli vypuknutí koronavirové pandemie na jednom ze zdejších mokrých trhů ve Wu-chanu. Obchod s divokými zvířaty je nyní zakázán v samotném Wu-chanu či Pekingu. Konec mokrých trhů se blíží i v New Yorku a Kalifornii.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Další články
reklama
reklama