CNN Prima News Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní vesmírná stanice“

Konec prokletí. Vesmírná loď Boeingu Starliner po letech problémů úspěšně odstartovala

Aktualizováno

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.

Astronauti se připoutávali ke křeslům, pak přišlo zklamání. Let Boeingu do vesmíru byl odložen

Aktualizováno

Řídící středisko v úterý kvůli technické závadě na nosné raketě Atlas V odložilo první let vesmírné lodi Starliner společnosti Boeing se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), oznámily tiskové agentury. Odpočítávání ke dlouho očekávanému startu se zastavilo dvě hodiny před plánovaným vzletem z floridského mysu Canaveral. Další příležitost pro start se naskytne v pátek.

Vesmírný šrot zasáhl dům na Floridě. Trosky z kosmu těsně minuly mého syna, zuří otec

Chvíle plné strachu a nejistoty zažili obyvatelé rodinného domu na Floridě, jejichž rezidenci zasáhl zbytek baterie z Mezinárodní vesmírné stanice. Kovový předmět prorazil střechu a dostal se až do přízemí budovy. Vyšetřování případu se ujala americká NASA. S přibývající lidskou aktivitou ve vesmíru mohou být podobné události stále častější, varují vědci. Píše o tom zpravodajský web The Guardian.

Zranění šrotem z vesmíru? Větší šance v loterii, popsal expert. Kam dopadly baterie z ISS?

V případě vesmírného odpadu z družic existuje jen extrémně malá možnost, že by nestihl při vstupu do atmosféry shořet, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS odborný pracovník v oblasti astronomie Jan Spratek. V souvislosti s dopadem zbytku baterií z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na povrch Země přirovnal pravděpodobnost možného nebezpečí k výhře v loterii.

K Zemi se řítí vesmírný šrot. Němci varují před „bombardováním“, v ohrožení jsou i Drážďany

Uzavření vzdušného prostoru, omezení dopravy a důrazné varování obyvatelstva. To je jen část ze seznamu opatření, která projednává spolkový kabinet se zemskými vládami a odborníky z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR). V pátek vstoupí do zemské atmosféry objekt o hmotnosti 2 600 kilogramů obsahující bateriové sady z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Hrozí, že se rozpadne a jeho kusy budou „bombardovat“ Německo, informuje deník Bild, který má k dispozici interní dokument spolkového ministerstva.

Selfie s Marsem? Jedinečnou možnost nabízí unikátní Festival planet v Brně

Doktnout se Slunce, vyfotit se u Měsíce nebo si udělat piknik pod Marsem. Zní vám to jako sci-fi? Pak jste nebyli na Festivalu planet, který v posledních letech láká desetitisíce návštěvníků. Velmi netradiční pojetí vesmíru totiž nemá nikde na světě obdoby. A letos si tvůrci připravili novinku – temnou podobu planety Země. Pokud jste Festival planet nestihli, nezoufejte, s námi o něj nepřijdete.

Výlet za miliardu skončil úspěchem. Z ISS se na Zemi vrátila posádka soukromé vesmírné mise

Na Zemi se po devíti dnech ve vesmíru bezpečně vrátila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2), napsala agentura AP. Astronauti se vypravili k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), od které se odpojili v úterý odpoledne. Po dalších 12 hodinách se pak ve středu brzy ráno (SELČ) snesli na padácích do vod Mexického zálivu u pobřeží Floridy.

Turisté vyrazili se SpaceX do vesmíru, letenka je stála 1,2 miliardy. Stráví tam týden

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2). Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, směřují k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví něco přes týden. Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, podle agentury AP dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).