Čtyři astronauti se po půl roce vrátili z vesmíru. Testovali i pěstování chilli papriček

V Mexickém zálivu u pobřeží Floridy v pátek v 6:43 SELČ přistála vesmírná loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty, kteří se zúčastnili již třetí dlouhodobé mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) obsluhované společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Čtveřice astronautů americké vesmírné agentury NASA a její evropské obdoby ESA prováděla řadu experimentů, od pěstování chilli papriček v nulové gravitaci po testování robotů.

Čtveřice tvořená Američany Thomasem Marshburnem, jeho kolegy z NASA Kaylou Barronovou a Rajou Charim a Němcem Matthiasem Maurerem z ESA byla na ISS od loňského listopadu. V nulové gravitaci tak astronauti strávili 175 dní. Marshburn poslední den mise předal velení stanice Rusovi Olegovi Artěmjevovi.

Posádka, jež se vrátila na zem, dostala od NASA označení Commercial Crew 3, jde totiž o třetí plnohodnotnou dlouhodobou misi obsluhovanou stroji od firmy SpaceX. Ta se stará o techniku, koordinuje start a přistání, zatímco NASA poskytuje odpalovací rampy na Floridě a řídí provoz vesmírné stanice. Na palubě ISS je od konce dubna již další čtyřčlenná posádka s označením Crew 4.

Firma SpaceX má za sebou za poslední dva roky dohromady sedm startů raket s lidskou posádkou – pět jich bylo pro NASA a dva pro soukromé účely. Nákladní lety na ISS provádí již od roku 2012.

Crew Dragon se stala v květnu roku 2020 první americkou vesmírnou lodí, která vynesla lidskou posádku na ISS od ukončení programu amerického raketoplánu v roce 2011. USA se v mezidobí musely spoléhat při cestách na stanici na sovětské lodě Sojuz.

Astronauti prováděli na ISS řadu experimentů a na Zemi s sebou přivezli asi 250 kilogramů nákladu včetně mnohých výzkumných vzorků.

Tagy: