reklama
CNN Prima News dálniční známka

dálniční známka

Výpis příspěvků ke štítku „dálniční známka“

Můžete bez obav vyrazit na dálnici? Platnost elektronické viněty lze snadno ověřit

22. ledna 2022 10:34

Je to už více než rok, kdy v Česku přestaly platit papírové dálniční kupóny a nahradily je ty elektronické. V mobilních telefonech mnoha Čechů se proto objevují upozornění, že platnost dálniční známky pro jejich auto brzy skončí. Jenže SMS neobsahuje registrační značku vozidla, a tak majitelé dvou či více vozů mohou být zmateni, protože si nepamatují, kterého auta se to týká.

Slevy na jízdném omezíme, dálniční známky podraží, potvrdil Kupka

4. ledna 2022 19:49

Slevy na jízdném 75 procent pro seniory a studenty stály jenom v loňském roce státní pokladnu přibližně 3,5 miliardy korun, odhady pro letošní rok hovoří dokonce o dvojnásobku. Strany vládní koalice proto dlouhodobě hovoří o nutnosti alespoň částečného zrušení tohoto – dle některých populistického – artefaktu kabinetu Andreje Babiše (ANO). Nový ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil, že jeho resort omezení skutečně plánuje. Nastínil rovněž, jak by se mohla do budoucna změnit také cena dálniční známky.

Chystáte se autem na dovolenou k moři? Známe ceny dálničních známek i výše mýtného

10. června 2021 15:06

Loni jsme si zahraniční dovolené u moře příliš neužili. Letos už se blýská na lepší časy a zatím to vypadá, že bychom konečně mohli vyrazit také do zemí se slanou vodní plochou v přírodním prostředí. Připravili jsme proto přehled jednotlivých dálničních poplatků, které budete muset složit, abyste se dostali do vysněných přímořských destinací. Pochopitelně jsme nevynechali Chorvatsko, Itálii ani Bulharsko.

Roste počet odhalených řidičů bez dálniční známky. Policie zjistila stovky přestupků

3. února 2021 12:36

Kontroly nových dálničních vinět zatím zjistily 1 200 přestupků. Většinu z nich vyřídili policisté na místě pokutou, celkem dosud vybrali přes 1,1 milionu korun. Šlo například o jízdu bez zakoupené známky nebo s neplatnou vinětou. ČTK to sdělil mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný. Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony.

Nezapomněli jste? Papírová dálniční známka končí, od pondělí už jen s elektronickou

31. ledna 2021 14:23

V neděli 31. ledna papírové dálniční známky definitivně končí. Pokud od pondělí vyrazíte na placené úseky dálnic a rychlostních silnic, měli byste mít koupenou vinětu elektronickou. Za jízdu po autostrádě bez ní vám hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Ceny známek se nezměnily, platnost té roční navíc není vázána na kalendářní rok.

Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí

25. ledna 2021 10:18

Řidiči už koupili téměř milion nových elektronických dálničních známek, jejichž velkou výhodou je podle mluvčího projektu eDálnice Martina Opatrného flexibilní platnost. Známka je nepřenosná a vázaná na konkrétní státní poznávací značku (SPZ). Proto doporučuje kupovat známku s několikadenním předstihem. „Pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, jde o nevratnou chybu,“ varuje mluvčí Opatrný.

Velká dálniční revoluce: Papírovou známku střídá elektronická. Jak si ji opatřit?

2. ledna 2021 13:39

Vyberete délku a začátek platnosti, zadáte registrační značku vozu, zaplatíte a můžete vyrazit na některou z českých dálnic či rychlostních silnic. Po čtvrtstoletí tak končí trable s nalepováním a zejména sundáváním papírových dálničních známek z čelního skla vozidel v Česku. Elektronickou dálniční známku pořídíte z pohodlí domova přes internet.

Výpadek e-shopu na dálniční známky se plánoval, tvrdil Havlíček. Paroubek to popřel

2. prosince 2020 07:01

V úterý ráno čeští řidiči očekávali avizované spuštění nového e-shopu na dálniční známky. Jeho start ale doprovázely komplikace, které se projevily i během tiskové konference. Na ní ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) reagoval na nečekané zastavení webu slovy, že jde o plánovaný postup. S tím ovšem nesouhlasí ředitel státního podniku CENDIS, který měl spuštění e-shopu na starost, Jan Paroubek. Byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Už žádné fény a kreditní karty. Papírové dálniční známky brzy nahradí ty elektronické

2. listopadu 2020 13:37

Vyberete délku a začátek platnosti, zadáte registrační značku vozu, zaplatíte a můžete vyrazit na některou z českých dálnic či rychlostních silnic. Po čtvrtstoletí tak končí trable s nalepováním a zejména sundáváním papírových dálničních známek z čelního skla vozidel v Česku. Elektronickou dálniční známku bude možné pořídit už během prosince. Ceny ani doba platnosti se nemění, roční kupony dostanou pružnost.

Mnoho řidičů neplatí za dálniční známky. Na pokutách policie vybrala sedm milionů

26. srpna 2020 09:24

Někteří řidiči odmítají platit za dálniční známky. Od začátku roku do konce července jich policisté přistihli na sedm tisíc. Na pokutách vybrali téměř sedm a půl milionu korun, které poté míří do státního rozpočtu. Přitom dálniční kupón na rok stojí „jen“ 1500 korun. Řidič, kterého tak dvakrát za rok zastaví policie na dálnici bez známky, za dálnice ročně zaplatí více než poctivý plátce.

reklama