reklama

Dá se očekávat odplata – vyhoštění českých diplomatů z Ruska, řekl Jiří Just

Česko vyhostilo dva pracovníky ruské ambasády v souvislosti s údajnou hrozbou českým politikům jedem ricin. Oznámili to dnes společně premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Rusko hrozí odvetou.

reklama

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) s tímto krokem souhlasí. Oba jsou ještě spolu se starostou Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) stále pod policejní ochranou.

Velvyslanectví Ruské federace v České republice na svém facebookovém profilu uvedlo, že se jedná o vykonstruovanou provokaci, která byla od počátku sporů „založena na nepodloženém obviňování v médiích“. Česká republika údajně nemá zájem o nápravu narušených rusko-českých vztahů. „Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog,“ uvedlo velvyslanectví.

Od Rusů očekávejme stejnou odvetu

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že na tuto situaci budou reagovat. „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,“ uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí.

Bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář očekává stejnou odvetu – tedy vyhoštění dvou českých diplomatů, spíše v řádu dnů než týdnů. Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar souhlasí, že proces bude rychlý, byť reakce nemusí být okamžitá. Ruští politici jsou zatím ve svých komentářích zdrženliví a další větší reakce se očekává až po víkendu.

K tématu

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda situaci komentuje slovy: „Jde o vážnou roztržku, nejde ovšem o něco, co není úplně neobvyklé.“ Tvrdí, že reakce ze strany Ruska se dá opravdu očekávat, ale teprve uvidíme, jakou bude mít podobu. Situaci považuje za vážnou a problém podle něj nebylo možné vyřešit diplomatickou cestou, ale není to nic, co by vybočovalo z komunikace mezi dvěma státy. Na vyhoštění diplomatů už reagovali čeští poslanci. Opozice především děkovala za práci Bezpečnostní informační službě a ocenila vládu za její reakci. Komunisté zůstali – možná až překvapivě – zdrženliví.

Situaci přímo v Moskvě sleduje spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just, který popisuje, jaká je momentální nálada po vyhoštění ruských diplomatů: „Zpráva se dostala do médií a spekuluje se o tom na sociálních sítích. Ruští politici jsou zatím zdrženliví. Já jsem měl možnost hovořit s prvním místopředsedou branného výboru ruské státní dumy Alexandrem Fjodorovičem, který očekává vyhoštění českých diplomatů, ale spíše by se snažil o to, aby vztahy mezi Českem a Ruskem nevyostřoval. Nevěří však, že důvod k vyhoštění diplomatů je právě důvod, který říká Andrej Babiš a Tomáš Petříček. Tedy, že šlo o jakési zákulisní hry těchto diplomatů.“

Rusko se podle Justa přiklání k názoru, že Česko eskaluje vzájemné vztahy a jde o záměrnou politiku, která začala odstraněním sochy maršála Koněva. Ohlasy na ruských sociálních sítích jsou velmi negativní a Česku je předhazováno, že jedná podle povelu Západu. Situace se může dále vyostřovat. Rusové se přitom ale stále chtějí podílet na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Důležitou roli hraje i poloha Česka, kterým by měl procházet plánovaný plynovod z Ruska do Německa.

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

S rozporuplnými pocity komentují nizozemská média fakt, že Česko bude soupeřem „Oranjes“ v osmifinále fotbalového mistrovství Evropy. Úlevu nad tím, že se Nizozemci o vlásek vyhnuli úřadujícím šampionům z Portugalska, střídá varování před nepříjemnými Čechy. Média připomínají, že český tým dokázal v nedávné době Nizozemce v důležitých zápasech několikrát porazit, a k opatrnosti nabádá i reprezentační kouč Frank de Boer.

Volby 2021

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli
Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení
Nebe, mrak 9. Dojatý pošťák našel dívku, která napsala dopis zesnulému otci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama