CNN Prima News Jiří Just

Jiří Just

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Just“

Votápek: Amatérské, aby agenti okatě řezali ucho. Rusko se inspiruje u vagnerovců, řekl Just

Aktualizováno

Po sociálních sítích kolují záběry ze zadržení teroristů po útoku na koncertní síň ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. Některé videozáznamy dokonce ukazují uříznutí ucha. Bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil takové praktiky za amatérské. Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS Jiřího Justa jde o „vagnerovskou“ ukázku, čeho je ruský režim schopen. To, že se záběry dostaly na veřejnost, není podle něj náhoda.

Just: Kreml si přál pro Putina 87 procent, tak je prostě dostal. Politické spektrum je mrtvé

Prezidentské volby v Rusku mají především ukázat loajalitu obyvatel vůči režimu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS publicista a novinář žijící v Moskvě Jiří Just. Výsledky hlasování jsou podle něj velmi vzdálené od reality – za 87 procenty hlasů pro Vladimira Putina spatřuje mocenský tah Kremlu, který si „toto číslo přál, tak ho prostě dostal“. Just také popsal, s jakým postojem šli Rusové k volebním urnám.

Putin opět hrozí světu jaderným arsenálem. Nebral bych to na lehkou váhu, varuje Just

Ruský prezident Vladimir Putin znovu pohrozil, že Kreml je prý připraven použít proti svým nepřátelům jaderné zbraně. Západ podle jeho slov není na takový úder připraven, Moskva ale ano. Jsou jeho výhrůžky plané, či nikoliv? Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just varuje, že slova ruské hlavy státu rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Ruské volby jsou manifestací režimu, řekl expert. Just popsal podezřelé likvidace opozičníků

Ruské prezidentské volby jsou manifestací režimu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS redaktor Hospodářských novin Pavel Pawluscha Novotný. S moderátorkou CNN Prima NEWS Pavlínou Wolfovou se shodli, že Putina ovlivnilo jeho dětství, kdy se „poflakoval po dvorcích v Petrohradu“. Během jeho vlády došlo v řadách opozice k několika podezřelým úmrtím. Proč k nim došlo, popsal pro CNN Prima NEWS Jiří Just.

Navalná vyzývá k nesouhlasu při volbách. Putin se může bát maximálně jediné věci, říká expert

Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija ve středu vyzvala Rusy, aby 17. března v prezidentských volbách přišli vyjádřit nesouhlas s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho politikou. Navrhuje setkat se před volebními místnostmi přesně v poledne, v poslední ze tří dnů voleb, a svou přítomností i hlasováním dát najevo, jak mnoho Rusů nesouhlasí s Kremlem. Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa je pravděpodobné, že část lidí apelu Navalné vyslyší, Putina to ale nijak neohrozí.

Velký úspěch Ukrajinců, říká Zrno o zničení lodi Sergej Kotov. Jiná zbraň Rusů ale budí hrůzu

Zatímco na frontě čelí Ukrajinci sérii neúspěchů, na vodách Černého moře si vedou podstatně lépe, řekl zahraniční reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Zničení ruské hlídkové lodě Sergeje Kotova je podle něj pro obránce podstatné i z toho důvodu, že prý pomalu ztrácí odhodlání k boji, na čemž má podíl i mocná zbraň Rusů – klouzavá bomba.

Vyhlídka Navalného v Praze? Pekarové a Válkovi se líbí. Nacher by nechal rozhodnout komisi

Jak uctít památku zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného? Třeba oficiálním pojmenováním vyhlídky u pražského parku Stromovka. Nápad se líbí jak předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové, tak ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (oba TOP 09). Ten podotkl, že by se tímto krokem dokončilo „obklíčení“ ruské ambasády jmény obětí ruského režimu. Novinář Jiří Just žijící v Moskvě ale na podobné iniciativy nahlíží skepticky. „Podpora ruské opozice právě začíná a končí tím, že pojmenujeme uličku, náměstí nebo vyhlídku po mrtvém ruském opozičníkovi – a tím to hasne,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. Podle něj se tím akorát zviditelní čeští politici, ocenil by proto jinou formu pomoci ruské opozici. Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher by o jméně nechal rozhodnout komisi.

Co uděláme s Čechy? Ruská propaganda má nový cíl, na Prahu se zlobí kvůli Bělgorodu

Ruští propagandisté značně zesílili své aktivity namířené proti České republice a jejím představitelům. Jejich oblíbeným terčem jsou prezident Petr Pavel či šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). V Rusku se například objevily dezinformace o zabitých českých důstojnících na Ukrajině. Známý prokremelský politolog Alexandr Dugin se nyní ptá: „Co uděláme s Čechy?“.

Putin začal rozdávat ruské pasy cizincům. Nový zákon cílí i na Čechy, říká Just

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o udělování občanství cizincům, kteří za jeho zemi bojují v rámci „speciální vojenské operace“ – invaze na Ukrajinu. Informovala o tom ruskojazyčná média. Zájemci nebudou muset skládat doposud potřebné zkoušky z ruského jazyka či tamní historie. Nové pasy se mají týkat i příbuzných bojovníků. Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS opatření míří také na Čechy.

Just: Rusy nejvíc trápí, že nemůžou do Česka na pivo. Žijí v paralelní realitě, míní Votápek

Rusové cítí, že se v posledních letech změnil vztah mezi Moskvou a Prahou. Nejvíc je ale trápí, že nemohou tak volně přijíždět, popíjet pivo a užívat si Karlovy Vary, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS expert Jiří Just. Rusko si podle něj vybere nějaký stát, který následně vláčí skrz propagandistické bahno. Bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek ale podotkl, že i ruská propaganda má své publikum, a to i v Česku. Proto je podle něj potřeba neustále vyvracet lži.