
Felix Slováček navštívil Krampola v nemocnici. Nechci ho pohřbívat, ale není to dobré, řekl
Japonci milují českou hudbu, znají klasiky od Smetany i Dvořáka. Nyní si ovšem na světové výstavě Expo 2025 oblíbili i bizarního českého maskota Reného, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS japonský velvyslanec Kansuke Nagaoka. Očekává, že plánovaná návštěva prezidenta Petra Pavla v Ósace i Tokiu nadále prohloubí vztahy mezi Českou republikou a Japonskem – jak na poli byznysu a diplomatických vztahů, tak v obranném průmyslu. Také odhalil, které české aspekty si oblíbil za rok a půl svého působení v Praze. „Co se týče chuti, některá česká jídla si opravdu užívám. Třeba vepřové koleno,“ přiznal v rozhovoru velvyslanec Nagaoka.
Zástupci členských států Evropské unie se v pátek shodli na osmnáctém balíčku sankcí proti Rusku, uvedly diplomatické zdroje. Slovenský premiér Robert Fico již ve čtvrtek večer informoval, že Bratislava stáhne svou blokaci. Nový balíček protiruských omezení, který míří zejména na energetický a bankovní sektor, v pátek ještě formálně v Bruselu schválí unijní ministři pro evropské záležitosti.
Americký prezident Donald Trump v řešení konfliktů tápe, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Andor Šándor. K tomu, aby šéf Bílého domu obdržel Nobelovu cenu za mír, proto podle něj není důvod. Trumpovu snahu stát se mírotvůrcem kazí ruský prezident Vladimir Putin, míní komentátor Roman Joch.
Prezident Vladimir Putin se na otočku Donalda Trumpa ve vztahu vůči Rusku připravil, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS rusista a politolog Jiří Just. Válka na Ukrajině podle něj během padesáti dní, které dal americký prezident Putinovi na uzavření dohody, neskončí.
Evropa má poslední dva týdny na najití dohody s Donaldem Trumpem. Pokud se jí to nepodaří, 30procentní clo může mít podle komisaře Maroše Šefčoviče likvidační dopad na vzájemné obchodní vztahy. Přestože většina členských států – včetně Česka – souhlasí s další snahou o vyjednání dohody s Trumpem, v EU sílí kritika příliš „měkkého“ postupu vůči USA.
Z pondělního brífinku amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém nastínil plány na další vyzbrojení napadené Ukrajiny, jsou patrné tři klíčové body, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Ten zároveň vysvětlil novou Trumpovu taktiku proti Rusku.
Jsem velmi nespokojený s Ruskem, prohlásil na svém pondělním brífinku v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Ruskému prezidentovi Putinovi dal zároveň padesátidenní ultimátum na dosažení dohody o konci války na Ukrajině, jinak pohrozil cly.
Americká administrativa otáčí svůj dosavadní přístup k Rusku a bránící se Ukrajině. Zahraniční média takto komentují nedávná rozhodnutí Donalda Trumpa, který se zřejmě odklání od snahy nalézt s Kremlem společnou řeč. Šéf Bílého domu údajně brzy oznámí nový plán na vyzbrojení Kyjeva, kterému mimo jiné poskytne střely systémů protivzdušné obrany Patriot. V Kongresu navíc čeká na schválení sankční zákon přezdívaný „kladivo“ na Putina. Návrh má širokou podporu demokratů i republikánů a senátoři tvrdě tlačí na jeho schválení.
Generální tajemník NATO Mark Rutte míří do Washingtonu. S prezidentem Donaldem Trumpem má debatovat v návaznosti na jeho prohlášení, že USA jsou ochotny dodávat zbraně Ukrajině prostřednictvím NATO a že v pondělí učiní „zásadní prohlášení“.
Česká republika by pět procent HDP, které mají jít na obranné výdaje, měla především směřovat do budování personálu pozemních jednotek, protivzdušných sil včetně stíhacího letectva, ale také do stavby mostů a silnic, aby logisticky mohla podpořit své spojence, kteří budou projíždět českým územím. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl český velvyslanec při Severoatlantické alianci (NATO) David Konecký. Dodal, že dnes už v NATO nejsou mimo ohrožení případných raketových úderů ani státy, které nemají s Ruskem společnou hranici.
Premiér Petr Fiala (ODS) požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený 18. balík protiruských sankcí. V dopise uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
Zatímco se Brusel na jedné straně snaží manévrovat obchodní dohodu s Washingtonem tak, aby co nejméně poškodila evropskou ekonomiku, na straně druhé hledá možné náhradní partnery. Jedním z nich by se – alespoň částečně – mohla stát Čína. Peking si už nyní systematicky pěstuje závislost některých evropských zemí na čínských technologiích, řekl pro redakci CNN Prima NEWS expert na Čínu Filip Noubel z Asociace pro mezinárodní otázky. Čím více západní státy zaneprázdňují konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, tím méně se budou soustředit na Čínu, vysvětluje.