Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
Mezinárodní vesmírná stanice
Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní vesmírná stanice“
Budeme žít na Marsu? Oceňovaná kniha o rudé planetě vznáší pochyby o Muskových plánech
Otázka, kterou si lidstvo klade od nepaměti: Budeme žít na Marsu? Elon Musk, americký miliardář a zakladatel společnosti SpaceX, už se svou odpovědí přišel – podle něj by rudou planetu mohl do 30 let obývat až milion lidí. Jeho optimismus však krotí Kelly a Zach Weinersmithovi, kteří ve své nové knize pojmenovávají problémy, s nimiž by se lidská kolonie na Marsu musela potýkat. A přiznávají, že na některé z nich zatím lidstvo nezná řešení, píše americká CNN.
Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku
Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.
OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.
NASA zahájila záchrannou misi. Chce dopravit dva vesmírné trosečníky z ISS zpátky na Zemi
Z amerického Mysu Canaveral odstartovala loď Crew Dragon, která má zachránit dvojici astronautů uvíznutých na Mezinárodní vesmírné stanici. Dvojice Barry Wilmore a Sunita Williamsová měla na ISS strávit jen osm dní, jenže jejich vesmírná loď Starliner měla technické problémy a musela se vrátit na Zemi bez posádky. Astronautům se pobyt ve vesmíru prodlouží až do února. Nyní za nimi míří záchranná mise Crew-9.
První „parastronaut“ světa věří v brzkou cestu do vesmíru. Předsudky bořil již na paralympiádě
V devatenácti letech přišel John McFall o pravou nohu, to ho však nezastavilo. S protézou se naučil běhat a stal se profesionálním atletem. Díky svému úsilí sprinter na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 vybojoval bronzovou medaili. Později sice pověsil sportovní kariéru na hřebík a začal se věnovat úrazové a ortopedické chirurgii, v roce 2022 však znovu začal bořit předsudky spojené s fyzicky handicapovanými lidmi. Stal se prvním „parastronautem“ na světě, když byl přijat do speciální studie Evropské kosmické agentury (ESA). Jeho sen dostat se do vesmíru získává díky jeho výsledkům reálnější podobu.
Problémová vesmírná loď Starliner úspěšně přistála na Zemi. Posádka zůstala na ISS
Problémová vesmírná loď Starliner americké společnosti Boeing v sobotu úspěšně přistála na Zemi. Informovaly o tom agentury. Plavidlo se vrátilo bez posádky – dva astronauti, které na orbitu vyvezlo letos v červnu na původně osmidenní misi, zůstanou na ISS až do února příštího roku, kdy se vrátí v lodi konkurenční firmy SpaceX.
Vesmírní trosečníci z ISS se na Zemi vrátí až v roce 2025: Zpět je vezme loď Elona Muska
Dvojice astronautů, která v červnu odletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kosmickou lodí Starliner, se vrátí na Zemi až příští rok lodí Crew Dragon. Dnes to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing, ohlásila při konečné fázi svého prvního letu únik paliva a selhání několika naváděcích trysek. Astronauty tak zpět dopraví zařízení konkurenta Boeingu, firmy SpaceX.
Unikátní záběry polární záře. Astronaut natočil úchvatné video z Mezinárodní vesmírné stanice
Nové záběry z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ukazují unikátní pohled na polární záři. Časosběrné video zveřejnil astronaut NASA Matthew Dominick.
Trosečníci vesmíru si krátí čas „olympijskými“ sporty. Místo týdne stráví na ISS půl roku
Dva američtí astronauti – Barry Wilmore a Sunita Williamsová – stráví nedobrovolně ve vesmíru více než půl roku, přestože se podle původního plánu měli vrátit už za týden. V září se zřejmě stanou oficiálními členy Expedice 72 a budou plnit rutinní úkoly. Do té doby ale mají čas i na zábavu, a tak například napodobují olympijské sporty, píše CNN.
Zajatci vesmíru: Dva američtí astronauti uvízli na oběžné dráze, návrat na Zemi je v nedohlednu
Dva američtí astronauti se měli vrátit z mise na Mezinárodní vesmírné stanici po pouhých osmi dnech, tedy v polovině června. Kvůli technickým problémům vesmírné lodi Starliner od společnosti Boeing jsou ovšem nedobrovolně na orbitě již déle než 50 dnů. Jejich návrat je v tuto chvíli v nedohlednu, uvedla americká média.
Konec prokletí. Vesmírná loď Boeingu Starliner po letech problémů úspěšně odstartovala
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.
Astronauti se připoutávali ke křeslům, pak přišlo zklamání. Let Boeingu do vesmíru byl odložen
Řídící středisko v úterý kvůli technické závadě na nosné raketě Atlas V odložilo první let vesmírné lodi Starliner společnosti Boeing se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), oznámily tiskové agentury. Odpočítávání ke dlouho očekávanému startu se zastavilo dvě hodiny před plánovaným vzletem z floridského mysu Canaveral. Další příležitost pro start se naskytne v pátek.