Nejdřív Wu-chan, pak Peking, teď Kalifornie a v závěsu za ní New York – všude tam zvoní hrana takzvaným mokrým trhům, které nabízejí maso čerstvě zabitých zvířat a další zboží podléhající rychlé zkáze. Představitelé jedenáctimilionového Wu-chanu už minulý týden zakázali po dobu příštích pěti let konzumaci divokých zvířat. O podobném kroku se nyní diskutuje i v USA. Důvod? Podle vědeckých poznatků se z wuchanského trhu s divokými zvířaty rozšířil mezi lidi nový typ koronaviru poté, co jeden z kupců zřejmě pozřel infikovaného živočicha.
I když zákaz těchto trhů řeší v současnosti New York či Kalifornie, svět sleduje nejpozorněji především vývoj situace v Číně. Tam začal platit na konci února celostátní zákaz obchodu s divokými zvířaty, který však byl brzy nato zrušen. Samospráva Wu-chanu poté prohlásila celé město za rezervaci pro divoká zvířata. Lov, prodej a konzumaci divokých zvířat následně zakázal také Peking. Kromě toho čínská vláda přistoupila i k vyplácení náhrad farmářům, kteří chovali exotická zvířata na maso.
Změna se však netýká jen volně žijících zvířat. Osmého dubna „povýšili“ v celé zemi psi a kočky z hospodářských zvířat na společníky. Ve městech Ču-chaj a Šen-čen je od prvního května zakázána jejich konzumace. Potenciálně je tak možné každý rok zachránit více než deset milionů psů a koček a zřejmě kvůli tomu skončí i kontroverzní festival psího masa v Jü-linu.
Podle vědců pandemie začala přenosem viru, který se u netopýrů běžně vyskytuje Zdroj: Pixabay
Tato opatření vítají lékaři i vědci po celém světě. Při konzumaci zvířat se totiž snadno přenáší virus ze zvířat na lidi. Až sedmdesát procent nových onemocnění se na lidi přeneslo ze zvířat po jejich konzumaci. Proto byl na počátku května návrh na uzavření trhů s živými zvířaty předložen i v americkém státě New York. Na mokrých trzích jsou zvířata porážena přímo na místě. Na ulicích se tak mísí krev mrtvých zvířat s výkaly těch živých. Tamní podmínky proto představují velké hygienické riziko.
„Během pouhých několika týdnů COVID-19 zpustošil New York a změnil životy milionů obyvatel tohoto města. Jakožto zákonodárci jsme odpovědní za to, abychom svou reakcí zabránili další pandemii,“ prohlásila jedna z předkladatelek návrhu Linda B. Rosenthal.
Společně s kalifornským senátorem Harrym Sternem a organizací Social Compassion in Legislation vypracovali plán, který má skoncovat s mokrými trhy v obou státech. Jen v New Yorku v současné době funguje osmdesát takových podniků. Prodávají se tam kuřata, králíci i kozy.
Mokré trhy představují veliké hygienické a zdravotnické riziko. Zdroj: Jo-Anne McArthur/We Animal
V Číně může porušení nových nařízení vést až k pokutě ve výši dvacetinásobku hodnoty prodávaných divokých zvířat a jejich produktů. Ještě tvrdší tresty čekají na provozovatele trhů. Otázkou zůstává, jak dlouho se nová nařízení udrží v platnosti. Obchod s divokými zvířaty totiž představuje miliardový byznys a pro mnohé Číňany je cestou z chudoby.