COVID-19: Zvířatům a jejich ochráncům pomůže šest milionů eur z Evropské unie

Evropská unie umožní čerpání dvou grantů, které mají pomoci zvířatům postiženým celosvětovou pandemií. Ochránci zvířat mohou celkem vyčerpat až šest milionů eur. Granty mají sloužit k potlačení přímých i nepřímých dopadů problémů spojených s poklesem financování ochrany přírody.

Granty financované Evropskou unií společně rozdělí Mezinárodní svaz pro ochranu přírody, Evropská komise a Africká, Karibská a Pacifická skupina států. Dva miliony eur poputují do programu Biodiverzity a řízení chráněných oblastí, který bude financovat přibližně šedesát projektů.

Další čtyři miliony budou vloženy do Iniciativy na záchranu africké divočiny, která pomůže chránit suchozemské i sladkovodní druhy v subsaharské Africe a na Madagaskaru. Kromě prevence pytláctví se zaměří i na zvýšenou prevenci přenosu nemocí z lidí na zvířata, a to především lidoopy. Ti jsou kvůli pandemii v přímém nebezpečí, jelikož se mohou novým typem koronaviru nakazit od lidí, se kterými přijdou do kontaktu.

I jiné druhy jsou však v nebezpečí, a to především kvůli poklesu financování protipytláckých hlídek i celkové ochrany zvířat a přírody. „Pandemie COVID-19 nám ukázala, jak zranitelné jsou ochranářské iniciativy vůči zásadnímu narušení. Kvůli pandemii mají místní komunity, které divočiny chrání, problémy přežít a mnoho ohrožených druhů je tak stále více vystaveno nebezpečí,“ uvedl nedávno jmenovaný ředitel svazu Bruno Oberle.

Tagy: