CNN Prima News Jiří Just

Jiří Just

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Just“

Rusové přejmenovali Volgograd na Stalingrad. Zatím na den, Putin ale připustil i trvalou změnu

2. února 2023 20:53

Ruský Volgograd se ve čtvrtek na jeden den vrací ke svému předchozímu jménu – Stalingrad. Město na řece Volze si tím připomíná 80 let od vítězství Sovětů v klíčové bitvě druhé světové války. Akce se zúčastní i prezident Vladimir Putin a připouští i trvalé přejmenování. Podle průzkumu si to ale nepřejí až dvě třetiny místních obyvatel.

Just: Protivzdušná obrana přímo v Moskvě? Rusové netuší, co mají nad hlavami, Kreml se bojí

29. ledna 2023 09:34

Ruská armáda přímo v centru Moskvy rozestavila protileteckou obranu. Prokremelská média o tom sice neinformují, ale nezávislá ano. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just potvrdil, že Rusové tuto techniku vytáhli i do města, drtivá většina obyvatel si ale napjatou atmosféru nepřipouští. Podle jeho mínění je navíc tento tah znakem, že se Kreml skutečně obává nějakého útoku.

Rusové se obávají železné opony na hranicích, tvrdí Just. Prozradil termín možné mobilizace

25. ledna 2023 14:18

V Rusku se chystá novela zákona, která by měla zakazovat Rusům i cizincům přejet hranice bez předchozího povolení. Podle vyjádření jednoho z ruských poslanců by se omezení mělo týkat pouze nákladní dopravy, tvrdí spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just. Tato specifikace však v novele není uvedena. Rusové se proto obávají nové „železné opony“ na hranicích i případné blížící se další mobilizace.

Just: Jmenování nového velitele ruské armády? Putinovy politické hry, mají oslabit vagnerovce

12. ledna 2023 12:22

Je to jen politická hra. Těmito slovy zhodnotil jmenování Valerije Gerasimova velitelem ruské armády na Ukrajině politolog Jiří Just. Podle něj byl Gerasimov za válku zodpovědný už jako náčelník generálního štábu. Jeho jmenování tak může znamenat úpadek vlivu některých významných postav ruské politiky, jako je třeba šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ta se nyní snaží obsadit ukrajinský Soledar.

Just: Cílená likvidace oligarchů? V Rusku je vše možné. Přiblížil, kdo je zraněný Rogozin

27. prosince 2022 08:25

Další kritik Putinova režimu je mrtvý. Tentokrát vypadl z okna indického hotelu multimilionář a současně nejbohatší poslanec Pavel Antonov. Nejedná se zdaleka o první případ podezřelé smrti vysoce postaveného muže ruské garnitury. Náhle zemřel i bývalý ruský generál Alexej Maslov. Jeho smrt přišla jen krátce po skonu Alexandra Buzakova, šéfa ruské loděnice. Zároveň i stav bezpečnostního poradce Kremlu Dmitrije Rogozina byl po čtvrtečním ostřelování ukrajinského Doněcku vážnější, než se čekalo.

Zku*vysyn, častovala Moskva Zelenského po cestě do USA. Pro Rusy typické, míní expert

23. prosince 2022 08:49

Středeční cesta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do USA překvapila západní svět a zároveň šokovala Moskvu. Jak se Kreml k setkání ukrajinské hlavy státu s Joem Bidenem v Bílém domě vlastně postavil? Například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nazvala Zelenského opakovaně zku*vysynem. Podle rusisty Jiřího Justa je tento výrok v kontextu západního uvažování samozřejmě za hranou. V ruském pojetí však lze takovou rétoriku bohužel považovat za normální, dodal Just.