
Temelínský druhý blok opět vyrábí elektřinu. Technici museli upravit uložení parní turbíny
Američtí, ukrajinští a evropští představitelé budou ve středu v Londýně jednat o plánech na příměří, uvedl na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O konání schůzky již dříve v pondělí informovala agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje, které si nepřály být jmenovány.
Američtí vyjednavači měli v polovině dubna ukrajinské straně předat důvěrný dokument, jehož obsahem je údajně plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války. S odkazem na své zdroje o tom informuje deník Wall Street Journal (WSJ). Návrhy se mají týkat mimo jiné statutu okupovaných území, členství Ukrajiny v NATO či Záporožské jaderné elektrárny. Odpověď Kyjeva se očekává ještě tento týden.
Ukrajině bychom do Severoatlantické aliance (NATO) měli nechat dveře otevřené. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl francouzský velvyslanec v České republice Stéphane Crouzat. Podle jeho slov Rusko zatím rozhodně nevysílá signály, že by stálo o jednání vedoucí k příměří s Kyjevem. Francie stojící v čele nově zbudované koalice ochotných navíc svým spojencům včetně Česka nabízí ochranu ve svém jaderném deštníku.
Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP šéf Bílého domu také prohlásil, že se jednání dostala do kritické fáze a také že s ním nikdo nemanipuluje, pokud jde o snahy konflikt ukončit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022.
Do Bílého domu ve čtvrtek večer dorazila italská premiérka Giorgia Meloniová. Donald Trump před začátkem jednání prohlásil, že dohoda o clech s EU bude „stoprocentně“ uzavřena. A to ještě než vyprší 90denní odklad platnosti cel.
Americký prezident Donald Trump zablokoval plánovaný izraelský útok na íránské jaderné provozy a dal přednost jednáním s Íránem o omezení jeho jaderného programu. S odvoláním na představitele Trumpovy administrativy to ve středu uvedl zpravodajský server The New York Times (NYT).
Republikánům se nelíbí proruské směřování Trumpova vyslance. Steve Witkoff v pátek navštívil Petrohrad, kde jednal více než čtyři hodiny s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V poslední době šlo už o jejich třetí schůzku. Podle zdrojů agentury Reuters se mezi republikány i evropskými představiteli stupňuje napětí. Někteří podporovatelé strany neradi slyší, že by Witkoff kvůli míru obětoval čtyři anektované ukrajinské oblasti.
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Staronový americký prezident Donald Trump si zjevně v otázce dohod se státy, na které uvalil zvýšená cla, dost věří. Na úterní večeři smetánky Republikánské strany dokonce prohlásil, že mu světoví lídři „líbají zadek“ a „umírají touhou po tom, aby vyjednali lepší dohodu“ pro své země. Mezitím však třeba Čína oznámila dvojí reciproční zvýšení cel na Spojené státy.
Přesně před patnácti lety podepsal někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým americkým protějškem Barackem Obamou v Praze dohodu START III o snižování počtu jaderných zbraní. Tehdy veselý a usměvavý muž vystupoval jako umírněný a o poznání racionálnější politik než Vladimir Putin. V posledních letech se Medveděv naopak profiluje spíš jako zuřivý pes a blouznící fanatik, který je mnoha západním představitelům i médiím pro smích.
Ministři zemí Evropské unie se v pondělí shodli, že by blok měl upřednostnit jednání o odstranění cel uvalených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. První balík možných odvetných opatření je nicméně připravený.
Spojenci i nepřátelé USA začínají dávat dohromady jiný globální obchodní řád, který se Spojeným státům může líbit mnohem méně než ten, který zničily. Ve své analýze to uvedl komentátor webu Politico Jamie Dettmer. Zároveň upozornil na zvyšující se riziko globální recese.