reklama
CNN Prima News Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní vesmírná stanice“

Na Měsíc, na Mars či k blízkému asteroidu. Čeká nás rok vzrušujících vesmírných misí

1. ledna 2022 06:58

Závody miliardářů v dobývání oběžné stanice Země zřejmě v příštím roce zastíní mnohem zajímavější kosmické projekty. V jejich středu se bude nacházet hned několik vesmírných těles. Lidstvo se bude ještě intenzivněji soustředit na Měsíc nebo druhou nejmenší planetu Sluneční soustavy. Sondy se vypraví také k asteroidům a k zemím, jež vyslaly své lidi do kosmu, se bude chtít připojit rovněž Indie.

Japonský miliardář letí do vesmíru. S ruským kosmonautem si tam zahraje badminton

8. prosince 2021 10:22

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve středu odstartovala raketa s lodí Sojuz MS-20. V té letí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) ruský kosmonaut Alexandr Misurkin a dva japonští turisté – miliardář Jusaku Maezawa a jeho spolupracovník Jozo Hirano. Let by měl trvat 12 dní. Vesmírná loď už byla navedena na oběžnou dráhu, uvedla agentura TASS.

Asteroid větší než Eiffelova věž proletí kolem Země. Sledovat ho půjde pouhým okem

15. října 2021 07:22

Asteroid Apophis proletí kolem Země v roce 2029 ve vzdálenosti menší než 32 000 km. Mohutné těleso má být podle odhadu astronomů téměř stejně velké jako Empire State Building či Eiffelova věž. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že by náraz asteroidu do planety odpovídal výbuchu 1 200 megatun trhaviny TNT. Modrou planetu však nezasáhne.

Sojuz úspěšně odstartoval a nese do vesmíru ruské filmaře. Budou natáčet přímo na ISS

5. října 2021 10:08

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-19, jejíž posádku tvoří vedle profesionálního kosmonauta Antona Škaplerova ruský filmařský tým - herečka Julija Peresildová a režisér Klim Šipenko. Začala tak práce na vůbec prvním hraném filmu ve skutečném vesmíru. Natáčet se bude na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), ale Šipenko nevyloučil, že první záběry filmu pořídí při letu k ISS.

Historický milník: Musk vyslal na oběžnou dráhu čtyři amatéry i ženu s protetickou nohou

15. září 2021 21:30

Raketa společnosti SpaceX se čtyřmi amatérskými astronauty vzlétla ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách do vesmíru. Jedná se o nejnovější let, který pomůže zpřístupnit vesmír tomu, kdo zaplatí. Mise Inspiration4, za kterou stojí společnost Elona Muska, navazuje na starty raket Richarda Bensona a Jeffa Bezose. Jejím cílem je inspirovat lidi a vybrat peníze na léčbu rakoviny.

Jak náročný je spacewalk? Těžko se ve volném vesmíru soustředíte, říká astronaut

31. května 2021 11:38

Astronaut Mike Fincke strávil 382 dnů ve vesmíru a provedl devět výstupů do vesmíru (tzv. spacewalků). Nyní se v Texasu připravuje na svou čtvrtou vesmírnou odyseu, jež proběhne v letošním roce. Má být součástí prvního experimentálního letu s posádkou lodí Boeing Starliner. Jak náročný je výstup do vesmíru, na co všechno musí astronauti myslet a kde trénují? O tom všem přinesl informace web CNN.

reklama