reklama

COVID-19: Vietnam kvůli strachu z nové nákazy zakázal prodej divokých zvířat

Nový zákaz by mohl pomoci při ochraně divokých zvířat.
Foto: Pexels

Vietnamská vláda dnes vyhlásila absolutní zákaz obchodování s divokými zvířaty v celé zemi. Nové nařízení má okamžitou účinnost. Úřady se tak pokouší snížit riziko propuknutí nové pandemie, která by se na lidi přenesla ze zvířat tak jako COVID-19.

reklama

Nový zákaz mimo jiné zapovídá dovoz živých či mrtvých divokých zvířat a produktů vyrobených z částí jejich těl i vajec či larev. Kromě toho ruší všechny trhy s divokými zvířaty a zpřísňuje zákaz nelegálního lovu. Zákaz obchodu s divokými zvířaty se týká i prodeje na internetu. K tomuto kroku ochránci zvířat vládu vybízejí již od poloviny února.

Vietnam představuje důležitý obchodní uzel pro pašování produktů z divokých zvířat. Především jde o luskouny, slony či nosorožce. Mnoho takových druhů patří mezi ohrožené. Tyto produkty jsou následně používány v tradiční medicíně či kuchyni. Nachází se zde nespočet trhů zasvěcených prodeji divokých zvířat, ale ve velkém zde bují i internetový prodej. Současné zákony na ochranu těchto zvířat jsou podle ochránců zvířat často nedostatečné. A podle některých z nich není dostačující ani nový zákaz, jelikož dále umožňuje medicinální používání produktů či držení divokých zvířat v zajetí.

K podobnému kroku se letos v únoru odhodlala i sousední Čína, a to především kvůli vypuknutí koronavirové pandemie na jednom ze zdejších mokrých trhů ve Wu-chanu. Obchod s divokými zvířaty je nyní zakázán v samotném Wu-chanu či Pekingu. Konec mokrých trhů se blíží i v New Yorku a Kalifornii.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama