CNN Prima News Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní vesmírná stanice“

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

5. října 2022 18:34

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Nevídaný úkaz: V Austrálii trčel ze země „suchý strom“. Ukázalo se, že spadl z vesmíru

4. srpna 2022 11:13

Když Mick Miners, farmář z Nového Jižního Walesu v Austrálii poprvé spatřil černý objekt trčící ze země v odlehlé části svého pozemku, myslel si, že jde o mrtvý strom. Po bližším prozkoumání a ověření odborníků se ukázalo, že jde o objekt z vesmíru. Jeho autory ale nejsou mimozemšťané nýbrž společnost SpaceX Elona Muska. Potvrdila to následně Australská vesmírná agentura (ASA). Podle vědců se jedná o vzácný úkaz, varují ale, že podobné události mohou být stále častější.

Kontroverzní most na titulní straně. Časopis TIME oceňuje lávku na Dolní Moravě

13. července 2022 18:53

Visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Fotografie moravského mostu se dokonce dostala na titulní stranu časopisu. Na padesátimístném seznamu je také například Arktida či Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Nejvíce ocenění si podle žebříčku odnesl evropský kontinent.

Muskovi roste konkurence. Vesmírná loď Starliner od Boeingu se úspěšně vrátila na Zemi

26. května 2022 05:09

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing se ve čtvrtek brzy ráno SELČ vrátila na Zemi. Uvádí to zahraniční agentury s odkazem na přímý přenos amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako taxi pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let mimořádně úspěšný.

Čtyři astronauti se po půl roce vrátili z vesmíru. Testovali i pěstování chilli papriček

6. května 2022 08:01

V Mexickém zálivu u pobřeží Floridy v pátek v 6:43 SELČ přistála vesmírná loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty, kteří se zúčastnili již třetí dlouhodobé mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) obsluhované společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Čtveřice astronautů americké vesmírné agentury NASA a její evropské obdoby ESA prováděla řadu experimentů, od pěstování chilli papriček v nulové gravitaci po testování robotů.