CNN Prima News diplomacie

diplomacie

Výpis příspěvků ke štítku „diplomacie“

Riziko války roste, obává se tchajwanský ministr invaze z Číny. Armádní rezervy posilují ženy

24. ledna 2023 11:29

Napětí mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem je již desítky let mimořádně vysoké. V poslední době se však čím dál více hovoří o možném střetu, před možnou čínskou invazí nyní varuje tchajwanský šéf diplomacie. Ostrovní stát, který byl založen uprchlíky bojujícími s čínskými komunisty, přistoupil k dalším válečným opatřením. Nově totiž do svých bojových rezerv přijímá i ženy.

KOMENTÁŘ: Babiš tvrdí, že je diplomat. Po ostudném výroku o NATO si to asi myslí jen on sám

23. ledna 2023 08:53

Slíbil, že jako český prezident by přinesl společně se svým přítelem Emmanuelem Macronem ráj na zemi. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který sám sebe vnímá jako zdatného diplomata, chce na Pražském hradě uspořádat mírový summit Ukrajiny a Ruska. Svou pravou tvář však expremiér ukázal ostudným výrokem o tom, že by Polsku ani Pobaltí v případě napadení Ruskem nepřišel na pomoc. Babiš tím vyvolal mezinárodní ostudu a jako diplomat selhal, tuto lavinu nemůže zastavit ani jeho marketingový tým.

Babiš a diplomat? To mě rozesmálo. Měl by ubrat plyn, kritizuje Žantovský

18. ledna 2023 20:02

Opravdu mě rozesmálo, jakým způsobem si Andrej Babiš představuje diplomacii, řekl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zkušený diplomat Babiše ostře zkritizoval mimo jiné kvůli novým billboardům, na nichž šéf hnutí ANO tvrdí, že jako prezident „nezavleče Česko do války“. Podle Žantovského jde o čistý marketing, který nemá s diplomacií nic společného.

KOMENTÁŘ: Stropnického iniciativa nevolá po míru na Ukrajině, ale po další mnichovské dohodě

11. ledna 2023 18:46

Za poslední měsíce se nám tu rozmohl takový nešvar. Někteří politici, bývalí politici, diplomaté, ekonomové či vědci velmi často volají po „míru“ na Ukrajině a navrhují konkrétní opatření, která mají tento „mír“ zajistit. Vznikají i oficiální iniciativy. Jenže ať už autoři takových výzev zmobilizují sebeprofláklejší jména a zaobalí své sobecké návrhy do sebevíc vznešených slov, nic to na celé věci nemění. Volání po „míru“ bude stále v překladu znamenat donucení Ukrajiny k tomu, aby se vzdala ruskému agresorovi a postoupila mu část svého území.

Pro Kreml přichází nebezpečné období. Řada diplomatů a agentů utíká na Západ, tvrdí analytik

10. ledna 2023 15:58

Stále více ruských diplomatů a pracovníků zpravodajských služeb se kvůli válce na Ukrajině rozhoduje pro zběhnutí, tvrdí bezpečnostní analytik Bruce Jones. Kreml se však podle něj snaží tyto informace udržet v tajnosti. Podle zdrojů britského deníku Mirror se ruské úřady mohou uchýlit k trestům pro rodiny „zrádců“ ve snaze zastrašit další potenciální přeběhlíky.

Pavel není diplomat, míní Zaorálek. Žantovský připomněl skandální chování Zemana v Cardiffu

15. prosince 2022 23:06

Prezidentský kandidát Petr Pavel nemá ani přes svou profesní minulost v Severoatlantické alianci dost diplomatických zkušeností na to, aby byl připraven vykonávat úřad prezidenta republiky. To řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Další host vysílání, bývalý velvyslanec ve Spojených státech a Velké Británii Michael Žantovský, poukázal na to, jaké problémy může nevhodné chování prezidenta způsobit. Připomněl příklad Miloše Zemana z doby, kdy Rusko vtrhlo na Krym.

Šok pro českou diplomacii. Náhle zemřela velvyslankyně ve Švýcarsku, bylo jí 55 let

2. listopadu 2022 11:09

Ve věku 55 let v úterý v Bernu náhle zemřela velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Podle české diplomacie patřila Fialková po sametové revoluci k vůdčím osobnostem, které přivedly Česko do mezinárodních organizací, a byla také první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona.

Vraha za spojence nechceme. Putin páchá válečné zločiny jako kdysi USA u nás, tvrdí Vietnamci

23. října 2022 18:19

Vladimir Putin dělá prakticky to samé, co nám udělali Američané ve Vietnamu – pod pochybnou záminkou zaútočil na suverénní stát a páchá válečné zločiny. Nikdo nechce mít vraha za spojence, komentují rusko-ukrajinský konflikt Vietnamci žijící v Česku. Podle nich se režim v jejich domovině nyní snaží tvářit, že neví nic o vojenských debaklech ani o ruských masakrech civilního obyvatelstva, které připomínají vraždění vietnamských vesničanů americkými pěšáky v 60. letech. „V tomhle jsme trošku pokrytci,“ sdělil zklamaně jeden z vietnamských respondentů redakci CNN Prima NEWS.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

6. října 2022 11:41

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.

Pozvánku na pohřeb Alžběty II. nedostali Trump ani Obama. Odborníci prozradili proč

19. září 2022 13:25

Státní pohřeb zesnulé královny Alžběty II. se koná ve Westminsterské katedrále. Vejde se do ní asi 2 200 lidí. Kromě královské rodiny a představitelů britské vlády se pohřbu účastní také zahraniční státníci či další osobnosti. Pozvánku však neobdržel ani jeden z bývalých amerických prezidentů. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) šlo o diplomatický tah Londýna, jak se vyvarovat vměšování do politiky USA.

Zelenskyj vyznamenal Černochovou s Lipavským. Čeho si Ukrajina na české pomoci váží?

31. srpna 2022 16:42

Kyjev si zjevně cení české pomoci v době války ve své zemi. Důkazem budiž fakt, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil státní vyznamenání ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a šéfovi tuzemské diplomacie Janu Lipavskému (Piráti). Ukrajina za podporu proti ruské agresi ocenila i celou řadu dalších světových státníků, mezi nimi například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou či ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena.