Tramvaj srazila chodce na pražském Žižkově. Na místě zasahují záchranáři i hasiči
Wu-chan
Výpis příspěvků ke štítku „Wu-chan“
Pět let od covidové pandemie. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem
Před pěti lety se objevila nákaza, která přerostla v celosvětovou koronavirovou pandemii. Do té doby jsme podobné scénáře znali jen z hollywoodských filmů. I když to nejhorší máme snad už za sebou, na COVID-19 zemřely podle Světové zdravotnické organizace miliony lidí. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem.
Čínští vědci „vytvořili“ koronavirus se stoprocentní smrtností. Šílené, nechápou experti
Čínští vědci prováděli experimenty se zmutovaným kmenem koronaviru, který napadá mozek a u myší měl stoprocentní smrtností. Připustili také riziko jeho přenosu na člověka. Experti však studii kritizovali pro neuvedenou úroveň biologické bezpečnosti a vyjádřili obavy, že by se výzkum „mohl zvrtnout“. Epidemiolog Roman Prymula v takové studii nevidí přínos a pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že v případě úniku z laboratoře by mohla být ohrožena existence lidstva.
Jak to bylo s covidem? Nové vyšetřování amerického Senátu ukazuje na příčiny pandemie
Stál za pandemií covidu přenos viru ze zvířete na člověka, nebo šlo o nechtěný únik z laboratoře v čínském Wu-chanu? Teoriemi, jak se koronavirus dostal do světa, se ve svém vyšetřování zaobírali američtí senátoři z Republikánské strany. Z jejich šetření vyplývá, že zákonodárci se kloní ke druhé variantě, tedy nehodě v laboratoři. Prezident Joe Biden již v březnu podepsal zákon, který má veřejnosti zpřístupnit veškeré zpravodajské publikace ohledně původu onemocnění COVID-19.
Hostomský: USA neměly čisté svědomí. Proto potlačovaly možnost úniku koronaviru z laboratoře
Američané ve wuchanských laboratořích koronaviry testovali, a z toho důvodu potlačovali možnost, že by odtamtud virus unikl. Neměli totiž čisté svědomí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Zdeněk Hostomský.
Koronavirus nejspíš unikl z laboratoře, oznámil šéf FBI. Čína o původu pandemie mlží
V americké administrativě sílí přesvědčení, že pandemie koronaviru započala únikem viru SARS-CoV-2 z laboratoře v čínském Wu-chanu. V týdnu již tento názor zazněl od tamního ministerstva energetiky, nyní se stejným prohlášením vystoupil i šéf FBI Christopher Wray. Uvedl to v rozhovoru pro Fox News, informaci přinesla i další média včetně stanice CNN. K variantě, že koronavirus unikl z čínské laboratoře, se ve svých vyjádřeních pro CNN Prima NEWS již dříve přikláněli také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nebo biochemik Zdeněk Hostomský.
Koronavirus zřejmě unikl z laboratoře, píše americké ministerstvo. Bílý dům krotí emoce
Koronavirus před třemi lety možná přece jen unikl z laboratoře, načež začala pandemie, která po dlouhou dobu sužovala celý svět. Informuje o tom americký deník The Wall Street Journal s odkazem na zprávu amerického ministerstva energetiky. Nejedná se však o jednotný názor v americké administrativě či mezi experty. Bílý dům se snaží držet emoce na uzdě a hlásí, že vyšetřování stále pokračuje. K variantě, že virus zřejmě unikl z laboratoře, se již dříve přikláněli i někteří čeští odborníci oslovení redakcí CNN Prima NEWS, například exministr zdravotnictví Roman Prymula nebo biochemik Zdeněk Hostomský.
Mutovat covid kvůli vakcínám? Americké elity chtějí vysvětlení, Pfizer skandální videa popírá
Vrcholní představitelé USA si chtějí posvítit na farmaceutickou společnost Pfizer. Důvodem je nedávná nahrávka, na které údajný představitel firmy hovoří o možnosti vytváření umělých mutací koronaviru. Tématu se na základě veřejného prohlášení zákonodárců věnuje i deník The Spectator. Muž na videu popisuje, že by firma následně mohla cíleně produkovat nové vakcíny na jí známé varianty. Nahrávku, o které referovala mimo jiné televizní stanice Sky News, pořídili aktivisté z kontroverzní skupiny Project Veritas. Farmaceutická firma nařčení důrazně odmítá. Vakcinolog Marek Petráš pro CNN Prima NEWS vyjádřil pochybnosti, že by byl Pfizer mutování koronaviru schopen.
Covid mutuje a mění se i příznaky. Jakých 10 symptomů nejčastěji hlásili pacienti v lednu?
Ačkoliv nemoc COVID-19 v posledních měsících ubrala na síle, české ministerstvo zdravotnictví aktuálně eviduje mírné nárůsty nakažených. Společně s tím, jak se vyvíjejí nové mutace koronaviru, se stále proměňují i příznaky tohoto nevyzpytatelného onemocnění. Výběr deseti nejčastějších zveřejnil projekt ZOE, který symptomy analyzuje.
Číňanů v roce 2022 ubylo. Nejlidnatější zemí by se letos mohla stát Indie
Čínská populace se v loňském roce poprvé za posledních šest desetiletí zmenšila, ubylo asi 850 tisíc lidí. Informují o tom agentury Reuters a Kjódó s odvoláním na čínský národní statistický úřad. Úbytek v populaci zapříčinila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti Organizace spojených národů (OSN) předvídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší o až 109 milionů lidí. Indie by se už letos měla stát nejlidnatější zemí světa, píší agentury.
Krvavé protesty v Číně: Demonstranti likvidují barikády, policisté zbili i britského novináře
Čína zažívá nebývalou vlnu protestů proti vládnoucí komunistické straně a tamnímu autoritářskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Demonstrace neprobíhají pouze v ujgurském městě Urumči, kde kvůli covidovým restrikcím při požáru bytového domu zahynulo několik lidí, ale i na řadě dalších míst. Mají tisíce odpůrců opatření a režimu šanci něco změnit?
Chceme svobodu, bouří se Číňané proti covidovým opatřením. Nakažených rychle přibývá
V Číně za poslední den přibylo doposud nejvíce nových případů nákazy koronavirem, informuje agentura Reuters. Děje se tak po víkendu, který v různých částech zemí poznamenaly nebývalé protesty kvůli protiepidemickým opatřením. Agentura DPA píše, že v mnoha městech demonstrace pokračovaly do pondělního rána.
Vědci vypěstovali covid s úmrtností 80 procent. Hrajete si s ohněm, děsí se část odborníků
Vědci z Bostonské univerzity tvrdí, že po sérii experimentů se jim podařilo vyvinout nový kmen koronaviru, který má 80procentní míru úmrtnosti. Od objevu očekávají pomoc v boji proti onemocnění COVID-19. Od části odborné veřejnosti se na ně ale snáší kritika.