reklama

Zavřené gorilí parky, upalování netopýrů a první nakažení. Jak nová pandemie ohrožuje zvířata?

Ohrožené populace goril by nákaza zdecimovala. Zdroj: National Park Virunga
Foto:

Nová pandemie onemocnění COVID-19 hýbe naším světem. Na některých místech se kvůli zpomalení průmyslové výroby čistí vzduch i voda. Na jedné straně se diskutuje o dopadech konzumace jiných zvířat, na druhé pokusy na zvířatech běží na plné obrátky. Pandemie však na mimolidská zvířata dopadá i jinak.

reklama

Gorily v rezervacích v ohrožení. Už na konci března se začaly veřejnosti uzavírat první africké národní parky. Jako první byl uzavřen konžský Národní park Virunga, který je domovem celé třetiny světové populace goril horských. I rwandské parky jsou nyní uzavřeny. Do stále otevřených parků v Ugandě kvůli celosvětovým opatřením přesto příliš mnoho turistů v současnosti nejezdí. Proč? Odborníci se domnívají, že nový typ koronaviru mohou gorily od lidí chytit stejně jako například chřipku. Pro poslední populace tohoto ohroženého druhu by tak mohlo jít o katastrofu. Tím spíš, že i když parky za normálních okolností omezují volný pohyb turistů a ke gorilám není dovoleno se přiblížit na více než sedm metrů, drtivá většina turistů tato nařízení nerespektuje. V minulosti již došlo k nakažení několika goril, ale i šimpanzů od lidí. I naše „obyčejné“ nachlazení je pro ně smrtelné.

K tématu

Hladovějící obyvatelé měst. Pandemie nového koronaviru a s ním spojená opatření tvrdě zasahují i do životů zvířat, která žijí v našich městech. U nás jsou to například holubi, jinde psi či opice. Zvířata, která jsou zvyklá na přítomnost lidí a jejich krmení, tak nyní hladoví. Na problém poukazuje například thajská organizace Soi Dog, která vybízí obyvatele, aby venku nechávali misky s vodou a jídlem. Další zvířeckoprávní organizace žádají o uvolnění zákazů krmení zvířat, které v mnoha městech platí, a vyzývají ke zřízení krmných stanic – některá německá města již například zrušila zákaz krmení holubů, v jiných městech jsou holubi krmeni přímo městskou policií.

Upalování netopýrů ze strachu. Peruánské úřady musí řešit několik případů upalování netopýrů v městečku Culden. Někteří obyvatelé jsou totiž mylně přesvědčeni o tom, že právě oni přenáší nový druh onemocnění. Před upálením zaživa bylo zachráněno již více než dvě stě jedinců. Všichni byli následně vypuštěni v jeskyních za městem. Úřady upozorňují, že netopýři jsou pro lidi velice užitečnými tvory, jelikož se většina z nich živí hmyzem, který naopak může šířit nemoci.

K tématu

Ničení důležitých habitatů pod rouškou pandemie. Zatímco se většina světa soustředí na boj s pandemií, úřady USA povolily další rozšíření výstavby zdi hraničící s Mexikem. Povede údolími, kopci i horami, ve kterých žijí například jaguáři, medvědi či nosálové. Mnoho ze zdejších druhů nenajdete nikde jinde. Nových 175 mil zdi zamezí zdejším obyvatelům volný pohyb na místech, kde jsou zvyklí žít. Úřady navíc kvůli rozpohybování ekonomiky uvolňují pravidla, která mají chránit zdejší zvířata i životní prostředí. Na vzrůstající kritiku, že namísto stavby zdi, která ohrozí budoucnost mnoha druhů, by se měli peníze raději investovat do boje proti pandemii, však úřady nereagují.

První nakažení mezi mimolidskými zvířaty. Zřejmě nejhorší dopad pandemie však teprve začínáme objevovat. Po psech a kočkách, u nichž byla přítomnost viru prokázána, i když netrpěli žádnými příznaky, (šlo o dva psy, kteří sdíleli domácnost s nakaženým člověkem, a kočku, jejíž lidé se vrátili z výletu v Itálii) se objevil první případ nákazy u „divokého“ zvířete. Je jím jeden z tygrů v newyorské Bronx Zoo. Nadia, čtyřletá samice tygra Jacksonova, byla otestována kvůli suchému kašli, který ji trápil již od konce března. Ostatních šest velkých koček (Nadina sestra, dva tygři ussurijští a tři lvi pustinní) vykazuje příznaky, které naznačují, že i ony jsou nakaženy – kašlou a trpí nechutenstvím. Jiné druhy koček v zoo zatím podobné symptomy nevykazují. Kočky obecně se mohou nakazit kočičím typem koronaviru. Zatím sle nebylo zcela jasné, zda novým typem můžeme nakazit i jiná zvířata. Stále však platí, že není možné se nakazit od zvířat. Kromě lidoopů tak nově musí ošetřovatelé dbát zvýšených opatření i u jiných druhů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama