Ceny jako na pouti. Za pár minut jízdy po dálnici řidiči v Česku zaplatí 200 korun

Od příštího roku roční dálniční známka podraží o 800 korun.

Jak se nenapálit s dálniční známkou

Od března vešly v platnost nové ceny dálničních známek. Mezi nimi přibyla i zcela nová, která přináší řešení pro řidiče, co rychlostní komunikace využívají jen zřídka. Stojí jen dvě stě korun a platí jeden den. A v tom je právě ten háček.

Kupovat si kupón s jednodenní platností se ve výsledku nemusí vůbec vyplatit. Ačkoli se nabízí, že s autem můžeme jet po dálnici celých dvacet čtyři hodin, realita může být úplně jiná. Známka se totiž vztahuje na kalendářní den, bez ohledu na to, v jaký čas si ji pořídíte. A to i v případě, že za ní zaplatíte pár minut před dvanáctou hodinou v noci.

K TÉMATU: Dálniční známky podraží i v příštím roce, oznámil Kupka. Cena by měla růst podle inflace

Tím se stává prakticky nevyužitelná pro ty, kteří praktikují krátkodobé výlety s návratem do následujícího dne. A komplikovat může i plány těm, co míří na dovolenou do vzdálenějších destinací v nočních hodinách, kdy nesprávně odhadnou dobu, po jakou na rychlostní komunikaci pojedou.

„Evropská směrnice, od které se zavádění jednodenní známky odvíjí, mluví o známce na jeden den, nikoliv na 24 hodin. Taktéž v dalších evropských státech se zpravidla zavádí jednodenní známka na jeden kalendářní den,“ říká mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Raději si připlatit

Jednodenní známka tak má pomoci spíše při pouhém projíždění státem nebo občasném využití dálnic. V opačném případě je výhodnější koupit kupón s platností na deset dní, který s cenou 270 Kč je navíc oproti loňsku levnější o čtyřicet korun. Nižší cenu má i ten třicetidenní, kde ušetříte desetikorunu. Naopak roční vychází na 2 300 korun, což je o rovných osm set více.

Nově se povinnost pořízení dálniční známky týká i plug-in hybridů, ovšem za přibližně čtvrtinové ceny. Vozy poháněné zemním plynem nebo biometanem zaplatí polovinu. Zdarma mohou jezdit už jen elektromobily a motocykly.

Jelikož se jedná o elektronické dálniční známky, stávají se často terčem podvodných webů, kde jsou mnohdy i vyšší ceny. Dbejte proto zvýšené opatrnosti a raději kupujte přímo na oficiálních státních stránkách edalnice.cz.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Číně se propadla dálnice

Tagy: