CNN Prima News Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní vesmírná stanice“

Selfie s Marsem? Jedinečnou možnost nabízí unikátní Festival planet v Brně

Doktnout se Slunce, vyfotit se u Měsíce nebo si udělat piknik pod Marsem. Zní vám to jako sci-fi? Pak jste nebyli na Festivalu planet, který v posledních letech láká desetitisíce návštěvníků. Velmi netradiční pojetí vesmíru totiž nemá nikde na světě obdoby. A letos si tvůrci připravili novinku – temnou podobu planety Země. Pokud jste Festival planet nestihli, nezoufejte, s námi o něj nepřijdete.

Výlet za miliardu skončil úspěchem. Z ISS se na Zemi vrátila posádka soukromé vesmírné mise

Na Zemi se po devíti dnech ve vesmíru bezpečně vrátila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2), napsala agentura AP. Astronauti se vypravili k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), od které se odpojili v úterý odpoledne. Po dalších 12 hodinách se pak ve středu brzy ráno (SELČ) snesli na padácích do vod Mexického zálivu u pobřeží Floridy.

Turisté vyrazili se SpaceX do vesmíru, letenka je stála 1,2 miliardy. Stráví tam týden

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2). Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, směřují k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví něco přes týden. Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, podle agentury AP dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Nevídaný úkaz: V Austrálii trčel ze země „suchý strom“. Ukázalo se, že spadl z vesmíru

Když Mick Miners, farmář z Nového Jižního Walesu v Austrálii poprvé spatřil černý objekt trčící ze země v odlehlé části svého pozemku, myslel si, že jde o mrtvý strom. Po bližším prozkoumání a ověření odborníků se ukázalo, že jde o objekt z vesmíru. Jeho autory ale nejsou mimozemšťané nýbrž společnost SpaceX Elona Muska. Potvrdila to následně Australská vesmírná agentura (ASA). Podle vědců se jedná o vzácný úkaz, varují ale, že podobné události mohou být stále častější.