
V ODS to vře kvůli ochraně dětí: V Praze se zbláznili. Marku, odejděte, zní z Ostravy
Původně mělo jít jen o kulturní výpravu představitelů Bílého domu. Nakonec se ale americký viceprezident J. D. Vance rozhodl, že doprovodí svou manželku Ushu na plánovanou výpravu do Grónska. Poklidná návštěva se rázem vyhrotila. Manželé nezamířili do dějiště závodů psích spřežení, jak bylo původně plánováno, ale na americkou základnu. Vance při návštěvě prohlásil, že Spojené státy jsou připravené uzmout si autonomní území, které je součástí Dánska. „Neudělali jste dobrou práci pro lidi v Grónsku,“ prohlásil Vance. Kodaň reagovala, že blízcí spojenci spolu takto nemluví.
Putinovi bychom měli navrhnout, aby OSN převzala vládu v Rusku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek (Piráti). Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa Putin jen chce zahltit mírová vyjednávání, aby mohl prodlužovat válku.
Z úniku informací z tajného chatu amerických představitelů o úderu na Jemen vyplývá, co si lidé kolem prezidenta Donalda Trumpa myslí o Evropě. Ministr obrany Pete Hegseth ji mimo jiné označil za patetickou a mluvil o i „evropském vyžírkovství“. Podle Nathalie Tocciové, ředitelky italského Institutu mezinárodních vztahů, kterou citoval The New York Times, dobré transatlantické vztahy skončily.
Spojené státy v úterý oznámily, že uzavřely dvě samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskem o dílčím zastavení bojů. Smlouvy mají zajistit obnovení bezpečnosti plavby v Černém moři a ukončení úderů na energetická zařízení v obou zemích. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského platí dohoda okamžitě. S tím však nesouhlasí Kreml, který tvrdí, že část týkající se Černého moře může platit až poté, co Západ zruší sankce proti ruským bankám a umožní jim vstup do systému SWIFT. Podle Zelenského se tím Rusko snaží dohodu překroutit.
Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu nebyla jednoduchá, ale byla užitečná pro obě země, řekl v úterý ruské státní agentuře TASS jeden z ruských vyjednávačů, senátor Grigorij Karasin. Vyjádřil zájem do jednání zapojit OSN. Karasin uvedl, že se oběma stranám podařilo posoudit „mnohé problémy“, ale nezmínil se o konkrétních tématech pondělních rozhovorů, poznamenal list Kommersant.
Grónští politici zkritizovali plán na návštěvu vysokých představitelů USA v souvislosti s výhrůžkami prezidenta Donalda Trumpa, že nezávislé území Dánska anektuje. „Jediným účelem (návštěvy) je předvést nám demonstraci síly,“ okomentoval cestu amerických představitelů končící grónský premiér Mute Egede. Kritické hlasy se též ozvaly z Dánska.
V Rijádu proběhlo jednání mezi ukrajinskou a americkou delegací ohledně případného příměří ve válce s Ruskem. Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov po půl desáté večer SELČ uvedl, že schůzka byla produktivní a cílená. Rozhovory se podle něj týkaly klíčových otázek, jako je energetika. V pondělí čeká americké vyjednavače schůzka se zástupci Ruska, které proti Ukrajině válku vede už déle než tři roky.
Spojené státy stále doufají, že se podaří dosáhnout příměří mezi Ruskem a Ukrajinou během několika týdnů. Cílovým datem je 20. duben, tedy na velikonoční neděli, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje „obeznámené s plánováním“, které hovořily pod podmínkou anonymity. Bílý dům nicméně podle nich připouští, že se časový plán může posunout vzhledem k velkým rozporům mezi znepřátelenými stranami, které neustávají ve vzájemných útocích.
Podle očekávání našlo 26 vedoucích představitelů EU v otázce Ukrajiny shodu. Text sice nepřinesl žádné nové závazky, ukázal ale „nový standard“ silných prohlášení bez souhlasu sta procent členů Evropské rady. „Bohužel to pak ale znamená, že závěry nejsou závazné,“ komentuje výsledek summitu analytička Zuzana Krulichová. Prohlášení podpořilo i Slovensko, jehož premiér Robert Fico se nyní zlobí na novináře, kteří podle něj záměrně tvrdili, že bude vše vetovat.
Evropa začíná být skeptická vůči tomu, že americký prezident Donald Trump skutečně vyřeší válku na Ukrajině, jak sliboval. Web Politico píše o „únavě z Trumpa“. Ruský prezident americký návrh příměří odmítl a zdá se, že válku ukončit nechce. Co Vladimir Putin skutečně chce, popisuje ve své analýze americká stanice CNN.
Telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem o řešení války na Ukrajině se stočil i k hokeji. Na místo ukončení konfliktu šéf Kremlu dost možná dosáhl úspěchu, kterého si vzhledem ke své lásce k zimnímu sportu možná bude cenit více. Putin s Trumpem totiž řešili možné zápasy klubů z ruské KHL s týmy severoamerické NHL. A jeden ruský klub už oznámil konání zápasu se slavným týmem z USA.
Na jednání v Bruselu jednali lídři evropských zemí o budoucnosti Ukrajiny, ale také o konkurenceschopnosti nebo migraci. Zatímco na závěrech o Ukrajině se shodly pouze státy ve formátu 26 zemí bez Maďarska, ostatní body byly standardně přijaty všemi státy EU. „Mluvil jsem o tom, že ekologické cíle nesmí ohrožovat naši prosperitu a že je potřeba přehodnotit Green Deal a tempo dekarbonizace tak, aby to odpovídalo současným výzvám,“ uvedl po jednání český premiér Petr Fiala (ODS).