CNN Prima News dálniční známka

dálniční známka

Výpis příspěvků ke štítku „dálniční známka“

Končí platnost téměř milionu dálničních známek. Kde lze pořídit novou a kolik stojí?

26. ledna 2023 09:04

Letitý zvyk vylepovat vždy v lednu novou dálniční známku se s její elektronickou formou změnil. Podle zprávy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pozbylo nebo v nejbližších dnech pozbude platnost až 850 000 virtuálních známek zakoupených v loňském roce. Kontrola platnosti není složitá a rozhodně se vyplatí – majiteli vozila při neoprávněném vjezdu na dálnici hrozí vysoká pokuta.

Zdraží dálniční známky? Jejich cena nerostla přes deset let, to není v pořádku, řekl Kupka

14. listopadu 2022 08:07

Je třeba zvýšit poplatky za využívání tuzemské dálniční sítě? Jde o jeden z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) ke konsolidaci veřejných rozpočtů. Vedle zdražení dálničních známek NERV navrhuje rovněž výkonové zpoplatnění dálnic, a to i pro osobní automobily. „Že se více než deset let nezvyšovala cena dálniční známky, není v pořádku,“ řekl ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

EU schválila jednodenní dálniční známky. Starší auta však budou v nevýhodě

6. dubna 2022 23:33

Europoslanci vyslyšeli volání motoristů po odstranění diskriminace ve formě nutnosti platit za vícedenní známku, i když dálnici využijete třeba jen na hodinu, a schválili zavedení univerzální jednodenní známky, kterou budou muset akceptovat všechny státy EU. Jednodenní varianta zlevní cesty na dovolenou, pravidla však nebudou pro všechna vozidla stejná. Klíčové pro cenu známek bude množství vypouštěných emisí.

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka

27. ledna 2022 10:51

Slevy ve veřejné dopravě pro seniory a studenty se od 1. dubna sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného. Jde o jeden z mnoha škrtů, kterým chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) snížit deficit státního rozpočtu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS sdělil, že hodlá ve svém rezortu najít další úspory. Ty by se ale v žádném případě neměly týkat investic.

Můžete bez obav vyrazit na dálnici? Platnost elektronické viněty lze snadno ověřit

22. ledna 2022 10:34

Je to už více než rok, kdy v Česku přestaly platit papírové dálniční kupóny a nahradily je ty elektronické. V mobilních telefonech mnoha Čechů se proto objevují upozornění, že platnost dálniční známky pro jejich auto brzy skončí. Jenže SMS neobsahuje registrační značku vozidla, a tak majitelé dvou či více vozů mohou být zmateni, protože si nepamatují, kterého auta se to týká.

Slevy na jízdném omezíme, dálniční známky podraží, potvrdil Kupka

4. ledna 2022 19:49

Slevy na jízdném 75 procent pro seniory a studenty stály jenom v loňském roce státní pokladnu přibližně 3,5 miliardy korun, odhady pro letošní rok hovoří dokonce o dvojnásobku. Strany vládní koalice proto dlouhodobě hovoří o nutnosti alespoň částečného zrušení tohoto – dle některých populistického – artefaktu kabinetu Andreje Babiše (ANO). Nový ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil, že jeho resort omezení skutečně plánuje. Nastínil rovněž, jak by se mohla do budoucna změnit také cena dálniční známky.

Chystáte se autem na dovolenou k moři? Známe ceny dálničních známek i výše mýtného

10. června 2021 15:06

Loni jsme si zahraniční dovolené u moře příliš neužili. Letos už se blýská na lepší časy a zatím to vypadá, že bychom konečně mohli vyrazit také do zemí se slanou vodní plochou v přírodním prostředí. Připravili jsme proto přehled jednotlivých dálničních poplatků, které budete muset složit, abyste se dostali do vysněných přímořských destinací. Pochopitelně jsme nevynechali Chorvatsko, Itálii ani Bulharsko.

Roste počet odhalených řidičů bez dálniční známky. Policie zjistila stovky přestupků

3. února 2021 12:36

Kontroly nových dálničních vinět zatím zjistily 1 200 přestupků. Většinu z nich vyřídili policisté na místě pokutou, celkem dosud vybrali přes 1,1 milionu korun. Šlo například o jízdu bez zakoupené známky nebo s neplatnou vinětou. ČTK to sdělil mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný. Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony.

Nezapomněli jste? Papírová dálniční známka končí, od pondělí už jen s elektronickou

31. ledna 2021 14:23

V neděli 31. ledna papírové dálniční známky definitivně končí. Pokud od pondělí vyrazíte na placené úseky dálnic a rychlostních silnic, měli byste mít koupenou vinětu elektronickou. Za jízdu po autostrádě bez ní vám hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Ceny známek se nezměnily, platnost té roční navíc není vázána na kalendářní rok.

Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí

25. ledna 2021 10:18

Řidiči už koupili téměř milion nových elektronických dálničních známek, jejichž velkou výhodou je podle mluvčího projektu eDálnice Martina Opatrného flexibilní platnost. Známka je nepřenosná a vázaná na konkrétní státní poznávací značku (SPZ). Proto doporučuje kupovat známku s několikadenním předstihem. „Pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, jde o nevratnou chybu,“ varuje mluvčí Opatrný.

Velká dálniční revoluce: Papírovou známku střídá elektronická. Jak si ji opatřit?

2. ledna 2021 13:39

Vyberete délku a začátek platnosti, zadáte registrační značku vozu, zaplatíte a můžete vyrazit na některou z českých dálnic či rychlostních silnic. Po čtvrtstoletí tak končí trable s nalepováním a zejména sundáváním papírových dálničních známek z čelního skla vozidel v Česku. Elektronickou dálniční známku pořídíte z pohodlí domova přes internet.