CNN Prima News diplomacie

diplomacie

Výpis příspěvků ke štítku „diplomacie“

Opusťte Írán, vyzývá Čechy ministerstvo. Napětí roste, odvetný útok na Izrael může přijít brzy

České ministerstvo zahraničí v pátek vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, aby ji opustili. Uvedlo to ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Írán by mohl podle Wall Street Journal zaútočit na Izrael v následujících hodinách.

Nevzdávám se naděje vtažení Ruska zpět do Evropy, prohlásil Zeman. Podmínkou je jiná vláda

Nevzdávám se naděje vtáhnout Rusko do Evropy, ale pouze pokud se změní tamní garnitura. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil bývalý prezident Miloš Zeman. Země se podle něj vrátila k „imperiálním ambicím a vzpomínkám na Sovětský svaz“. Zeman rovněž zdůraznil, že se nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini nesmí stát „loutkou v rukou druhých“.

Umět unést argumenty je schopnost státníků, kritizuje vládu Svoboda. Nelíbí se mu stav V4

Současná vláda Petra Fialy (ODS) se tváří, že se v česko-slovenských vztazích děje něco mimořádného. Máme sice rozdílné názory, ale schopnost státníků je neodcházet od stolu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Lubomír Zaorálek (SOCEDM), který v letech 2013 až 2017 zastával stejný post, dodal, že odlišné názory států Visegrádské čtyřky (V4) v minulosti schůzkám nebránily.

Rozdělená V4. Lipavský a Sikorski nevěřícně kroutili hlavou nad slovy maďarského ministra

Visegrádská čtyřka je aktuálně všechno, jenom ne jednotná. Státy se neshodnou především v otázce, jak a zda podporovat Ukrajinu v obraně proti ruské invazi. Tisková konference po čtvrtečním setkání ministrů zahraničí V4 v Praze nabídla rozličnou řeč těla, úšklebky i nesouhlasné kroucení hlavou, zejména v podání Jana Lipavského (Piráti) a polského šéfa diplomacie Radosława Sikorskiho.

Slovensko a Maďarsko se k Česku nepřipojí. S municí pro Ukrajinu z V4 pomůže jen Polsko

Ruská agrese proti Ukrajině je porušením mezinárodního práva a ukrajinské území musí zůstat v mezinárodně uznaných hranicích. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se na tom shodli šéfové diplomacií zemí Visegrádské skupiny (V4) při jednání v Praze. Do V4 kromě ČR patří Slovensko, Polsko a Maďarsko. Naopak k české iniciativě přispět nejen finančně, ale také logisticky skrze dodávky munice na Ukrajinu se Slovensko a Maďarsko nepřipojilo. Šéf české diplomacie naopak cíleně poděkoval Polsku.

KOMENTÁŘ: Největší bezpečnostní riziko? Politici zaměňující sny za fakta

Quod licet Iovi, non licet bovi neboli „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi“. Zjednodušeně můžeme toto přísloví popsat též slovy „dvojí metr“. V české politice je dvojí metr míra, bez níž bychom pravděpodobně nezměřili vůbec nic. Pro posuzování jakékoli situace máme v každé kapse jeden a vytahujeme ten který podle toho, kdo zrovna mluví. Když o válce mluví politici z vládního tábora, sáhneme po prvním metru a vyjde nám, že je všechno v pořádku. Mluví-li o válce někdo z opozičního tábora, máme tu druhý metr, jímž neomylně naměříme, že jde o strašení nebo dezinformace. Doba mediálních zkratek prostě přeje zjednodušování. Ale je to ve skutečnosti opravdu až takhle jednoduché?

Putin drtivě ovládl prezidentské volby, tvrdí průzkum. Česká diplomacie: Byly nedemokratické

Aktualizováno

Vítězem ruských prezidentských voleb se stal se ziskem 87,28 procenta současný prezident Vladimir Putin, oznámila v pondělí podle agentury TASS po sečtení všech hlasů ruská ústřední volební komise. Putinovo vítězství ve volbách, v nichž mu chyběla skutečná konkurence, se očekávalo. Západ už volby odsoudil jako nesvobodné. Evropská unie poukázala na nelegitimnost hlasování v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny a uvedla, že tyto výsledky neuzná.

Z Fica a Orbána se stávají lidojedi. Gesto ČR vůči Slovensku je důležité, hájí vládu Votápek

Omezení česko-slovenských jednání ze strany kabinetu Petra Fialy (ODS) je projevem přátelství vůči Slovensku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Toto gesto by podle něj mělo posloužit k udržení nadstandardních vztahů, jelikož prý varuje před degradující spirálou předsedy vlády Roberta Fica (Smer-SD) či maďarského premiéra Viktora Orbána. Ti se podle Votápka mění „v čím dál horší lidojedy“.

KOMENTÁŘ: Trampování s kamarády a náramky přátelství aneb Diplomacie podle Petra Fialy

S nejlepšími kamarády Pepou, Mírou a Vaškem máte vyrazit na výlet. Do batohu zabalíte kabanos, lahev Sklepmistra, trampský zpěvník a pečlivě naladíte kytaru. Celou dobu se těšíte na ten krásný okamžik, až si s přáteli sednete k ohni, chytnete se kolem ramen a všichni unisono zanotujete píseň „Když jsem byl mlád, bývala Ascalona nejhezčí osadou, jakou jsem znal“. Protože svornost je přece tak krásná věc. Je. Ale zahraniční politika se podle ní dělat nedá...