Vesmírný úspěch na Marsu: Vrtulník NASA dokázal znovu vzlétnout, vyfotil trosky sondy

Průzkumná helikoptéra Ingenuity, která byla vedle vozítka Perseverance součástí sondy, jež loni přistála na Marsu, znovu vzlétla. Tentokrát zaznamenala velký úspěch, jelikož vystoupala až do výšky osmi metrů nad povrch planety, přičemž vyfotila trosky své mateřské sondy a pomohla NASA osvětlit, jak přistání probíhalo.

Loni v únoru zapsali kronikáři vesmírných expanzí do svých záznamů další významný milník. Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo úspěšně dokončit přistání mise Mars 2020 na rudé planetě. Největší pozornost byla věnována roveru Perseverance, který začal posléze s pozemním průzkumem svého nového působiště.

Vedle vozítka ale sonda na povrch Marsu dopravila i průzkumný vrtulník Ingenuity. Právě tento stroj se posléze zapsal do dějin, šlo totiž o první létavý modul, který se na cizí planetě vůbec odlepil od povrchu. Ingenuity loni podnikl hned několik cvičných (velmi krátkých a nízkých) letů.

Teď se od povrchu Marsu odlepil vrtulník znovu, vystoupal do výšky osmi metrů a poprvé pořídil snímky trosek sondy, která ho na Mars dopravila, uvádí CNN. V kontextu pátrání po osudu sondy byla NASA dosud odkázana pouze na materiál od Perseverance.

„Snímky od Ingenuity nám poskytují jiný úhel pohledu. Ať už nám potvrdí, že naše systémy fungovaly, jak jsme předpokládali, nebo nám poskytnou jen jediný soubor technických informací, ze kterých bychom mohli čerpat pro plánování mise Mars Sample Return, tak to bude úžasné. A i kdyby ne, pořád jsou to neuvěřitelně fenomenální a inspirující snímky,“ zdůraznil konstruktér Ian Clark, který se ve společnosti Jet Propulsion Laboratory podílel na vývoji Perseverance pro NASA.

Inženýři v americké vesmírné společnosti teď budou pořízené fotografie analyzovat, aby zjistili, jak moc byla sonda poškozená a v jakém stavu je padák, který celé misi umožnil její úspěšné dokončení.

K přistání sondy došlo loni v oblasti kráteru Jezero, který byl před miliony let podle vědců zaplavený vodou. Řada lidí věří, že na Mars bude jednoho dne možné přemístit část lidské civilizace. Mezi největší zastánce života na rudé planetě se řadí miliardář Elon Musk.

Tagy: